Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Słowenia na wakacje


 • Piran
 • Bled
 • Słoweńskie Alpy
 • Izola
 • Izola
 • Zamek Predjama

InformacjeNoclegi nad morzem

 

Spis treści:

 

Słowenia to kraj różnorodny, miejsce spotkania Alp z Adriatykiem. To kraj trzech klimatów: w górach panuje  klimat alpejski, w środkowej części kraju  - umiarkowany, a nad morzem oraz w regionie Kras - śródziemnomorski. Każdy znajdzie na wakacjach w Słowenii coś dla siebie. Warto zaplanować wczasy w tym kraju w taki sposób, by zobaczyć wszystkie najchętniej odwiedzane miejsca, a także znaleźć czas na wypoczynek w górach, nad morzem oraz w resortach z wodami termalnymi.

Wakacje w Słowenii z visitslovenia.pl i biurem podróży Starlight Travel

Nasze biuro podróży Stralight Travel (operator tego serwisu - visitslovenia.pl) specjalizuje się w organizacji wyjazdów do Słowenii. Doświadczenie, które zebraliśmy przez 10 lat funkcjonowania na rynku pozwala nam na oferowanie najkorzystniejszych, dobranych indywidualnie programów i usług. Potwierdzają to opinie naszych klientów, którzy doceniają profesjonalną obsługę i wszechstronne wsparcie, które oferujemy w standardzie.


Nasze propozycje na wakacje 2024:

 

Posiadamy uprawnienia organizatora podróży, wszystkie niezbędne ubezpieczenia i gwaranacje, więc od strony formalnej wyjazd z nami nie różni się od innych biur. Naszą zaletą jest doświadczenie i bezpośredni kontakt z zarządzającymi hotelami, właścicielami apartamentów, atrakcjami.

Wakacje z visitslovenia.pl w 6 prostych krokach:

 1. Wysyłasz niezobowiązujące zapytanie, w którym przedstawiasz szczegóły dot. przebiegu i preferencji podróży,
 2. Kontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów i w ciągu 1-2 dni przesyłamy najkorzystniejszą propozycję wyjazdu,
 3. Po jej akceptacji przesyłamy fakturę pro forma oraz umowę,
 4. Po otrzymaniu zaliczki wynoszącej 30% rezerwujemy usługi,
 5. Najpóźniej na 2 tygodnie przed wyjazdem wpłacasz pozostałe 70%, a my przesyłamy voucher niezbędny do skorzystania z uslug w trakcie podróży,
 6. W drogę! :)

Zastanawiasz się? Sprawdź opinie osób, które nam zaufały.  Natomiast w tym artykule szczegółowo wyjaśniamy czym różni się podróż z nami od wyjazdu organizowanego samodzielnie lub z niewyspecjalizowanym dużym tour operatorem.

 

Przykładowe programy wakacji w Słowenii

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wczasy w Słowenii. To idealny kraj na spędzenie wakacji zarówno letnich, jak i zimowych. Słowenia ma do zaoferowania wiele atrakcji dla swoich turystów. Tradycyjne zwiedzanie kraju można połączyć z odkrywaniem kultury słoweńskiej poprzez uczestnictwo w wydarzeniach sportowych oraz festynach przy regionalnej muzyce.

Dla mieszkańców regionów zachodnich i północno-zachodnich Polski najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samochodem przez Niemcy, w kierunku na Norymbergę i Monachium. Dalej  w kierunku austriackich miast - Salzburga i Grazu, stamtąd do wybranego regionu Słowenii. Dla osób mieszkających w pozostałych regionach Polski, polecamy drogę przez Łódź, Katowice, Brno, Wiedeń.

Poniżej przedstawiamy Państwu dwie propozycje, które mogą być pomocne przy planowaniu wakacji w Słowenii. Oczywiście nasi eksperci z przyjemnością pomogą Państwu zaplanować wyjazd, pomogą w rezerwacji noclegów, zaproponują trasę wycieczki pod Państwa oczekiwania (także wycieczki tematyczne dla osób indywidualnych oraz dla grup).

Zapraszamy do formularza kontaktowego
(prosimy o wyraźne zaznaczenie, jakiego regionu dotyczy Państwa zapytanie, np.: morze, góry, termy, winnice)

PROPOZYCJA PIERWSZA - Od granicy ze Słowenią do Lublany

1 dzień - przyjazd na wczasy do „słoweńskiej Toskanii”, czyli regionu rozciągającego się między rzekami Dravą i Murą, z charakterystycznymi pagórkami pokrytymi winnicami.
W tym miejscu można naprawdę odpocząć! Polecamy agroturystykę Hlebec lub Puklavec
w miejscowości Kog (nocleg z kolacją i śniadaniem drugiego dnia - wszystko produkty lokalne, świeży chleb, swojskie wyroby mięsne, własne wino)

2 dzień  - dalszy pobyt w „słoweńskiej Toskanii”. Warto skorzystać z basenów termalnych Biotermy Mala Nedelja (dodatkowe zniżki jeśli zatrzymają się Państwo w agroturystyce Hlebec lub Puklavec). Po rezerwacji noclegu przez nasze biuro podróży bezpłatnie przygotujemy listę atrakcji w okolicy, które warto zobaczyć, w zależności od długości pobytu.

Alpy Słowenia3 dzień - przyjazd do Doliny Logarskiej, otoczonej szczytami Alp Kamnicko-Sawińskich, z licznymi jaskiniami, źródłami i wodospadami. Na uwagę szczególnie zasługuje wodospad Rinka. Obecnie teren ten znajduje się na obszarze chronionego parku krajobrazowego. Jako bazę noclegową polecamy gospodarstwo Lenar, które ma status gospodarstwa ekologicznego i oferuje własne, domowe wyroby z owoców leśnych. Produkty mleczne i mięsne na śniadanie dostarczane są z pobliskich gospodarstw ekologicznych (po drodze do Doliny Logarskiej warto zatrzymać się w słoweńskiej wytwórni oleju z pestek dyni (Oljarna Središče ob Dravi) oraz warto wjechać do Ptuja - najstarszego miasta Słowenii. Wart zwiedzenia jest zamek z XII wieku oraz Klasztor Dominikanów, w którym obecnie mieszczą się zbiory archeologiczne Muzeum Regionalnego)

4/5 dzień - stolica Lublana

Lublana leży w Środkowej Słowenii, tak więc stanowi idealną bazę wypadową do pozostałych regionów kraju.

Wakacje w Słowenii mogą Państwo przedłużyć wybierając zwiedzanie miejscowości opisanych poniżej w propozycji drugiej.


Sprawdź inne propozycje wyjazdu do Słowenii


PROPOZYCJA DRUGA  - Z Alp Julijskich nad Adriatyk

1 dzień - koniecznie trzeba przeznaczyć na wypoczynek w uzdrowisku Bled; przespacerować się wokół Jeziora Bled, przepłynąć gondolą na wysepkę z kościółkiem, wejść do średniowiecznego zamku, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasteczko oraz otaczające góry, a także zjeść blejską kremówkę - tradycyjne ciastko tego miejsca.
4 km na północny zachód od Bledu położony jest Wąwóz Vintgar o długości 1,6 km - coś dla miłośników przyrody. Na terenie wąwozu spaceruje się po drewnianym moście, w wielu miejscach przechodząc nad hucznymi wodospadami.

2 dzień - będąc w Bledzie koniecznie trzeba pojechać do Doliny Bohinj - a w szczególności do miejscowość nad Jeziorem Bohinj o nazwie Ribčev Laz. W sezonie zimowym na miłośników białego szaleństwa czeka ośrodek narciarski Vogel. Natomiast latem nad brzegiem jeziora można wypoczywać na specjalnie przygotowanej plaży, a także skorzystać z oferty statku wycieczkowego.

3 dzień - okolice Ribčev Lazu sprzyjają pieszym wędrówkom. Wokół jeziora prowadzi szlak spacerowy (10 km). Proponujemy spacer do imponującego 78-metrowego Wodospadu Savica, który był natchnieniem dla wielu słoweńskich artystów.

Dolina Bohinj to idealne miejsce do rozpoczęcia górskich wędrówek - w tym przypadku należy przedłużyć wczasy w Słowenii o 2/3 dni.

Bohinj4 dzień - Dolina Planica położona na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Znajduje się tam kompleks skoczni narciarskich, w tym najbardziej znana skocznia mamucia Velikanka. Aby dojechać do Planicy należy kierować się z Lublany na włoskie Tarvisio lub austriackie Villah i na wysokości Jesenic zjechać z autostrady i jechać drogą poboczną wzdłuż rzeki Savy. Po wizycie w Dolinie Planica zachęcamy do odwiedzenia miejscowości leżącej
w samym sercu Alp Julijskich - Bovca nad rzeką Sočą. Znajduje się on na styku trzech granic: włoskiej, austriackiej i słoweńskiej. Bovec uważany jest za centrum sportów ekstremalnych, a przede wszystkim raftingu (informacje o rezerwacji, pod linkiem). Miejscowe biura turystyczne oferują: spływy kajakowe, kanioningi, skoki na bungee, loty na paralotniach, a w sezonie zimowym narciarstwo na zboczach góry Kanin.

Proponowana przez nas trasa z Planicy do Boveca przez malowniczą Przełęcz Vršič: prowadzi od miejscowości Kranjska Gora (zimowe centrum narciarskie, obok Planicy). Na tej trasie mijamy: turkusowe Jezioro Jasna (na jego brzegu rzeźbę Kozła - symbol Triglava), drewnianą Kapliczkę Rosyjską (została postawiona w hołdzie rosyjskim żołnierzom, którzy budowali tę drogę), źródło rzeki Sočy, alpejski ogród botaniczny (Alpinum Juliana), a także liczne kaniony rzeki Sočy (Dolina Trenta robi wrażenie!).

5 dzień - pobyt w Bovcu (uprawianie sportów ekstremalnych, wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kanin)

6 dzień - przejazd nad Adriatyk (należy kierować się na Nową Goricę, następnie na Koper/Piran. Jedną z dzielnic Nowej Goricy jest Solkan, którego główna atrakcją jest kamienny most łukowy o długości 220 m. Uważa się, że most ma największy łuk ze wszystkich mostów łukowych na świecie). Tego dnia należy koniecznie odwiedzić pobliski region winnic Brda.


Masz pytanie?

Zadzwoń 52 321 49 87, napisz info@visitslovenia.pl lub prześlij zapytanie przez formularz


Atrakcje turystyczne

Słoweńskie wybrzeże  obejmuje cztery ważniejsze miejscowości: Koper, Piran, Portorož, Izola. Największym miastem jest Koper. Jest to zarazem jedyne miasto portowe w Słowenii, w którym do dzisiaj można podziwiać wpływy włoskie, ponieważ stara część miasta zachowała średniowieczny charakter.

Najchętniej odwiedzanym miastem jest Piran - najdalej na zachód wysunięty punkt słoweńskiej Istrii. To malownicze miasteczko z uroczym portem, licznymi wąskimi uliczkami i zakamarkami robi na każdym turyście niesamowite wrażenie. Obok Piranu leży Portorož (czyli Port Róż) - najbardziej rozrywkowa miejscowość całej Istrii. Izola natomiast to urokliwe rybackie miasteczko, które słynie z najlepszych owoców morza w tym regionie.

Będąc na wczasach nad Adriatykiem w Słowenii warto skorzystać z rejsu do Wenecji (wycieczka całodniowa) oraz z rejsu statkiem po Adriatyku (z obiadem na statku).

Zachęcamy także do skosztowania lokalnych win, oliwy z oliwek, serów, szynki suszonej na wietrze (pršuta) w tutejszych piwnicach winnych oraz olejarniach.

Będąc na wakacjach w Słowenii proponujemy odwiedzenie również następujących miejscowościach:

- Lipica, w której znajduje się ogromna stadnina koni o nazwie Lipicany. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się o hodowli i tresurze tych  koni, pojeździć konno, a także uczestniczyć w widowisku jakim jest pokaz „tańczących białych koni”

Wnętrze Jaskini Postojnej- Jaskinia Postojna to najchętniej odwiedzana jaskinia w Słowenii. Na każdym robi niesamowite wrażenie. Dla celów turystycznych przystosowano 5,5 km korytarzy. Dwukilometrowy odcinek pokonuje się kolejką elektryczną, następnie spacerując
z miejscowym przewodnikiem. W jaskini panuje stała temperatura 10st. Natomiast powietrze zmienia się w zależności od pory roku. Należy zaopatrzyć się w wygodne obuwie i ciepłe okrycie.

- Predjamski Grad to średniowieczny zamek w skale, znajduje się 10 km od Jaskini Postojnej. Niekoniecznie trzeba go zwiedzać. Już sam widok zapiera dech w piersiach!

- odpoczynek w basenach termalnych (polecamy Biotermy Mala Nedelja,  Termy Olimia oraz Termy Čatež)

- Stična, w której mieszczą się najstarszy klasztor w Słowenii, muzeum chrześcijaństwa
i galeria. Na terenie obiektu znajduje się sklep z pamiątkami i ziołami. Można też napić się tu ziołowej herbaty sporządzonej  według tutejszych receptur.

- Maribor, czyli drugie co do wielkości miasto Słowenii, w którym znajduje się najstarsza winorośl na świecie. Ma około 400 lat i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnesa.

Zachęcamy do postoju w stolicy Słowenii - Lublanie (min. 2 dni) - bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania pozostałych miejsc w Słowenii.

Więcej informacji o najciekawszych atrakcjach w Słowenii

Wycieczki do Wenecji promem w jeden dzień

Jednym z zalet wakacji w Słowenii jest możliwość odbycia 1-2-3 dniowej wycieczki do Włoch, w tym do pięknej Wenecji. Wycieczkę można zaplanowac jadąc własnym autem, transfer busem (patrz niżej), pociągiem z włoskiego miasteczka Gorizza oraz, dla wypoczywających nad morzem statkiem DORA lub Prince of Venice

Profesjonalną organizacją jednodniowych wycieczek ze Słowenii do Wenecji zajmuje się firma Benetke.

Inne możliwości podróży po Słowenii

Podróżując po Słowenii bez własnego samochodu warto korzystać z oferty busów. Transfery GoOpti to jedna z największych firm świadcząca usługi transferów pomiędzy słoweńskimi miastami, a lotniskami w Lublanie (Brnik), Trieście, Wenecji (Marco Polo, Treviso).

Sposób zarówno rezerwacji miejsc w busach, jak również sama podróż jest bezproblemowa. Płatność dokonuje się na stronie stronie przewoźnika: www.goopti.si. Po zarezerwowaniu przejazdu otrzymujemy  informację o orientacyjnej godzinie odjazdu, natomiast  24 godziny przed planowanym odjazdem otrzymamy precyzyjną informację o godzinie wyjazdu. Busy kursują zarówno z Lublany na lotniska, jak również odbierają podróżnych z lotniska np. w Wenecji i w przeciągu 2,5 godzin przywożą do Lublany (średnia cena 29 EUR w jedną stronę, rezerwując dwa miesiące wcześniej nawet 14 EUR).

Informacje praktyczne

Decydując się na podróż do Słowenii samochodem w kalkulacji wakacji należy uwzględnić koszt winiet na terenie Austrii oraz Słowenii, a także opłaty za przejazd przez wybrane tunele na terenie Austrii.

Z południa Polski należy kierować się na Wiedeń, a następnie Graz i słoweński Maribor.

Więcej w artykule Słowenia bez winiety

Słowenia jest w strefie Schengen, a to oznacza, że na jej terenie wystarczy posiadać przy sobie ważny dowód osobisty.

Na terenie Słowenii obowiązującą walutą jest euro. Ceny artykułów spożywczych nie odbiegają znacząco od cen w Polsce (oczywiście tak samo jak w Polsce - im większy kurort tym drożej). Zaopatrując się w lokalnych sklepach można obniżyć koszty pobytu. Do tanich sieci należą: Lidl, Hofer (w Polsce Aldi), Mercator oraz Špar.

Więcej na temat cen w Słowenii

Z przyjemnością pomożemy Państwu zaplanować wakacje w Słowenii. Osoby zainteresowane zapraszamy do skorzystania z formularza lub bezpośredniego kontaktu.
 

 
Słowenia - piksel