Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Podróż zabytkowym pociągiem przez Alpy Julijskie (Słowenia)UWAGA: w sezonie 2023 roku ta atrakcja nie jest dostępna.


Niedaleko austriackiej granicy znajduje się miasto Jesenice i stacja, gdzie wsiądziemy do pociągu, który jedzie Szlakiem Bohinj. Wybieramy pociąg, by wybrać się w przyjemną podróż, niezwykłym 100-letnim szlakiem Bohinj. 

Zapraszamy na niezapomnianą podróż muzealnym pociągiem na trasie Jesenice - Nova Gorica. Kilkugodzinna podróż prowadzi przez samo serce Alp Julijskich i malownicze miejsca, jak Bled i Bohinj. Gwarantujemy niezwykłe przeżycia dla dzieci i dorosłych. 

 


Zapytaj o szczegóły i rezerwuj >


Terminarz 2023

UWAGA: W sezonie 2023 kursy pociągu zostały odwołane.

Maj: 
Czerwiec:
Lipiec:
Sierpień.:
Wrzesień:
Październik:
Listopad:

Zabytkowy pociąg to nie tylko klimatyczny środek transportu, ale także miejsce do organizacji wydarzeń specjalnych – od ślubów przez spotkania biznesowe czy prezentacje. Dla grup po wcześniejszej rezerwacji możemy przygotować program specjalny, wkomponowany w rozkład jazdy lub przygotować nawet specjalny kurs, poza stałym rozkładem.

Rozkład jazdy

09:02 Jesenice 19:53 (przyjazd)
09:27 Bled - Jezero 19:37
09:50 Boh, Bistrica 19:00
10:05 Most na Soci 17:32
11:30 Kanal 17:01
11:59 (przyjazd) Nova Gorica 16:35

Mapa trasy


Orientacyjny cennik z okresu, gdy pociąg kursował

Parowozem wzdłuż Szlaku Kolejowego Bohinj (wszystkie terminy)

Dorośli: 50 Euro
6-12 lat: 32 Euro
0-6 lat: bezpłatnie*

Cena zawiera: Podróż parowozem z Jesenic do Nowej Goricy i z powrotem, przewodnika angielskojęzycznego, opłaty podróżne

Podróż parowozem wzdłuż Szlaku Kolejowego Bohinj ze zwiedzaniem Goriskiej Brdy

Dorośli: 87 Euro
6-12 lat: 47.5 Euro
0-6 lat: bezpłatnie*
Cena zawiera: Podróż pociągiem z parowozem z Jesenic do Nowej Goricy i z powrotem, przewodnika angielskojęzycznego, opłaty podróżne

Uwagi:

  • Firma zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki na 7 dni przed jej terminem, jeśli minimalna liczba uczestników nie osiągnie 180.
  • Wyjątkowo lokomotywa o napędzie spalinowym może zastąpić parową w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych (susza, a tym samym niebezpieczeństwo pożaru), awarii silnika lub inne środki transportu mogą zostać wykorzystane na nieczynnym odcinku trasy w celu ukończenia podróży. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie naprawy jednego z wagonów zabytkowych, możliwe jest zastąpienie go zwykłym. Możliwe są pewne zmiany w rozkładzie jazdy, ze względu na duży ruch. Mogą też wystąpić pewne opóźnienia w kursowaniu pociągu. Klienci nie są uprawnieni do jakichkolwiek zwrotów z powodu któregokolwiek z wyżej wymienionych scenariuszy

Podróż Szlakiem Kolejowym Bohinj

Niedaleko austriackiej granicy znajduje się miasto Jesenice i stacja, gdzie wsiądziemy do pociągu, który jedzie Szlakiem Bohinj. Wybieramy pociąg, by wybrać się w przyjemną podróż, niezwykłym 100-letnim szlakiem Bohinj. Mijamy obrazkowe miasta, górskie wioski, most ponad wąwozem Vintgar i po przejechaniu tunelu zatrzymamy się pierwszy raz w Bledzie.

To słynna na cały świat alpejska perła – uzdrowisko z małą wyspa na środku zjawiskowego jeziora i potężnym zamkiem na skalistym klifie, górującym nad całym tym pięknem. Po wyjechaniu z Bledu miniemy wiele tuneli a linia kolejowa przebiega wzdłuż Doliny Savy Bohinjki, która otwiera się i zamyka, by ukazać wreszcie Bohinj, miejsce, której jest rajem u podnóża góry Triglav, otoczonej stromymi szczytami Alp Julijskich. Możemy tu doświadczyć spokoju zacisza Jeziora Bohinj i niekończącego się piękna Trygławskiego Parku Narodowego, jedynego w Słowenii.

Podróż kontynuujemy przez 100-letni tunel, który mając 6327 metrów długości jest najdłuższym kolejowym tunelem w Słowenii. Z alpejskiego świata przenosimy się do Primorskiej, odmiennego regionu z śródziemnomorskim klimatem i wegetacją. Przez wąwóz Baska grapa z zielonymi stromymi zboczami wznoszącymi się po obu stronach, szybko docieramy do rzeki Soca, która nigdy nie przestaje robić wrażenia swoim unikalnym szmaragdowym kolorem. Cała Dolina tej rzeki jest jakby naturalnym pomnikiem ofiar I Wojny Światowej a jej bitwy opisał Hemingway w „Pożegnaniu z bronią”.

Swoim pięknem Soca zachwyca każdego odwiedzającego i wciąga, zaprasza do skorzystania z wielu dostępnych form aktywności na wodzie, w górach i w powietrzu. Jadąc w dół rzeki do pogórza Goriskiej Brdy, jednego z najbardziej znanych słoweńskich winiarskich, dalej przez most Solkan z najdłuższym na świecie kamiennym łukiem w moście kolejowym, dotrzemy, na Równię Gorisko z winnicami i sadami brzoskwiniowymi, wiśniowymi, figowymi i innymi. Zatrzymujemy się w Nowej Goricy, która razem z siostrzanym miastem Gorizia po włoskiej stronie granicy, stała się symbolem koegzystencji krajów w Unii Europejskiej. Nowa Gorica szczyci się kilkoma kasynami i początkiem szlaku eksplorującego Kras, światowej sławy regionu krasowego.

pociąg parowy na wysokim wiadukcie

„W czasie podróży, która trwa zaledwie kilka godzin, podziwiamy rzeki i jeziora, góry i równiny, wysokie i niskie szczyty, doliny i zjawiska krasowe, kaniony i bezkresne morze. Jesteś mała, ale zjawiskowa moja słoweńska ojczyzno!” zauważył Maks Klodic, hrabia Sabladoski (cytat z „Nowa kolej z Karyntii przez Góry Karawanki, Góry Bohinjskie i przez Kras do Triestu. Krótki opis kolei z technicznego i turystycznego punktu widzenia”. Słoweńskie Stowarzyszenie Alpinistyczne, Ljubljana 1905).

O 8:53 rano, nasz zabytkowy pociąg odchodzi z Jesenic przez Bled, Bohinjską Bystrzycę, Most nad Soci i Kanał do końcowego przystanku w Nowej Goricy. Przyjazd zaplanowany jest na 11:57 przed południem. Ta trzygodzinna podróż bez wątpienia będzie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego entuzjasty prawdziwej kolei. Widoki jeziora w Bledzie, przejazdy przez kilka wąwozów, tuneli, z których najdłuższy ma 6327 metrów, nigdy nie przestają zachwycać. Upewnij się, że trzymasz aparat fotograficzny w ręku. W pociągu towarzyszyć nam będą przewodnicy oraz obsługa zapewniająca miłą atmosferę i informacje o kolejce, szlaku Bohinj i regionach na trasie. Pociąg ma także wagon restauracyjny serwujący wybór napojów i lekkich przekąsek.

Pasażerowie mogą wysiąść z pociągu na wszystkich z prezentowanych przystanków i spędzić czas według własnego pomysłu i planu. Kilka pomysłów podsuwamy także my na naszej stronie internetowej, a także nasi partnerzy w swoich serwisach. Preferujący odkrywanie widoków w towarzystwie naszych przewodników są więcej niż mile widziani, by dołączyć do jednej z naszych zorganizowanych wycieczek.

O 16:46 zabytkowy pociąg odjeżdża z Nowej Goricy i powraca tą samą drogą do Jesenic.

1. Podróż parowozem wzdłuż Szlaku Kolejowego Bohinj ze zwiedzaniem Goriskiej Brdy

Z pociągu wysiadamy w miejscowości Kanał i kontynuujemy podróż autobusem – w towarzystwie przewodników wycieczkowych; pojedziemy wzdłuż rzeki Soca mijając wioski Anhovo i Plave to regionu winnic na granicy słoweńsko-włoskiej – Goriska Brda. W tej obrazkowej okolicy będziemy cieszyć się widokiem małych wiosek, winnic i sadów. Po drodze do Dobrova, centrum Goriskiej Brdy, zrobimy krótki przystanek w wiosce Gonjace, by wspiąć się 23 metry na wieżę widokową skąd roztacza się panoramiczny widok na Goriską Brdę. Jeśli będziemy mieli szczęście, to przy dobrej pogodzie będziemy mogli zobaczyć sąsiednie regiony Dolinę Vipavy, Kras i Friulli we Włoszech a także włoskie Dolomity i Alpy Julijskie. Następnie nasza wycieczka kontynuowana będzie przez średniowieczną wioskę Smartno, do centrum regionu, Dobrova. Po tym krótkim fragmencie będzie doskonały czas na lunch serwowany w jednej z lokalnych restauracji. Przed powrotem do Doliny Soca, odwiedzimy także największą w regionie piwnicę z winami, gdzie będzie możliwość nabycia najlepszych win Goriska Brda. Wracając do Nowej Goricy, centrum zachodniej części Słowenii leżącej dokładnie na granicy włosko-słoweńskiej, wsiądziemy z powrotem na pokład parowego pociągu, by rozpocząć powrotną podróż przez region Gorenjska.

2. Podróż parowozem do Goriskiej Brdy i Święto Czereśni

Wysiadając na stacji Kanał, kontynuujemy autobusem z przewodnikami, mijamy Dolinę Soca, Anhovo, Plave i dalej na zachód przez Dobrovo w stronę Wzgórz Goriska Brda, gdzie docieramy około południa. Głównym celem naszej wizyty tym razem jest oczywiście słynne Święto Czereśni.

Święto Czereśni czy też Czereśniowa Uczta to najbardziej znane i ulubione kulturalne wydarzenie, które ściąga nad Brdę 30 000 odwiedzających każdego roku. Organizatorzy zawsze dopełniają wszelkich starań, by zaprezentować folklor regionu oraz tradycje organizując serię wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Oczywiście najważniejszym powodem odwiedzin o tej porze roku są czereśnie. Będziemy mieli dostatecznie dużo czasu w Dobrovo, by doświadczyć na własnej skórze żywej atmosfery, przechadzając się pomiędzy straganami obfitującymi nie tylko we wszechobecne czereśnie, ale także inne produkty i rękodzieło autorstwa zręcznych i zaradnych kobiet Brici/Brdy.

Autobus podwiezie nas z powrotem do naszego pociągu w stronę Gorenjskiej.

3. Wycieczka z programem kulinarnym

Jeden z wagonów zabytkowego pociągu zostanie przekształcony w małą i prostą restaurację na stalowych kołach. Gwarantujemy niepowtarzalne wrażenia z przepięknym widokiem na malowniczą dolinę rzeki Soča oraz lokalne kulinarne specjały, typowe dla miejsc mijanych na trasie zabytkowego pociągu.

Ta kulinarna przygoda na pokładzie pociągu została opracowana przez zespół studentów Wyższej Szkoły Zawodowej ze słoweńskiego Bledu, którzy otrzymali zadanie ożywienia podróży pociągiem ich młodzieńczą energią oraz doskonałymi lokalnymi kulinarnymi smakołykami, ale przygotowanymi i serwowanymi we współczesnym stylu.

Jednym z elementów podróży będzie wizyta w jednej z uroczych wiosek w zachodniej Słowenii. Dla waszej przyjemności dokładnie wybraliśmy takie lokalizacje, które pozwolą objąć tradycję wszystkimi zmysłami: skosztujesz lokalnych potraw i napojów, poznasz typową architekturę, a także porozmawiasz z mieszkańcami.

Niech następnym razem, kiedy wejdziesz na pokład, podróż będzie czymś wyjątkowym!

Zabytkowy pociąg w Słowenii - na stacji
 

 


 

 

 

By podróżować parowozem bezpiecznie zalecamy:

  • postępować zgodnie z ogłoszeniami, które usłyszycie Państwo przez system nagłośnieniowy pociągu
  • wsiadamy i wysiadamy z pociągu tylko na oficjalnych przystankach (Bled, Bohinjska Bistrica, Most na Soci, Kanal, Nova Gorica); w trakcie tej czynności zwracajmy uwagę na inne pociągi
  • w czasie podróży nie otwieramy okien ze względu na ryzyko dymu, iskier i gałęzi
  • traktujemy pociąg z dbałością i odpowiedzialnością; nie stajemy na siedzeniach, zachowujemy czystość; ponieważ to jedyna możliwość do tego, by pociąg spełniał swoje zadania jak najdłużej.

Ogólne warunki

Rezerwacji można dokonywać w serwisie www.visitslovenia.pl lub przez biuro podróży Starlight Travel. Aby dokonać rezerwacji, potrzebujemy następujących informacji o pasażerach (zapoznaj się z polityką prywatności):

- imię i nazwisko

- data urodzenia

- telefon kontaktowy

Rezerwacja jest potwierdzana po opłaceniu biletu.

Zastrzegamy sobie prawo odwołania wycieczki na 7 dni przed terminem, jeśli minimalna liczba pasażerów nie zostanie osiągnieta.

Rezerwacja indywidualnych podróżnych może być odwołana do 7 dni przez terminem bez poniesienia dodatkowych kosztów. Jeżeli klient odwołuje rezerwacji 7 i mniej dni przed datą przejazdu, ABC rent a car i Turizem d.o.o. zastrzega prawo do obciążenia opłatą za rezygnację w wysokości 50 procent kosztów wybranego programu zwiedzania/biletu.

Rezerwacja w dniu wyjazdu lub nie stawienie się w wybranym terminie oznacza przepadek całej przedpłaty. Klient może ubezpieczyć się od ryzyka odwołania rezerwacji.

Lokomotywa spalinowa może zastąpić lokomotywę parową w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych (susza i spowodowane nią zagrożenie pożarowe) lub w przypadku awarii. Także inne środki transportu mogą być wykorzystane w przypadku zagrożeń, by dokończyć podróż. W przypadku konieczności naprawy jednego z zabytkowych wagonów, może być on zastąpiony tradycyjnym. Możliwe są drobne zmiany w rozkładzie i opóźnienia zabytkowego pociągu wynikające także z częstotliwości ruchu na trasie.

 


Zapytaj o szczegóły i rezerwuj > 

 
Słowenia - piksel

Mapa tras pociągu parowego w Słowenii
Konduktor w pociągu parowym
Wnętrze parowozu
Podróż pociągiem parowym w Słowenii

Podróż pociągiem parowym w Słowenii
Podróż pociągiem parowym w Słowenii
Na stacji
Podróż pociągiem parowym w Słowenii

Na stacji
Podróż pociągiem parowym w Słowenii
Podróż pociągiem parowym w Słowenii
Podróż pociągiem parowym w Słowenii

Podróż pociągiem parowym w Słowenii
Podróż pociągiem parowym w Słowenii