Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


  • Bled - kościół na wyspie zimą
  • Bled - rejs na wyspę
  • Bled - wodospad
  • Bled - zamek i kościół na wyspie
  • Bled - Alpy
  • Bled - wycieczka w okolicy
  • Bled - kościół na wyspie
  • Bled

InformacjeNoclegi w okolicy BleduNasze oferty na 2024

Spis treści:

Bled – perła słoweńskiej natury

Zanim zaczniemy opis miejscowości Bled, warto wspomnieć czym jest to miejsce zarówno dla Słoweńców, a może w szczególności dla turystów.

Dla Słoweńców to z pewnością powód do dumy, gdyż jest TOP3 na liście słoweńskiej turystyki. Prywatnie miejsce chętnie przez nich chętnie odwiedzane, ale jak to bywa z tego typu atrakcjami - tysiące turystów skutecznie zniechęcają do spędzenia niedzielnego popołudnia nad bledzkim jeziorem.


Nasze propozycje na wakacje 2024:

 

Dla turystów zarówno tych, którzy przyjadą w grupie autobusem jak i tych, którzy preferują samodzielne zwiedzanie to przepiękne widoki, malownicze jezioro, wyspa z kościołem.

Bazując na naszym ponad 10 letnim doświadczeniu proponujemy, aby Bled “poznać bliżej”, a nie jak to czyni wielu: 2 godzinna pobieżna wizyta, 50 zdjęć. Proponujemy zaprzyjaźnić się z tym miejscem, chociażby przez jeden pełen dzień i poczuć atmosferę samego miasta, ale i okolic.

Bled wiosną i latem

Tysiące turystów, pełne kawiarnie, autobusy, które wolno przemierzają ulicę Lublańską, tak aby turyści zza szyb mogli obejrzeć jezioro, a kierowca mógł znaleźć miejsce do zaparkowania. To co kurort musi oferować - wszystko to znajdziecie - restauracje, kawiarnie, kasyno, itp.
Warto wspomnieć, iż nad jeziorem w sezonie letnim można się kąpać tylko na plaży miejskiej, która zlokalizowana jest u podnóża skały z bledzkim zamkiem.

Bled zimą

Bled jesienią i zimą

Dla wielu w tym okresie wizyta - prócz oczywistych problemów, takich jak niska temperatura, szybko zapadający zmrok itp. - daje szansę na spotkanie z naturą, spacery wokół jeziora (6 km trasy). Nie wszystkie restauracje w tym okresie są otwarte, a te które są czynne oferują zdecydowanie wyższym komfort obsługi, niższe ceny. W tym okresie Bled jest idealny dla turystów ceniących spokój i stroniących od zgiełku, z jakim spotykamy się w kurortach w sezonie.

Bled jest miejscem, które w Słowenii po prostu należy zwiedzić. Z każdego miejsca w kraju jest tu blisko i po drodze, a zdjęcie kościoła na wyspie pośrodku górskiego jeziora można znaleźć w każdym przewodniku, folderze czy stronie internetowej poświęconej Słowenii.

Informacje ogólne:

  • Wysokość nad poziomem morza:                 501m
  • Wysokość wzgórza zamkowego:                  604m
  • Liczba ludności:                                          5.476
  • Wysokość nad poziomem morza jeziora:      475m
  • Długość jeziora:                                         2.120 m
  • Szerokość jeziora:                                      1.380 m
  • Powierzchnia jeziora:                                  144ha
  • Największa głębokość:                                30,6 m
  • Najwyższa temperatura wody w miesiącach letnich to 26 °C.

 


Bled - najtańsze noclegi - sprwadzone hotele - darmowa rezerwacja


 

Bled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Charakteryzuje się leczniczym klimatem umiarkowanym oraz termalną wodą źródlaną. Szczyty Jelovice, Pokljuke, Alp Julijskich i Karavank chronią miasteczko przed chłodnymi frontami północnymi, a odbijając się w gładzi jeziora zapewniają spokojny, przepełniony pięknem widok. W miesiącach letnich nie ma tu mgły. Średnie temperatury w czerwcu to +18,7°C, w styczniu -1,2°C. Dzięki gejzerom wód termalnych w dnie jeziora ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior. Naturalne piękno, ciekawa historia, położenie na południu Alp sprawiają, że Bled został stworzony dla turystyki. Jego charakterystyczny krajobraz z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, ze jest znany i rozpoznawany prawie na całym świecie. Na wysepce jest kościółek Maryi Wspomożycielki, a w nim znajduje się dzwon życzeń z 1543 roku. Okolice Bledu oferują całe mnóstwo ciekawostek i piękna – warto je odkryć.

Bledzka wysepka

Kościół na jeziorze Bled

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zauważymy patrząc na jezioro będzie wysepka! Zielona, pokryta drzewami i krzewami skrywa dzwonnicę, kościółek, plebanię, małą samotnię. O wysepce istnieje mnóstwo legend.

Jeszcze przed czasami chrześcijaństwa była tu słowiańska świątynia na cześć bogini o imieniu Živa, patronki miłości. Po przyjęciu chrześcijaństwa okoliczny lud zmuszony został zamienić wielobóstwo na wiarę chrześcijańską, dlatego kapliczka otrzymała imię Maryi. Przy schodach (jest ich 99 – będąc tam warto przeliczyć!) postawiono jeszcze jedną kapliczkę, a przed kościółkiem rzeźbę Marii Magdaleny.

W sezonie na wyspie w weekendy odbywają się śluby - pierwszym sprawdzianem dla przyszłego męża jest wniesienie na rękach panny młodej po 99 schodach. Jak się łatwo domyśleć, nie wszyscy panowie dają radę dlatego śluby odbywają się również w pobliskim parku miejskim.

Bled - punkt widokowy

Bled - punkty widokowe

Popularne zdjęcia z nad Bledu ukazują romantyczną wysepkę na tle jeziora pośród gór ujętą z jakiegoś punktu nad doliną. Wiele osób chciałby przywieźć podobny obrazek uchwycony własnym aparatem, ale nie wszyscy wiedzą, jak dostać się na punkty (punkty!) widokowe, które oferują taką panoramę. Już śpieszymy z pomocą.

Ojstrica i Ostojnica (Mała i Wielka) to stosunkowo niewielke wzgórza wznoszące się do 190 m nad poziomem tafli jeziora (475 m n.p.m) w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Bledzkiego. 

Ojstrica (611 m n.p.m)

20 minutowy spacer prowadzi na wzgórze Ojstrica o wysokości 611 m n.p.m. Wejście rozpoczyna się niepozorną ścieżką na niewielkiej polanie, ok 100 w lewo od wjazdu od campingu. Trasa prowadzi lekko kamienistym szlakiem pośród drzew. Ostatni odcinek pnie się stromo po kamieniach na odsłonięty szczyt, z którego rozpościera się szeroka panorama.
 

Osojnica (685 i 756 m n.p.m).

Pobliska Osojnica jest jednym z ulubionych punktów widokowych dla fotografów. Spacer po stromej leśnej ścieżce prowadzącej do Mala Osojnica (685 m n.p.m) trwa około 45 minut, a kolejne 20 minut prowadzi na szczyt Velika Osojnica (756 m n.p.m). Wysiłek wynagrodzą najlepsze widoki na jezioro Bled i jego odległe okolice, góry Karawanki, Alpy Kamnicko - Sawińskie i równinę Gorenjską. Najbardziej charakterystyczne zdjęcia panoramy Bledu pochodzą właśnie z tego miejsca
 
Trasy na punkt widokowy nad Jeziorem Bledzkim

SPRAWDŹ OFERTĘ MAP OKOLIC BLEDU W NASZYM SKLEPIE >


Jak dojechać, dojść do zamku w Bled:

Dla osób, którym dłuższy spacer nie sprawia problemu proponujemy pozostawienie auta na parkingu przy hotelu i spacer najpierw wzdłuż jeziora - idąc prawą stroną (hotel Park), możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie “w serduszku” w ramach odpoczynku - aby potem kontynuować drogę wzdłuż brzegu.  Na sam koniec koniec zostają schody do zdobycia.

Dla kierowców aut osobowych i autobusów:

Należy objechać jezioro - około 6-7 minut drogi - trasa

Godziny otwarcia zamku Bled (2024)
 

Styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień 8:00 do 18:00
Kwiecień - październik 8:00 do 20:00

Bilety wstępu do zamku Bled

Goście indywidualni

Cena

Dorośli

15,00 EUR

Studenci  

9,50 EUR

Dzieci  (do 14 roku życia)

6,00 EUR

 

Grupy - ceny za osobę

Cena

Dorośli

12,00 EUR

Studenci

8,50 EUR

Dzieci (do 14 roku życia)

5,0 EUR

*Wstęp wolny każda 21 osoba z grupy

*Rodziny:  2 dorosłych / 1 dziecko płaci

Bled - rejs po jeziorze

Zamek Bledzki i jego legendy

Zamek w Bledzie jest według zapisów historycznych najstarszym zamkiem w Słowenii. Pierwszy zapis na jego temat sięga 1011 roku, gdy nazwany był castellum Veldes. Stoi na wspaniałej, wielkiej skale, wznoszącej się 130 metrów nad poziom jeziora.


Co zwiedzać w Bledzie mając jeden dzień? >


Historia zamku w zarysie

W roku 1004 niemiecki cesarz Henryk II podarował posiadłość w Bledzie biskupowi Albuinowi. Wtedy na terenie dzisiejszego zamku znajdowała się prawdopodobnie jedynie wieża, która otoczona była murem obronnym. W późnym średniowieczu dobudowano kolejne wieże i umocniono warownie. Ciekawe jest wejście przez zewnętrzne mury obronne z łukiem gotyckim i mostem zwodzonym. Obiekty gospodarcze dobudowano w baroku – wtedy też zakończyła się rozbudowa zamku. Obiekty położone są na dwóch tarasach, które łączą schody; na niższym tarasie były obiekty gospodarcze, na wyższym mieszkalne. Od zachowanych obiektów najciekawszym jest kaplica na górnym tarasie poświęcona św. Biskupowi Albuinowi i św. Ingeuinowi.

Zamek Bledzki dzisiaj

Urządzony jest jako muzeum; pokoje przy kaplicy przedstawiają najstarszą historię Bledu już od pierwszych znalezisk oraz zamek w fazach rozwoju. Wyposażenie wnętrz nie pochodzi z zamku, jest jednak charakterystyczne dla kultury mieszkalnej czasów, które przeżył.

Oprócz muzeum można także zwiedzić zamkową drukarnię, piwnicę oraz ziołowy zagajnik i restaurację.

Rajski ptak – znalezisko z VI wieku

W muzeum na zamku jest wystawione jedno z najpiękniejszych znalezisk z VI wieku naszej ery – broszka w kształcie pawia, która została odnaleziona na Pristavi pod zamkiem. Paw, który upiększa zamkowy ogród, zwany także rajskim ptakiem, jest symbolem życia i bogactwa.

Legenda o wdowie Poliksenii

Bled

Około roku 1500 zamek bledzki kupił Hartman Kreigh, który okazał się być złym i wymagającym gospodarzem. Ludność upierała się mu i skarżyła na niego. Pewnego dnia, Harman Kreigh zaginął bez śladu. Legend o powodach jego zaginięcia jest mnóstwo: według jednych został porwany, a według innych - ludność dokonała na nim samosądu. Jakkolwiek Hartmana z dnia na dzień nie było, a na zamku pozostała osamotniona wdowa, Poliksena. Niestety, i ona rządziła równie twardą ręką jak jej zaginiony mąż.

 

Wdowa była jednak bardzo smutna. Postanowiła więc zebrać całe złoto i srebro, które chowała w skarbcu i jako pamiątkę po mężu kazała odlać dzwon do kaplicy na wysepce. Kiedy brodarze (ludzie wożący towary po jeziorze na specjalnych łódkach) wieźli dzwon do kaplicy rozpętała się straszliwa burza. Zatopiła brodarzy, ich łódkę i dzwon. Dzwon ugrzązł na błotniste miękkim dnie jeziora; kiedy nocami szaleją burze, do dnia dzisiejszego słychać jego głos z głębin jeziora. To jeszcze bardziej zasmuciło zrozpaczoną Poliksenę, która opuściła zamek i uciekła do klasztoru w Rzymie. Historia ta znalazła jednak szczęśliwy finał, bo papież, który słyszał o nieszczęśliwej historii Polikseny, kazał odlać nowy dzwon i posłać go na wysepkę.

Wąwóz Vintgar

Wąwóz ma długość 1600 metrów. Dróżka prowadzi przez mosty i tzw. Žumrowe galerie, a kończy się mostem nad wspaniałym, wysokim na 16 metrów wodospadem rzecznym Šum. Warto wybrać możliwość widokowej wędrówki przez Hom do św. Katarzyny (sv. Katarina) – historyczny kościółek i przepiękne widoki na Karavanki, Bled i okolicę oraz masyw Triglav – wracając drugą drogą.

>Więcej informacji o Wąwozie Vintgar


Bled - najtańsze noclegi - sprawdzone hotele - darmowa rezerwacja


Pokljuka

Położona od 1100 do 1400 m n.p.m. wysoka hala, zarośnięta, ciemnymi świerkowymi lasami, które przeplatają górskie paśniki, zwane tu planinami. Na planinach Praprotnica, Uskovnica, Javornik, Kranjska dolina, Lipanca, Zajamniki in Konjuščica, do dzisiaj wypasają bydło w czasie od czerwca do września, a u pasterzy można nabyć świeże mleko i sery. Hala Pokljuki kończy się łańcuchem górskim, który rozciąga się od Debele peči (2015 m n.p.m.) przez Lipanski vrh (1983 m n.p.m.), Mali i Veliki Draški vrh (m n.p.m.) do Tosca (2275 m n.p.m.). Widoki przy ładnej pogodzie zapierają dech w piersiach. Jeśli zdecydujecie się wspiąć na któryś ze szczytów lub przejść cały łańcuch, polecamy zacząć w schronisku na Lipanci (1633 m n.p.m.). W góry można iść z przewodnikiem lub bez.

Jelovica

Jelovica to hala wznosząca się na południe od Bledu, podobna do Pokljuki. Wejść na nią można od strony miejscowości Radovljica i Lancovo na Talež (710 m n.p.m.), Goško ravan (1000 m n.p.m. – tam jest schronisko) i Vodiško planino (1108 m n.p.m.) lub od strony miasteczka Bohinjska Bistrica i wsi Nemški Rovt na Rovtarico (1100 m n.p.m.) lub Rakitovec (1672 m n.p.m.).

Mežakla

Wąski, 1000 do 1300 m n.p.m. wysoki pagórek, praktycznie cały pokryty lasami. Z Bledu dojść do niego można po leśnej ścieżce ze wsi Gorje przez Laze na Ravne (960 m n.p.m.). Dobrymi miejscami widokowymi i łatwiejszymi podejściami są także Jerebikovec (1593 m n.p.m.) i Planski vrh (1299 m n.p.m.).

Bled - charakterystyczne serce na jeziorze

Atrakcje charakterystyczne dla Bledu

Izvoščki - "fijakerji", czyli odpowiednik polskiej bryczki
 

Izvoščki lub "fijakerji" zabiorą was na wycieczkę wokół jeziora oraz na zamek. Jeśli będziecie chcieli mają przygotowanych kilka tras wycieczek po okolicy – od wąwozu Vintgar, przez wieś Gorje, Podhom i Zasip lub przez Mlino, Selo, Ribno, Bodešče in Koritno, także do parku golfowego lub do miejscowości Šobec. A nawet do wsi Begunj i Drage, Krope lub miasta Bohinj.


Tradycyjny rejs na bledzką wysepkę łódką zwaną "Pletna"
 

Będąc w Bledzie trzeba koniecznie zadzwonić dzwonem życzeń. Na wysepkę najłatwiej dostać się tradycyjną łódką - Pletna. W przyjemny rejs po jeziorze włączony jest półgodzinny postój na wysepce (przy wynajęciu całej Pletny długość postoju jest do uzgodnienia). Pletnarze (po słoweńsku pletnarji) czekają na turystów w Termalnym parku (Zdraviliški park), przed hotelem Park, na tzw. Mlinem i w centrum wioślarskim.


Kremne rezine, kremšnite, czyli bledzkie kremówki
 

Symbolem bledzkiej kulinaryki są kremówki, znane tu od kilkudziesięciu lat. Oczywiście kremówki w Słowenii da się kupić prawie wszędzie, ale mówią, że prawdziwe, bledzkie, są tylko tu. Mistrz cukiernictwa pracujący w cukierni hotelu Park, Ištvan Lukačevič, stworzył recepturę, która używana jest do dziś. Zapytają Państwo, w czym tkwi tajemnica – a mówią, że to tylko doświadczenie, którego w Bledzie nie brakuje. W ostatnich 40 latach sprzedali tu 7 milionów kremówek. A jest to ciastko ze spodem złotego ciasta francuskiego na maśle przełożonym warstwą kremu waniliowego, który musi mieć prawidłową konsystencję, by być lekkim, a jednocześnie nie "rozleźć się" podczas krojenia, przykrytym słodką bitą śmietaną i drugim kawałkiem ciasta. I jak tu się im oprzeć?

>Więcej informacji o Kremne rezine

Bled - kościół na wyspie

O Bledzie w skrócie:

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Słowenii. Okładki wielu przewodników zdobi krajobraz Jeziora Bledzkiego z barokowym kościołem na wyspie i zamkiem, górującym nad miastem i Alpami w tle.

Bledzki zamek wzniesiono na skale, około 100 metrów powyżej tafli jeziora. Roztacza się z niego malowniczy widok na miasto  i okolice. Powstał w wyniku rozbudowy umocnień, które znajdowały się w tym miejscu już na początku XI wieku. Najbardziej interesująca jest XVI-wieczna kaplica poświęcona św. Albinowi i św. Ignacemu, która na początku XVIII wieku uzyskała formę barokową. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, posiadające w swoich zbiorach między innymi bogatą kolekcję zbroi i broni z okresu XVI – XVIII wieku.

Charakterystyczny Kościół Wniebowzięcia, położony  na wyspie, powstał  jak głosi legenda, na miejscu zniszczonej  w czasie walk z chrześcijanami pogańskiej świątyni  bogini Živy. Legenda została z czasem częściowo potwierdzona przez znaleziska archeologiczne. Pierwotnie stał  tu kościół romański,  przebudowany później w stylu gotyckim. Jednak  świątynia została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi na początku XVI wieku. Wiele lat później powstał obecny, barokowy kościół. Ciekawostkę stanowi XVI-wieczny dzwon życzeń, w który każdy może uderzyć. Z tego powodu przez cały dzień po tafli jeziora niesie się jego ton. Na wyspę można dostać się łodziami pasażerskimi lub samodzielnie, wypożyczoną łódką.

Bled - jak dojechać

  • samochód - to rozwiązanie wydaje się najbardziej oczywiste podobnie jak w wysokim sezonie problem z miejscami do parkowania. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z płatnych parkingów, które znajdują się przy hotelach - m.in. hotelu Krim czy hotelu Park - przy wjeździe do centrum miasta po prawej stronie. Bled od centrum Lublany oddalony jest o  55 km (autostrada A2)

    Biorąc pod uwagę czas przejazdu w sezonie należy wziąć pod uwagę, iż wówczas tworzą się korki przy wyjeździe w stronę Lublany (szczególnie ważne dla osób, które np. mają popołudniowy lot i muszą dostać się na lotnisko.

  • pociąg - stacja kolejowa na międzynarodowej linii - nie jest to najczęściej wybierana opcja dotarcia do Bledu. Stacja mieści się w okolicach zamku czyli na wzniesieniu. Wyjątek stanowią organizowane w sezonie w określone dni - całodniowe wycieczki pociągiem z Jesenic przez Bled do Nowej Goricy - więcej przeczytacie tutaj (rewelacyjna atrakcja dla dzieci i miłośników kolei).

  • autobus - liczne połączenia regionalne oraz ponadregionalne z najważniejszymi miastami Słowenii. Bardzo dobra opcja dla osób, które są w Lublanie i na jeden dzień chcą odwiedzić Bled. Podróż wygodnymi autobusami - słoweńska wersja naszego polskiego PKSu

  • Transfery, rent-a-car w Bled - jeżeli potrzebujecie Państwo dedykowanego transportu lub chcecie wynająć auto - prosimy o kontakt z nami (klik) - zorganizujemy m.in.  transfer z pod hotelu np na lotnisko czy do centrum Lublany.

Bled dla grup

Każdego roku tą bez wątpienia urokliwą miejscowość odwiedzają miliony turystów w tym grupy zorganizowane. Od blisko 10 lat pomagamy biurom podróży zorganizować nocleg, transport, wyżywienie czy też polską języcznego przewodnika po mieście

Jeżeli potrzebujecie Państwo wsparcia przy organizacji pobytu grupy w Słowenii w tym w Bled - prosimy o kontakt mailowy grupy@visitslovenia.pl lub telefon do naszego biura: 0048 52 321 49 87


Noclegi (hotele) w Bled

Podobnie jak ma to miejsce tego typu miejscowościach w sezonie ceny są bardzo wysokie.

Z przyjemnością pomożemy Państwu w znalezieniu oferty w jednym z kilkunastu hoteli z jakimi współpracujemy. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego, a odezwiemy się w ciągu dwóch dni roboczych z propozycją szytą na miarę.

Bled noclegi

Hostel nad jeziorem Bohinj

Tekst: Piotr Skrzypiec i Paweł Kranc

Noclegi w okolicy

 
 
Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu