Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Ciekawe miejsca

Podróże,turystyka,góry

Mamy dla Ciebie 38 propozycji

możesz zawęzić listę wybierając rodzaj atrakcji

Ramka dolna

Alpy Julijskie

Alpy Julijskie

Alpy Julijskie są absolutnie nieporównywalne do jakichkolwiek gór w Polsce i w sąsiedztwie. Ogromny, poprzecinany głębokimi dolinami, płaskowyż krasowy jest najlepszą wizytówką słoweńskich Alp.

7 propozycji Więcej informacji

Alpy Kamnicko-Sawińskie

Alpy Kamnicko-Sawińskie

Alpy Kamnicko-Sawińskie porównać można do Tatr Wysokich, zbudowanych z wapienia. Góry posiadają pasmową budowę i ciagną równoleżnikowo na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. 

9 propozycji Więcej informacji

Karawanki

Karawanki

Jeżeli chcielibyśmy pokusić sie o definicję Karawanków wypadałoby je nazwać »Słoweńskimi Tatrami Zachodnimi«. Góry pełne są alpejskiego rozmachu, a jednocześnie - karpackiej romantyki. 

8 propozycji Więcej informacjiRegiony i Miasta

Regiony i Miasta

.

8 propozycji Więcej informacji

Jaskinie

Jaskinie

.

3 propozycje Więcej informacji

Atrakcje

Atrakcje

.

2 propozycje Więcej informacjiAktywnie

Rower, rafting, wędrówki po górach - przygoda w zasięgu ręki 

1 propozycję Więcej informacjiSłowenia to mały kraj o wielkich możliwościach. Jest 15 razy mniejsza od Polski, a jej cała powierzchnia przybliżona jest do wielkości naszego województwa. Niesamowite jest to, że dystans spod najwyższego szczytu Słowenii (Triglav, 2864 m n.p.m.) do nadmorskiej miejscowości Piran można pokonać w dwie godziny samochodem. 

Rzeźba terenu jest tak różnorodna, że każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Rano można iść na narty, popołudniem wziąć kąpiel w Adriatyku, a wieczorem zabrać całą rodzinę na degustację lokalnych specjałów. 


Słowenia posiada ponad 7000 kilometrów szlaków turystycznych.


Charakteryzuje ją bardzo dobrze rozbudowana sieć dróg, do dowolnego punktu na mapie Słowenii można wygodnie dostać się samochodem. W 2016 roku Lublana zdobyła miano Zielonej Stolicy Europy. Nie bez powodu otrzymała taką nagrodę, bo jakość życia mieszkańców i poprawa ochrony środowiska są tam na pierwszym miejscu.

Słowenia dla aktywnych

Góry to najpopularniejsza atrakcja turystyczna ze wszystkich, większość turystów - miłośników gór wybiera Słowenię właśnie z tego powodu. Ponad ⅔ powierzchni całego państwa można nazwać górami. Gdziekolwiek będziesz w Słowenii i spojrzysz w górę, to zobaczysz choćby niewielkie wzniesienia czy wzgórza. 

Niezależnie od pory roku, latem czy zimą - w każdych warunkach pogodowych góry oferują cudowne i niepowtarzalne widoki. Taka rzeźba terenu współtworzy też historię i tradycję tego malowniczego kraju. Słoweńcy kochają swoje góry i uznają je za powód do dumy na tle innych państw. Całymi rodzinami spędzają wolny czas na górskich wędrówkach.

Nadmorski klimat

Słoweńska linia brzegowa może nie należy do najdłuższych, bo mierzy niespełna 50 kilometrów, ale ten krótki wycinek ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc.

Miejscowości nadmorskie mają swój klimat, piękne i zabytkowe miasteczka, zachwycają swoją architekturą. Plaże są kamieniste i trawiaste, ale wynagradza je czysta woda i rozbudowana infrastruktura nadmorska. Wybrzeże Słowenii można podzielić na trzy główne kurorty - Koper, Izolę i Portoroz oraz architektoniczną perełkę - Piran.

  • Koper to jedyny w Słowenii port handlowy, to miasto z duszą i bogatą historią.

  • Izola to miejscowość znana głównie z turystyki, posiada największy na wybrzeżu port jachtowy.

  • Portoroz to najpopularniejszy słoweński kurort turystyczny.

  • Piran to obowiązkowy punkt przymorza, czaruje wąskimi uliczkami i do złudzenia przypomina włoską Wenecję. 

Miejska atmosfera 

Miasta turystyczne w Słowenii zapraszają swoją gościnnością wszystkich turystów. Mają taki klimat, że chce się tam zostać na dłużej, czując rodzinną atmosferę. Największe trzy miasta to Lublana, Maribor i Celje. Każde z nich jest inne, ale wszędzie panuje ten przytulny klimat, który zachęca do odwiedzenia tych ciekawych miejsc. Kalendarz wydarzeń kulturalnych jest przepełniony różnymi festiwalami, festynami i lokalnymi jarmarkami, które zachwycają swoim kameralnym urokiem.

Stolica - Lublana to miasto otoczone górami i pięknymi widokami. Nowoczesna infrastruktura, komunikacja miejska ułatwia zwiedzanie turystom, a wąskie uliczki i zabytkowe kamienice tworzą ten charakterystyczny, ciepły nastrój, który przyciąga zwiedzających. 

Przez żołądek do serca

Dla niektórych najważniejsze jest odkrywanie nie gór, nie zabytkowych miasteczek, a kulinarnych smaków. Słowenia jest idealnym miejscem dla smakoszy i miłośników wina. Słynie z najlepszych domowych składników, regionalnych potraw i mieszanek przypraw oraz ziół. Na słoweńskim stole znajdziemy też śródziemnomorskie smaki wybrzeża, ryby i owoce morza z Adriatyku. Perełką Słowenii jest produkcja wina, to w końcu tam rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Dowodem na to, że słoweńskie wina są warte spróbowania może być fakt, że mieszkaniec Słowenii spożywa statystycznie więcej wina niż Włoch.

Krótko mówiąc

Słowenia to kraj, który zachwyci każdego, kto chce poznać prawdziwą różnorodność krajobrazu przyrody i kultury. Jeśli komuś ciężko się zdecydować, czy góry czy morze, to odpowiedź jest prosta - Słowenia! Mały kraj z wieloma ciekawymi miejscami dla aktywnych, dla wypoczywających, dla całej rodziny, dla miłośników przyrody i dla smakoszy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.