Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

5 powodów, dla których warto zatrzymać się w Słowenii


Słowenia to niewielki kraj, ale o kluczowym znaczeniu geograficznym dla zmotoryzowanych turystów z Polski. To niemal obowiązkowe miejsce tranzytowe dla wyjazdów do Włoch i Chorwacji. Ale to również idealne miejsce do zrobienia sobie krótkiego postoju na trasie naszej wycieczki. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto zatrzymać się w Słowenii na dłużej.
 

1. ODPOCZNIESZ W DŁUGIEJ PODRÓŻY

 
Jeśli jedziesz do Włoch lub na Chorwację to tuż przy granicy Austrii i Słowenii będziesz miał za sobą dobre 700 kilometrów podróży. Jazda samochodem taki długi odcinek jest męcząca. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznać gościnności i smaków styku kultur, jakie oferuje Słowenia. Choćby nawet przez jeden dzień.
 
A sprawa jest tym bardziej warta uwagi, że Słoweńcy przywiązują do swojej kuchni ogromną uwagę. Zupki chińskie? W sklepach raczej ich nie znajdziesz, a jeśli już to po bardzo długich poszukiwaniach. Każdy rodowity mieszkaniec Słowenii wie, że posiłek – zarówno ten serwowany na własnym stole, jak i ten podawany turystom – musi być treściwy i perfekcyjny. Dlatego też porcje w słoweńskiej kuchni zwykle są duże, a każdy posiłek przygotowywany jest z lokalnych i sprawdzonych produktów. Oczywiście każdy region Słowenii ma swoje tradycje kulinarne, ale wszystkie zawsze łączą dwa wymienione wyżej mianowniki – jakość i uczciwa ilość.
 
Kolejną cechą Słoweńców jest gościnność, dzięki której na stoły ich gości bardzo często wjeżdżają domowej roboty chleby, przetwory owocowe, gęste zupy, domowej roboty wędliny i szykowane na setki sposobów owoce morza, których w Słowenii nie brakuje, zwłaszcza w rejonie Istrii.
 

 Znajdź nocleg na trasie - bezpłatna rezerwacja

 

2. UNIKNIESZ OPŁAT ZA AUTOSTRADY

 
Kolejnym argumentem przemawiającym za Słowenią jest… prozaiczna oszczędność. Dlatego też proponujemy Wam alternatywę dla płatnych autostrad w formie ciekawej i malowniczej trasy: Leibnitz – Bad Radkersburg – Gornja Radgona (kierunek Ljutomer) – Radenci – Hrastje-Mota – Križevci – Ljutomer (cały czas kierunek Središče ob Dravi) – Stročja vas – Hermanci – Vuzmetinci (tu droga odbije w lewo, ale jest tablica na Središče ob Dravi) – Kog (tu dalej cały czas prosto) – Jastrebci – Vitan – Središče ob Dravi (kierunek Čakovec) którą to dojedziecie Państwo do przejścia granicznego. A dalej już przez Trnovec – Gornji Hraščan, gdzie trzeba skręcić w prawo na Varaždinska cesta kierunek Varaždin, tam znaleźć wjazd na autostradę: pojechać przez miasto albo skręcić tuż przed miastem na autostradę A4 Varaždin-Zagrzeb.
 
Piękne widoki Słowenii to jednak nie jedyne atrakcje proponowanej przez nas trasy. Kolejną jest odpoczynek – albo w lokalnych winnicach z możliwością spożycia świetnego posiłku, miejscowych win oraz noclegu, albo w Biotermach Mala Nedelja, gdzie oprócz całodniowego kąpania w przejrzystych wodach termalnych, sauny i masażu oferujemy Państwu wygodny nocleg.
 

 Informacje o winietach w Słowenii

 Słowenia bez winiety - optymalna trasa

 

3. NIEZWYKŁE MIEJSCA W ZASIĘGU RĘKI

 
Kolejny argument za postojem na Słowenii to oczywiście jej niebanalne atrakcje turystyczne. Zarówno na trasie do Włoch, jak i na Chorwację znajdziemy:
 
a) Jaskinię Postojnądwudziestokilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, które w asyście doświadczonych przewodników, w ostatnich 193 latach odwiedziły ponad 33 miliony osób. Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu „klasyczny kras”.
 
b)  Zamek Predjama - położony ledwie 10 km od Jaskini Postojna jeden z najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości. Zamek osadzony jest od ponad 700 lat na 123-metrowym klifie. To potężna, doskonała kryjówka obronna prostego rycerza rebelianta, barona rabusiów, bohatera wielu romantycznych legend imieniem Erazam z Predjama.
 
c)  Bled – czyli miejsce, które będąc w Słowenii po prostu zwiedzić należy. Bled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Charakteryzuje się leczniczym klimatem umiarkowanym oraz termalną wodą źródlaną. A jednocześnie zdjęcie tamtejszego kościoła na wyspie pośrodku górskiego jeziora można znaleźć w niemal każdym przewodniku, folderze czy stronie internetowej poświęconej Słowenii.
 
d)  Piran – miasto z niezwykle bogatą historią sięgającą czasu Rzymu i z czasami swojej świetności przypadającymi na okres rywalizacji Wenecji z Imperium Osmańskim. Do dziś miasto zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasną zabudowę mieszkalną. Typowo śródziemnomorskiego charakteru nadaje mu zabudowa, wznosząca się stopniowo od linii brzegowej w górę pagórka, na którym to usytuowane jest to przepiękne miasto.
 
e)  Lublana – stolica Słowenii i urocze miasto, które w przeciwieństwie do większych stolic europejskich jest znacznie spokojniejsze. Za to liczba zabytków oraz atmosfera bulwarów rzeki Lublanicy sprawia, iż wielu turystów czuje się w tym mieście cudownie. Znajdziemy w nim piękny zamek, którego historia sięga czasów celtyckich, kościoły, cmentarze, ale i takie perełki jak Smoczy Most. Według związanej z nim legendy przechodzące przez most dziewice pobudzają strzegące przeprawy smoki, które machają wtedy ogonami. Niestety, poza autorem legendy, do dziś nikt tego cudu jeszcze nie widział.
 
 

4. POZNASZ ALPY

 
Świetną opcją postojową jest Bohinj w Alpach Julijskich, które szczyci się przepięknym jeziorem o tej samej nazwie otoczone lasami parku narodowego Triglav, znad których rozciągają się szczyty Alp. Bohinj jest prawdziwą perełką tej części Alp. W okolicy jest mnóstwo tras spacerowo-rowerowych o różnej trudności. Do tego rowerem można w kilka minut dojechać nad jezioro i miasteczko Bled. Jest ono miejscem, które będąc w Słowenii zwyczajnie zwiedzić należy (zamek na skale, jezioro z wysepką i kościółkiem, no i fantastyczne kremówki - tradycyjne dla tego miejsca ciastko).
 
Jeśli natomiast szczyty Alp Julijskich są dla Państwa zbyt wysokie, a odpoczynek pomimo to chcielibyście zaliczyć w górach, to Słowenia oferuje jeszcze jedną, równie uroczą i malowniczą, choć zupełnie inną scenerię. Mowa o Dolinie Logarskiej, otoczonej szczytami Alp Kamnicko-Sawińskich, która to zaprasza na spacery, przejażdżki rowerami, czy jazdę konną.
 
 

5. UNIKNIESZ KORKÓW

 
Nasz piąty argument za postojem w Słowenii to obietnica uniknięcia korków. Każdemu turyście, który za naszym pośrednictwem poszuka odpoczynku w długiej trasie, oferujemy noclegi blisko granicy i przy mniejszych przejściach granicznych.
 
 
Zapraszamy do kontaktu na info@visitslovenia.pl lub 52 321 49 87.
Słowenia - piksel