Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Tagi: Morze

  • Portoroż z lotu ptaka
  • Adriatyk w Portorozy
  • Portoroz
  • Portorož (Słowenia)
  • Plaża w Portorozu (Słowenia)

InformacjeNoclegi w okolicy

Spis treści:

Portorož to przede wszystkim słoweński kurort i jedno z najbardziej „imprezowych” miejsc w Słowenii. Miasto ma jednak dużo więcej do zaoferowania turystom niż to się na pierwszy rzut oka wydaje. 
 
Swój rozwój i popularność zapewnia leczniczym właściwościom wody morskiej, z pomocy której korzystali już w XIII wieku benedyktyni. Pierwsi turyści pojawili się tutaj w XIX wieku, kiedy rozpoczęto leczenie dolegliwości reumatycznych z pomocą słonego morskiego błota. Natomiast pierwszy hotel wybudowano na początku XX wieku, i od tego czasu Portorož systematycznie rozwija swoją ofertę spa & wellness.

SPRWADŹ OFERTĘ PRODUKTÓW ZE SŁOWEŃSKIEGO WYBRZEŻA W NASZYM SKLEPIE >


Ze względu na położenie przy granicy Chorwackiej Portorož jest często odwiedzane przez osoby jadące na południe półwyspu Istria. Obecnie również jest tu prężnie działające lotnisko dla mniejszych samolotów prywatnych. Miasto ma zresztą bogate tradycje lotnicze zapoczątkowane jeszcze na początku XX wieku przez braci Cosulich, którzy po I wojnie światowej stworzyli tu pierwszą infrastrukturę lotniczą. W latach trzydziestych XX wieku Portorož miał nawet regularnie połączenia lotnicze przez Triest do największych i najpopularniejszych miejsc zlokalizowanych nad Adriatykiem.

Słoweńskie Las Vegas

Obecnie Portorož - obok Kopru, Piranu i Izoli - jest jedną z czterech największych miejscowości Słoweńskiego wybrzeża. Sami Słoweńcy mówią o nim żartobliwie, że to takie słoweńskie „Las Vegas”. I mając na uwadze skale ich kraju, to jest w tym szczypta prawdy. To w Portorož znajdują się pięciogwiazdkowe hotele, m.in. Kempinski Palace w centrum oraz liczne kasyna kuszące turystów wielkimi, i rzucającymi się w oczy świetlnymi reklamami.
 
Główna, reprezentacyjna aleja Portorožu ciągnie się od hoteli resortu Bernardin po małą miejscowość, a raczej dzielnicę miasta - Luciję. Ulica ta stanowi swoisty kręgosłup miejscowości - po jej jednej stronie stoją okazałe gmachy hoteli, butiki, restauracje i kawiarnie, a po drugiej – plaże z ich turystyczną infrastrukturą. Latem aleja ta zapełnia się turystami, mniejszymi, ulicznymi sprzedawcami. Jest sporo nocnych klubów i innych miejscówek muzycznych z popularnym beach-barem „Paprika” na czele.

Nad wodą albo na rowerze

Na szczęście rozrywkowa oferta Portorožu, choć widocznie dominująca, nie jest jedyną, na jaką może tu liczyć turysta. Opcji spędzania wolnego czasu jest bez liku.
 
Są więc plaże oraz bardzo ciekawa oferta aktywności typowo nadmorskich. Można tu bawić się w nurkowanie, poszaleć na spadochronie ciągniętym przez motorówkę lub zabrać się w adriatycki rejs łodzią wzdłuż słoweńskiego wybrzeża i z poziomu morza podziwiać choćby wpisaną na listę UNESCO starówkę sąsiedniego miasta Piran.
 
Innym ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu jest tu jazda na rowerze. Przez Portorož przebiegała słynna kolejowa trasa Parenzana, która powstała w czasach dynastii Habsburgów i łączyła Triest z leżącym dziś w Chorwacji miastem Poreč. Obecnie jej historię wykorzystują cykliści, którzy wzdłuż całej, byłej już trasy kolejowej mają do dyspozycji długą na ponad 130-kilometrową trasę rowerową. Jest ona bardzo ciekawa, równie zróżnicowana pod względem krajobrazowym, a przez to niezwykle popularna wśród cyklistów o każdym poziomie zaawansowania. Prowadzi przez miasta i wioski, czasami wzdłuż linii brzegowej tuż nad morzem, a innym razem przez winnice i plantacje drzew oliwnych oraz doliny i wzgórza. Na trasie jest także sporo, bardzo dobrze utrzymanych tuneli, z których najbardziej znanym jest Tunel Valeta o długości 550 m i łączący Strunjan z Portorož.
 

Plenerowa wystawa rzeźb

Portorož razem z Piranem to również jedno z ulubionych miejsc artystów. W pobliżu tych miast znajduje się wystawa rzeźby plenerowej, która została zapoczątkowana przez słoweńskich artystów Jakoba Savinška i Janeza Lenassiego w 1961 roku. Obecnie jest otwarta nieprzerwanie przez 50 lat, podczas których murarze z ponad 30 różnych krajów przyczynili się do powstania ponad 130 kamiennych rzeźb. Wystawa otoczona jest drzewami oliwnymi i dodatkowo oferuje zapierający dech w piersiach widok na zatokę Portorož i jej okolice.
 
Jeszcze inna atrakcja czeka na amatorów owoców morza. Są to wycieczki ze zwiedzaniem i degustacją do jedynej słoweńskiej farmy ryb morskich „Fonda”. W czystych wodach na środku morza hodowane są tam europejskie i śródziemnomorskie małże. Miejsce to oferuje ciekawe i niezapomniane wrażenia dla wszystkich miłośników morza i owoców morza, a także wycieczki z przewodnikiem po obiektach.

Portorož - w skrócie

To największy słoweński kurort. Posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną: hotele, restauracje, bary, sklepy. Główną arterię stanowi nadmorska promenada, która latem zapełnia się tłumem wczasowiczów.

Swój rozwój i popularność zapewnia leczniczym właściwościom wody morskiej, z pomocy której korzystali już w XIII wieku benedyktyni. Pierwsi turyści pojawili się tutaj w XIX wieku, kiedy rozpoczęto leczenie dolegliwości reumatycznych z pomocą słonego morskiego błota. Pierwszy hotel wybudowano na początku XX wieku.

Dojazd:

  • samochód  -  Lublana (122 km - autostrada), Koper (17 km),
  • pociąg  -  stacja kolejowa w Koprze (17 km).

fot. slovenia.info

 

Noclegi w okolicy

 
Słowenia - piksel