Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)


InformacjeNoclegi w okolicy

Jaskinie Szkocjańskie

Fascynujący podziemny świat 

Jaskinie Szkocjańske (slo. Škocjanske jame) dzięki niepowtarzalnej przyrodzie i od 1986 roku widnieją w rejestrze światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu są obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii, choć wciąż nie tak popularną, jak na to zasługują.
 
Škocjanske jame zachwycają już od pierwszego spotkania. Wyjątkowymi przykładami piękna są Velika i Mala dolina, czy część jaskiń z głębokimi otworami i podziemnym kanionem. Ze względu na szczególne warunki mikroklimatyczne rozwinęły się tu nadzwyczajne ekosystemy, w których współistnieją gatunki śródziemnomorskie, środkowoeuropejskie, illiriańskie oraz alpejskie. Rośliny typowe dla tych ekosystemów tu rosną obok siebie. Również nietoperze i pozostali przedstawiciele podziemnej fauny są tu wyjątkowe, a zdecydowana większość z nich jest pod ścisłą ochroną z powodu groźby wymarcia. Z tego też powodu turystom udostępniono ledwie połowę z nieco ponad 6 kilometrów odkrytych tuneli Škocjanskej jame. Słoweńcy dbają w ten sposób o utrzymywanie odpowiednich charakterystyk hydrologicznych, czym minimalizują wpływ człowieka na jakość wody i powietrza.
 
Poza wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO znaczenie tych jaskiń pokazuje również wpisanie ich na listę Konwencji Ramsarskiej w maju 1999 roku, co zaowocowało zapisaniem podziemnych systemów wodnych jako nierozłącznych systemów mokradeł. Do tego zarówno jama, jak i otaczający ją teren, mają wielkie znaczenie kulturowe i historyczne, ponieważ zamieszkiwane były już w okresie mezolitu. Świadczą o tym liczne znaleziska z ponad 30 stanowisk archeologicznych porozsiewanych po całej okolicy.  
 
Największe jednak wrażenie robią na wszystkich turystach wyjątkowej urody przykłady jaskiniowych zjawisk krasowych. A dodatkowo na tej małej powierzchni – w porównaniu choćby do niedalekiej Postojnej Jamy – występują one w równie wyjątkowej różnorodności. Można więc podziwiać: płytkie i bardzo głębokie otwory zalane wodą, naturalne mosty, wąwozy, imponujące stalagmity, dziury, opadające doliny, czy przejścia pokryte osadami. Natomiast prawdziwą wisienką na torcie jest fakt, że Jaskinie Szkocjańske mogą pochwalić się najdłuższym w Europie podziemnym kanionem. A jest jeszcze wysoka na 30 metrów i szeroka na 12 Duża Sala (Velika Dvorana), imponujący most wiszący na wysokości 50 metrów i wiele innych atrakcji. 
 
wnętrze jaskini
 

Jak zwiedzać Jaskinie Szkocjańskie?

Jaskinie Szkocjańskie znajdują się około 20 km od Triestu, niedaleko autostrady wiodącej z Lublany do miasta Koper. Trafimy do nich na dwa sposoby – kierując się na wioskę Matavun leżącą kilka kilometrów od miejscowości Divača albo na wioskę Škocjan, pod którą rozciągają się groty. 
Na miejscu są do wyboru trzy trasy zwiedzania, z których dwie najpopularniejsze to: Przez podziemny Kanion oraz Wzdłuż podziemnej rzeki Reka. 
 
Przez podziemny Kanion (dostępna przez cały rok) – to zwiedzanie z przewodnikiem od sztucznego przejścia w stronę spadku doliny Globočak i Jaskini Ciemnej (Tiha jama), za którą rozpościera się fantastyczny widok na kanion rzeki Reki. Dalej jest Cerkvenik, czyli most zawieszony prawie 50 (!) metrów nad korytem rzeki Reka, Jaskinia Tominca (Tominceva jama) oraz wodospad pod naturalnym mostem w Wielkiej Dolinie (Velika dolina).
 • Ceny biletów: 7,5-16 euro.
 • Czas zwiedzania: ok. 1,5-2h.
 
Trasa Wzdłuż podziemnej rzeki Reka (dostępna od kwietnia do października) to zwiedzanie na własną rękę lub z przewodnikiem. Początek znajduje się przy naturalnym wejściu wyrytym przez rzekę Reka pod miejscowością Škocjan. Dalej ścieżka biegnie tuż nad wodą, przez Małą Dolinę i naturalny most, przy którym Reka rozlewa się przez wąski kanion do jeziora. Można też zwiedzić Wielką Dolinę (Velika dolina) i Jaskinię Tominca (Tominceva Jama) znaną z wielu znalezisk archeologicznych.
 • Ceny biletów: 3-8 euro.
 • Czas zwiedzania: ok. 1-1,5h.
Istnieje możliwość przejścia obu tych tras w ramach jednej wycieczki – Przez podziemny Kanion i Wzdłuż podziemnej rzeki Reka.
 • Ceny biletów: 9-18 euro.
Oczywiście można też wybrać trzecią opcję, czyli Szlak edukacyjny. Jest to typowa ścieżka naukowa idealna dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych. W tym jednak przypadku obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na min. 14 dni przed planowanym zwiedzaniem.
 • Ceny biletów: 3,5-6 euro.
 • Czas zwiedzania: ok. 1-1,5h.

Z NAMI ZORGANIZUJESZ WYCIECZKĘ DO SŁOWENII. WYPEŁNIJ FORMULARZ

 
Jaskinie z zewnątrz
 

Ciekawostki

 • Największa komora Martelova dvorana (Izba Martela) ma 308 metrów długości i 146 metrów wysokości. Jej łączna objętość wynosi aż 2,2 mln metrów sześciennych, co czyni ją największą podziemną komórką w Słowenii i jedną z największych na świecie. 
 • Rzeka Reka - jej podziemna cześć rozpoczyna się od wąwozu pod wioską Škocjan i przepływa przez całą długość ciągu głównego, by na jego końcu trafić do Jeziora Martwego. 
 • W sali Wapiennych Mis występują nietypowe formy naciekowe o miskowatej formie - niektórym przypominają chińskie pola ryżowe, a innym trawertyny w tureckim Pamukkale. 
 • Wyżłobiony przez rzekę Reka kanion ma długość około 3,5 km, szerokość od 10 do 60 metrów i ponad 140 metrów wysokości.
 • Choć Jaskinie Szkocjańskie znalazły uznanie ekspertów UNESCO oraz wielu innych organizacji ekologicznych, to jej popularność wśród turystów jest niewielka. 
 

 
Słowenia - piksel

Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)
Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)
Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)
Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)