Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Słowenia w drodze do Włoch lub Chorwacji


Słowenia w dwa dni w drodze do Chorwacji lub Włoch

Zacznijmy od faktów: Słowenia dzięki swojej lokacji w Europie środkowej jest łącznikiem między południem i północą a także wschodem i zachodem Europy. W ten sposób biegną tu też autostrady:

  • A1 od Kopru, przez Lublanę i Celje, do Mariboru, a stamtąd do przejścia granicznego Šentilj (Spielfield) i dalej do Austrii.
  • A2 od tunelu Karavanke, przez Lublanę, Nove mesto, Brežice do przejścia granicznego Obrežje, a stamtąd do Chorwacji.
  • A3 wjeżdża się z Włoch od strony Triestu, przez Sežanę – koło miejscowości Divača łączy się z A1.
  • A4 łączy Maribor i Ptuj i prowadzi do przejścia granicznego Gruškovje – ten odcinek nie jest jeszcze dokończony.
  • A5 wiedzie od Mariboru, przez Murską Sobotę do przejścia granicznego Pince, a stamtąd na Węgry.

Z ważniejszych płatnych dróg szybkiego ruchu warto wspomnieć o H4, biegnącej od przejścia granicznego z Włochami Vrtojba, przez Nową Goricę, Ajdovščinę, Vipavę do Razdrtego, gdzie łączy się z A1.

Winiety w Słowenii

Jakkolwiek by na to nie spojrzeć – udając się do Chorwacji lub Włoch najprawdopodobniej będziecie Państwo przejeżdżać przez Słowenię (z winietą lub bez). Za Państwem jest ponad 800 km drogi. Warto zatrzymać się na postój. Najlepiej dwudniowy!

Żeby na te (drogie) winiety nie narzekać za bardzo, warto wykorzystać je i zobaczyć kawałek tego pięknego kraju, przez który przejeżdżacie. A aby dać nogom (a zwłaszcza prawej) odpocząć, warto zjechać z autostrady, zrobić małe kółko i znaleźć przyjemne miejsce do wypoczynku i relaksu.

Gdzie zatrzymać się w drodze przez Słowenię?

Booking.com

Tuż za granicą Słowenii od strony Austrii i Węgier skrywa się przepiękny zakątek zwany Prlekija – słoweńska Toskania. Jest to region rozciągający się między rzekami Dravą i Murą, od miasteczka Gornja Radgonja do Ormož – a jego sercem jest Jeruzalem przy Ljutomerze. Oto typowy dla Słowenii krajobraz goric: pagórki przepięknie pokryte winnicami ułożonymi tarasowo lub, jeśli teren pozwala, nie. Rośną tu białe gatunki winogron, z lokalni winiarze produkują wspaniałe wino. Jedzenie jest tu dobre i swojskie, ludzie rozmowni i przyjaźni. Oprócz wspomnianych wyśmienitych białych win mają tu olej z pestek dyni, który podawany jest do każdej sałatki. Terenów spacerowych jest mnóstwo, a i innych atrakcji nie zabraknie. Rekomendujemy postój w agroturystyce Hlebec lub Puklavec (nocleg z kolacją i śniadaniem drugiego dnia - wszystko produkty lokalne, świeży chleb, swojskie wyroby mięsne, własne wino) lub apartamentach Vrbnjak, gdzie do dyspozycji także własna kuchnia i możliwość jazdy konnej. Jeśli chodzi o atrakcje i wycieczki w regionie: pobliskie Biotermy Mala Nedelja, gdzie warto przyjechać na cały dzień i odpocząć w termalnych basenach (dodatkowe zniżki jeśli zatrzymają się Państwo w agroturystyce Hlebec, Puklavec lub Vrbnjak – kupony należy zabrać od właścicieli przed przyjazdem do Bioterm). Sam Jeruzalem jest perełką, którą zobaczyć warto – pałacyk i przyjemny, tarasowy park, kościółek oraz winnice otaczające cały pagórek. A jeśli czas Państwu pozwoli (mając nocleg tam, pozwoli na pewno) warto podjechać (eh podjechać – podejść!) kawałeczek dalej, do winnicy Malek, gdzie P&F oferuje degustacje w swojej piwnicy (podpowiadamy, że niektóre gatunki win można nabyć jedynie tam).

Jezioro Bohinj

Drugą opcją wycieczkowo-postojową jest miasteczko Bohinj w Alpach Julijskich, które szczyci się przepięknym jeziorem o tym samym imieniu. W okolicy jest mnóstwo tras spacerowo-rowerowych o różnej trudności; można rowerem dojechać także nad jezioro Bled. Miasteczko Bled jest miejscem, które będąc w Słowenii zwiedzić należy (zamek na skale, jezioro z wysepką i kościółkiem, kremówki - ciastka tradycyjne dla tego miejsca), Bohinj zaś jest kolejną perełką słoweńskich Alp, które warto zobaczyć. Jezioro Bohinj jest większe niż Bled i otoczone lasami parku narodowego Triglav, znad których rozciągają się szczyty Alp. Miasteczko samo jest mniej oblegane przez turystów, bardzo przyjazne i piękne. A i noclegi znaleźć można w uroczym miejscu, tuż nad jeziorem i w przystępnej cenie – Hostel pod Voglom zatroszczy się także o atrakcje dodatkowe: wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe, park liniowy, skoki ze spadochronem i inne, a rodzina Gartner ugości serami typowymi dla tego regionu.

Jeśli szczyty Alp Julijskich są dla Państwa zbyt wysokie, a odpoczynek pomimo to chcielibyście w górach – Słowenia oferuje jeszcze jedną, równie uroczą i malowniczą, choć zupełnie inną scenerię. Dolina Logarska, otoczona szczytami Alp Kamnicko-Sawińskich zaprasza na spacery, rower, jazdę konną.Tu agroturystyka Lenar zachwyci Państwa położeniem, przyjaznością, gościnnością i szerokim wyborem noclegów: od apartamentów po spanie na sianie. Zarówno w lecie jak i w zimie. Także stylowe apartamenty Skok, położone w Mozirju blisko ośrodka narciarskiego Golte zapraszają Gości visitslovenia.pl, dla których zawsze mają oferty specjalne.

A to nie wszystko!

Zakładamy, że Lublany nie musimy specjalnie reklamować ani zachwalać. Zwłaszcza, że jej położenie sprawia, iż jest ona po drodze praktycznie z każdego miejsca w Słowenii. A jadąc dalej w kierunku wybrzeża (w stronę Włoch lub Istrii) warto skręcić wgłęb regionu Karst (Kras) i zapoznać się z pełnym tradycji i ciekawostek regionem, który przewodniki najczęściej pomijają. A szkoda, bo stąd właśnie pochodzi słoweński odpowiednik szynki parmeńskiej suszonej na wietrze (pršut), mocne, aromatyczne czerwone wino i mnóstwo pyszności tradycyjnej kuchni. Skoro o prszucie mowa – znana w szerszej okolicy słoweńska wieś Lokev słynie z jego produkcji. Tu polecamy wygodne apartamenty Muha, które są doskonałym miejscem odpoczynkowym jak i wypadowym do zwiedzenia kraju (od wybrzeża, po góry – a jaskinie są przed drzwiami). Oprócz tego rodzina Muha prowadzi jedną z najstarszych restauracji w regionie o tym samym imieniu. Polecamy ją odwiedzić nawet tylko przejazdem, by zasmakować lokalnych specjałów i odpocząć w pięknych okolicach. Ponadto w regionie polecamy odwiedzić Mladinski Hostel Kras, który sam w sobie warty jest zobaczenia. Z tradycyjnego regionalnego domu, który jest zabytkiem architektury, zrobiono wspaniałe, ciekawe i przede wszystkim piękne miejsce noclegowo-postojowe. Obsługa jest przemiła, a ich punkt informacyjny doskonale wyposażony. Polecamy zatrzymać się tam na noc – pozwolić oprowadzić się po regionie, wybrać się do jakiejś przyjemnej agroturystyki na obiad lub kolację i koniecznie spróbować wspomnianego już prszuta i wina! No i jaskinie Postojna i Škocjan mają Państwo praktycznie przed drzwiami. Przy okazji warto też odwiedzić rodzinną wytwórnię Pršut.

Jeśli jaskinie są tą ciekawostką, która zatrzymała lub przywiodła Państwa do Słowenii polecamy zatrzymać się na nocleg lub postój w apartamentach Zamku Prestranek, od miasta Postojna i głównej autostrady przez Słowenię oddalonego o zaledwie 5 km. Posiadłość otoczona jest trawnikami i lasami, prowadzą własną hodowlę bydła i stadninę koni. Ich restauracja znana jest w okolicy z dobrego, lokalnego jedzenia.

Term Čatež

Udając się do Chorwacji przez przejście graniczne Obrežje macie Państwo zupełnie po drodze jeszcze jeden atrakcyjny przystanek – termalny raj Term Čatež w miejscowości Čatež. Zaczynając od możliwości noclegowych: hotele, kemping, namioty indiańskie, domki piratów na wodzie, apartamenty. Termalna riwera letnia i zimowa, odnowa biologiczna, animacje zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, puby, restauracje, dyskoteki, kasyno…

Czy na pewno chcecie jechać dalej?

Anna i Matjaž Bogacz-Udovč

 

Polecamy:

Przez Słowenię bez winiety

 

Tekst:
Anna Bogacz-Udovč, POLSLO

Słowenia - piksel