Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Dolina Bohinj


 • Wąwóz Mostnica
 • Wąwóz Mostnica
 • Dolina Bohinj
 • Wąwóz Mostnica
 • Wąwóz Mostnica
 • Dolina Bohinj zimą
 • Vogel Zimą
 • Wjazd kolejką na Vogel
 • Dolina Bohinj jesienią
 • Bikepark Vogel
 • Wodospad Savica

InformacjeNoclegi w okolicy

Jest tylko jedna tak wyjątkowa alpejska dolina, która umożliwia zarówno leniwy odpoczynek na łonie natury, jak również spędzenie wspaniałych aktywnych wakacji o każdej porze roku. Poniżej miejsca i atrakcje, które trzeba poznać spędzając urlop w dolinie Bohinj. Druga część artykułu to propozycje na jednodniowe wycieczki poza granicę regionu.

Bohinj (po słoweńsku Bohinjska dolina) to kotlina o długości 20 km i szerokości 5 km w Alpach Julijskich, w regionie Gorenjska w północno-zachodniej Słowenii. Nazwa Bohinj była pierwotnie stosowana dla miejscowości Srednja Vas v Bohinju i jako taka pojawiła w źródłach pisanych w 1065 r. 
 
Przepływa przez nią rzeka Sava Bohinjka. Najbardziej znane jest oczywiście jezioro Bohinj (Bohinjsko jezero), które jest największym jeziorem w Słowenii. Bohinj jest częścią gminy Bohinj, której siedzibą jest Bohinjska Bistrica. 
 

Co warto zobaczyć w Dolinie Bohinj

Spis treści:

Wodospad Savica w Dolinie Bohinj

SLAP SAVICA / WODOSPAD SAVICA

Trzecia najczęściej odwiedzana atrakcja w Słowenii. Spektakularny wodospad, ukryty wśród stromych ścian Komarča.

WSPANIAŁY WODOSPAD SAVICA

Wodospad Savica jest źródłem rzeki Savy Bohinjki, znanej pod nazwą Savica w miejscu, w którym wpada do jeziora Bohinj. Jest to jedna z obowiązkowych atrakcji dla osób, które są po raz pierwszy w dolinie Bohinj. Chociaż możliwe też, że po pierwszej wycieczce dołączycie do tych, którzy odwiedzają wodospad za każdym razem, gdy przyjeżdżają w te okolice.

Savica jest wyjątkowa wśród alpejskich wodospadów - jej ciek podzielony jest na dwie części i częściowo ukryty podziemiach. Słynny wodospad w kształcie litery A zwykle pojawia się na wysokości 836 metrów i ma 78 m wysokości. Jest zasilany przez wody z Doliny Jezior Triglavskich i Pršivca, które wpływają do niej poziomym tunelem jaskiniowym.
Natomiast jaskinia Kras ze źródłem jest pełna syfonów oraz podziemnych jeziorek i jest dostępna tylko z przewodnikiem i odpowiednim sprzętem.

POCZĄTEK WĘDRÓWKI

Znajdująca się nad wodospadem Chata Koča pri Savici jest bazą wypadową do wędrówek do Komna i Doliny Siedmiu Jezior Triglavskich. Pierwszy szlak turystyczny prowadzi z Domu Savica po lewej stronie (nie w kierunku wodospadu) przez dolinę Pekel. Wycieczka do schroniska Dom na Komni trwa około trzech godzin.

Drugi szlak turystyczny prowadzi przez most na Savicy obok schroniska i dalej w kierunku Komarčy. Stroma i czasem dość otwarta, ale dobrze zabezpieczona trasa ze wspaniałymi widokami prowadzi najpierw do jeziora Črno Jezero, a następnie do schroniska nad jeziorem Dvojno (4-5 godzinny spacer).

TRASA DO WODOSPADU SAVICA

Pod sam wodospad dostaniem się spacerem po oznakowanym szlaku z parkingu przy schronisku Planica. Dostać się tu możemy:

 1. autem asfaltową drogą

 2. rowerem po trasie spacerowej (zalecane rowery górskie) lub po asfaltowej drodze

 3. autobusem m.in. z Ribicev Laz (autobus jeździ tylko latem - poza sezonem codziennie kursuje autobus do pobilskiej miejscowości Ukanc)


DODATKOWE INFORMACJE

Za zwiedzanie wodospadu Savica pobierane są opłaty. Bilety wstępu można nabyć przy wejściu na szlak. Na miejscu funkcjonuje sklep oraz bar z pamiątkami, lody i napoje, restauracja, schronisko górskie oraz WC.

Szlak na taras, z którego widać wodospad Savica: 20 do 25 minut umiarkowany spacer po kamiennych schodach. Nie zalecane dla osób, które mają problemy z chodzeniem.

Koszty wstępu:
Dorośli: 3,00 EUR /// Grupy: 2,70 EUR

Dzieci od 7 do 14 lat: 1,50 EUR /// Grupy: 1,30 EUR

Seniorzy powyżej 65 lat: 2,50 EUR /// Grupy: 2,20 EUR

Grupy od 10 os.

Posiadacze Karty Bohinj: bezpłatnie

Kolejka na Vogel

VOGEL

Panoramiczny widok podczas wjazdu kolejką linową i spektakularne pejzaże ze szczytu.

Warto wjechać kolejką linową na górę Vogel (1535 m n.p.m.), by zachwycić się pełnią uroku Alp Julijskich. Atrakcja dostępna jest również dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie wejść na górę. Idealny punkt wypadowy na krótkie lub długie wycieczki piesze. 

Vogel to centrum narciarskie w zimie, natomiast latem to świetna baza dla wędrówek pieszych. Przy samej górnej stacji znajdują się bary i restauracje. 

Dla osób podróżujących z dziećmi ciekawą atrakcją może być odwiedzenie  “serowni”. W miejscu tym oddalonym o 40-45 minut drogi od stacji kolejki możemy skosztować świeżych produktów z mleka, które oczywiście pochodzi od pasących się na alpejskich łąkach krów.

Co szczególnie polecamy w okolicy szczytu Vogel:

 • Ścieżka informacyjna Vogel

 • Panoramiczna przejażdżka wyciągiem krzesełkowym na szczyt Orlove glave

 • Wędrówka z hali Zadnji Vogel

 • Stanowiska archeologiczne i “żelazna ścieżka” na rzece Vogel

 • Bike Park “Vogel”

 • Lot paralotnią

 • Liczne szlaki turystyczne i punkty wyjścia

 • Kolorowy świat fauny i flory

WARTO WIEDZIEĆ

Vogel wraz z kolejką dostępny jest dla osób z niepełnosprawnością.

CO OFERUJE VOGEL W SEZONIE LETNIM?

Jeśli kochacie piesze wędrówki, polecamy Vogel jako doskonałą bazę wypadową dla krótkich lub długich wędrówek po wysokich górach. Można jednak po prostu przejść się nową ścieżką informacyjną, na której można znaleźć wiele interesujących szczegółów dotyczących historii i osobliwości przyrodniczych okolicy. Możecie również skorzystać z wyciągu krzesełkowego, aby dotrzeć na szczyt góry Orlove i zadzwonić dzwonkiem życzeń. W każdym razie, na każdym kroku czekają na Was fantastyczne widoki na Alpy Julijskie i Bohinj. Na własne oczy (i podniebienie ;-) można przetestować korzyści płynące z tradycyjnej produkcji mlecznej na górskim pastwisku Zadnji Vogel.

CO OFERUJE VOGEL PODCZAS ZIMY?

Zimą Vogel zamienia się w znany ośrodek narciarski na dużych wysokościach, z naturalnym śniegiem i zapierającymi dech w piersiach widokami. Szeroki wachlarz atrakcji, sportów zimowych dla wszystkich: narciarstwo, snowboard, skitouring, narciarstwo swobodne, narciarstwo biegowe, saneczkarstwo, airboarding, paralotniarstwo zimowe. Dla najmłodszych zawsze dostępny jest bezpłatny park dla dzieci, a miłośnicy odważnych akrobacji mogą skorzystać z snowparku.

Istnieje możliwość wypożyczenia lub zakupu sprzętu i przygotowania nart do bezpiecznych zjazdów.  Doświadczeni instruktorzy pomogą w zdobyciu lub odświeżeniu wiedzy.

DANE O TERENIE NARCIARSKIM

 • wysokość: 569-1800 m

 • dostęp: kolejką linową lub pieszo

 • wyciągi: 8 wyciągów narciarskich, 18 km tras narciarskich, 7,5 km tras biegowych

 • śnieg: tylko naturalny śnieg

 • odpowiedni dla: początkujących i zaawansowanych narciarzy

 • park dla dzieci i snowpark

 • wypożyczalnia sprzętu, serwis i szkółka narciarska

więcej informacji o Voglu

Jezioro Bohinj

JEZIORO BOHINJ

Największe naturalne jezioro w Słowenii z wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu. Jezioro Bohinj jest położone w polodowcowej dolinie i mieści się w nim około 100 milionów metrów sześciennych wody - według starego żartu Bohinjskiego: “nie więcej niż wiadro, jeśli jest wystarczająco duże” ;-)
Stromo opadające dorzecze jeziora ma stosunkowo gładki kształt i nie ma płytkich obszarów. Latem temperatura wody wzrasta do 22°C, a zimą jezioro czasami zamarza. Poziom wody podnosi się 2-3 metry po silnych opadach deszczu.

JEZIORO BOHINJ W LICZBACH

 • Wysokość nad poziomem morza: 526 m

 • Długość: 4100 m (najdłuższa przekątna)

 • Maksymalna szerokość: 1200 m

 • Ilość wody: 92,5 mln m3

 • Maksymalna głębokość: 45 m

 • Powierzchnia: 318 ha

 • Długość brzegu (różne pomiary): 11,35 km

Woda w jeziorze jest uzupełniana głównie trzy razy w roku. Głównym dopływem jest rzeka Savica, a głównym “dystrybutorem” jest Sava Bohinjka. Ponad 30% wody wpływa do jeziora ze źródeł krasowych pod powierzchnią jeziora wzdłuż północnego brzegu. Podczas obfitych opadów wody krasowe wytryskują jako źródło Govic na zboczu Pršivca.

Co warto wiedzieć o jeziorze Bohinj - ciekawostki:

 • Pod koniec ostatniego zlodowacenia lustro jeziora Bohinj było około 18 metrów wyżej i sięgało aż do miejscowości Stara Fužina.

 • Tylko jedna dziesiąta jeziora Bohinj jest płytsza niż 10 metrów, a aż 80% jest głębsza niż 20 metrów, a 20% jest głębsza nawet niż 40 metrów.

 • Pomiędzy osadą Sveti Duh a terenem “Pod Skalco” znajduje się złoże kredy jeziornej.

 • Po południowej stronie Sveti Duh znajduje się również jedno z nielicznych złóż porfiru kwarcowego w Alpach Julijskich.

 • Jezioro Bohinj jest domem dla 65 gatunków alg, 8 gatunków mięczaków i 5 gatunków ryb.

 • Jezernica, druga najkrótsza rzeka w Słowenii, wypływa z jeziora Bohinj, a po ujściu do rzeki Mostnica (100 metrów od mostu) nazywa się już Sava Bohinjka.

Aktywności nad Jeziorem Bohinj

Jezioro Bohinj jest idealne do uprawiania sportów wodnych przez cały rok: pływania wpław, pływania łódką,SUP-em, windsurfingu, kajakarstwa, wędkowania i nurkowania w cieplejszych miesiącach. Zimą możliwa jest jazda na łyżwach.
Odwiedzający mogą również wybrać się na wspaniały rejs statkiem turystycznym lub po prostu relaksujący spacer wzdłuż brzegu. 

więcej informacji o Dolinie Bohinj

Wąwóz Mostnica w dolinie Bohinj

WĄWÓZ MOSTNICA I DOLINA VOJE

Wąwóz rozciąga się na długości 2 kilometrów i ukazuje “kreatywną” moc natury.

Mostnica to alpejska rzeka z wąwozami i wodospadami, które prezentują wspaniałą przyrodę w całej okazałości przez całą dolinę Voje aż do miejscowości Stara Fužina. Warto odkryć wspaniały świat, który jest dostępny na wyciągnięcie ręki podczas spaceru po pachnącym lesie przy śpiewie ptaków i szmerze tej alpejskiej rzeki.

Od połowy marca do końca października za zwiedzanie wąwozu Mostnica obowiązuje opłata. Ścieżka jest przygotowana dla turystów po obu stronach wąwozu, umożliwiając spacer w formie pętli.

Należy zachować ostrożność na krawędziach wąwozu, szczególnie gdy spadnie deszcz..

W przypadku opadów śniegu nie polecamy indywidualnego spaceru wąwozem.

SPACER PRZEZ WĄWÓZ MOSTNICA

Możesz rozpocząć spacer w Starej Fužinie (wszystkie trasy są oznaczone):

WERSJA KRÓTKA: SZLAK PRZEZ WAGA

Niedaleko mostu znajduje się przyczółek prowadzący przez las, skąd można podziwiać malowniczy wąwóz. Przełom utworzony został przez rzekę Mostnicę i miejscami jest bardzo wąski. Wzdłuż szlaku możemy obserwować ciekawe atrakcje przyrodnicze, tj. wodospady, jeziorka górskie itp. Szczególnie ciekawa jest wydrążona skała, która otrzymała nazwę „Mały słoń”, ponieważ pojawiła się, gdy woda przedarła się przez skałę.

WERSJA DŁUGA: DO KOŃCA DOLINY VOJE

Z schroniska górskiego Koča na Vojah można przejść przez malowniczą dolinę Voje do 21-metrowego wodospadu Voje (zwanego również wodospadem Šum lub wodospadem Mostnica). Po wizycie przy wodospadzie polecamy zatrzymać się w schronisku Voje, gdzie można skosztować lokalnych potraw i napojów.

Wycieczka do końca doliny Voje trwa około dwóch i pół godziny w jedną stronę. Szlak jest dobrze oznakowany i stosunkowo łatwy.
Najtrudniejsze odcinki szlaku to dwa pięciominutowe podejścia (pierwsze z wąwozu Mostnica do schroniska Voje i drugie do wodospadu Mostnica na końcu doliny).

Jak w większości górskich regionów Słowenii polecamy wynajęcie lokalnego przewodnika.

WSTĘP DO WĄWOZU MOSTNICA

Dorośli: 3 € / Grupy: 2,70 €

Dzieci 7-14 lat: 1,50 € / Grupy: 1,30 €

Studenci, seniorzy powyżej 65 lat, niepełnosprawni: 2,50 € / grupy: 2,20 €

BEZPŁATNIE:

Dzieci do 6 lat (nie dotyczy grup)

OBJAŚNIENIA:

Ceny podane są w euro i zawierają podatek VAT.

Ceny dla studentów i seniorów są stosowane po okazaniu stosownego dokumentu.

Cena grupowa dotyczy grup liczących minimum 20 osób.

Wstęp jest bezpłatny dla każdej 21 osoby.

Ubezpieczenie jest wliczone w opłatę za wstęp.

Ceny mogą ulec zmianie

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA

Ponad 700-letni kościół jest jednym z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury i malarstwa freskowego w Słowenii. Możemy zobaczyć go na większości zdjęć ilustrujących Bohinj.

W kościele znajdują się jedne z najstarszych fresków w Słowenii.

Pod względem stylistycznym kościół obejmuje okresy od romantyzmu do baroku.

Stanowi ważny zabytek kulturowy i historyczny i znajduje się na liście zabytków.

Uważa się, że kościół św. Jana Chrzciciela został zbudowany już przed 1300 rokiem.

Kościół zlokalizowany jest w historycznym miejscu. Warto dodać, iż przy kościele odkryto znaleziska archeologiczne z okresu od I do V wieku.

 

POLECAMY WYCIECZKI POZA REGION DOLINY BOHINJ

 

Zarezerwuj nocleg w Dolinie Bohinj

Jeśli szukasz prostego sposobu na rezerwację sprawdzonego noclegu, wypełnij formularz kontaktowy. W ciągu dwóch dni roboczych odezwiemy się z propozycją szytą na miarę.

Mapa okolicy Doliny Bohinj

zdjęcia: Feel Slovenia
 

 
Słowenia - piksel