O Słowenii Obalno-kraška
Słoweńskie wybrzeże Adriatyku - nasz przewodnik
Słowenia posiada jedynie 44 kilometry linii brzegowej nad Adriatykiem, ale jej różnorodności może zazdrościć nie jedno nadmorskie państwo. Pod tym względem polski Bałtyk nie ma absolutnie żadnego porównania.
Jaskinie Szkocjańskie (Skocjanske Jame)
Jaskinie Szkocjańske (slo. Škocjanske jame) dzięki niepowtarzalnej przyrodzie i od 1986 roku widnieją w rejestrze światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu są obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii, choć wciąż nie tak popularną, jak na to zasługują.
Izola - morze, wino i oliwki
Izola to miasto położone w niewielkiej nadmorskiej kotlinie, które oczarowuje przybyszów niepowtarzalnym klimatem kameralnej, zabytkowej osady rybackiej.
Piran
Zabytkowa część Piranu jest w spektakularny sposób położona na podłużnym cyplu wysuniętym w Morze Adriatyckie. Miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych, położonych nad Adriatykiem. Jest zarazem jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Słowenii, corocznie odwiedzanym przez tłumy turystów.
Portorož
To największy słoweński kurort. Posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną: hotele, restauracje, bary, sklepy. Główną arterię stanowi nadmorska promenada, która latem zapełnia się tłumem wczasowiczów.
Koper
Koper jest największym miastem słoweńskiego wybrzeża, stolicą Istrii oraz jedynym portem handlowym Słowenii. Przez wieki miasto leżało na wyspie, którą dopiero stosunkowo niedawno sztucznie połączono ze stałym lądem.
Ankaran
Anakaran to osada położona nad Zatoką Koperską, obecnie ważny ośrodek letniskowy i uzdrowiskowy. W XI wieku osiedlili się tu benedyktyni. Wybudowali klasztor pod wezwaniem św. Mikołaja. W związku z plagą, która zdziesiątkowała mieszkańców Anakary w XVII wieku zakonnicy musieli opuścić klasztor.