Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

 • Zamek Predjama
 • Zamek Predjama
 • Zamek Predjama
 • Zamek Predjama - okolica
 • Jaskinia pod zamkiem Predjama
 • Zamek Predjama - wnętrze

InformacjeNoclegi w okolicy

Spis treści:

Zamek Predjama

Ledwie 10 km od Jaskini Postojna znajduje się jeden z najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości: Zamek Predjama (Predjamski Grad). Osadzony od ponad 700 lat na 123 metrowym klifie, potężna, doskonała kryjówka obronna prostego rycerza-rebelianta, barona-rabusiów i bohatera wielu romantycznych legend Erazma z Predjama.

Zamek Predjama to największy zamek jaskiniowy na świecie i jedna z głównych atrakcji turystycznych w Słowenii. Wpisany do księgi rekordów Guinnessa zachwyca turystów swoim bajkowym położeniem. 

Co roku urządzany jest średniowieczny turniej rycerski. Zamek Predjama przyciąga rycerzy z różnych zakątków świata. Mogą zaprezentować oni swoje umiejętności na oczach turystów oraz towarzyszącym im damom ubranym w średniowieczne, renesansowe stroje.

Historia zamku

Erazmowi udało się uniknąć nieprzyjemności surowego wyroku sądu imperatorskiego, co zmusiło Gubernatora Triestu, Kaspara Ravbara, do wyprawy po niego i ściągnięcia go do więzienia. Zimą 1484 roku Gubernator otoczył zamek, aby zmusić rabusia do podania się. W czasie oblężenia, Erazem zakpił z Ravbara wysyłając mu sekretnym przejściem prezenty. Ravbar zdał sobie sprawę, że może zdobyć zamek tylko drogą sprytnego podstępu. 

Ostatecznie udało mu się przekupić służącego Erazma i namówić go do zdrady swego pana. Zdrajca doniósł Ravbarowi, by ten skierował armaty w miejsce, gdzie znajdowała się ubikacja. Na dany przez zdrajcę znak Ravbar wystrzelił z armat. Kula przebiła cienką ścianę pomieszczenia i zabiła rozbójnika. 

Ta legenda jest obecnie przypominana dzięki Tunelowi Erazma, który mogą przebyć najodważniejsi turyści. Odnowione pomieszczenia zamku i jego wyposażenie ukazują, jak żyli i pracowali jego mieszkańcy. Najbardziej interesujące są komnaty mieszkalne, kaplica oraz lochy. Na uwagę zasługują okazy broni, obrazów olejnych oraz rzeźba Piety z 1420 roku. Dodatkowo z zamku prowadzi przejście do punktu widokowego znajdującego się nad samym skalnym urwiskiem. Stąd można obserwować całą okolicę oraz wejście do legendarnego Tunelu Erazma.

CHCESZ WYJECHAĆ DO SŁOWENII? POMOŻEMY CI TO ZORGANIZOWAĆ: WYPEŁNIJ FORMULARZ

Jaskinia pod zamkiem Predjama

Podziemny strumień Lokva wypłukał pod Zamkiem Predjama jaskinię (Jama pod Gradom), która znajduje się na czterech poziomach. Na trasie wycieczki po zamku zwiedza się jej część, ale pozostałe etapy jaskini dostępne są podczas wycieczek przygodowych. Można ją zwiedzać od maja do września. 

Najwyższy poziom obejmuje  „Erazem’s Gap” oraz  „Fiženca”. Na drugim poziomie jaskinia wychodzi na Stajnię oraz Przejście Nazwisk (główna część tunelu Stara Jaskinia), gdzie można znaleźć podpisy osób odwiedzających tę jaskinię począwszy od XV stulecia aż do dzisiaj. Trzeci poziom jest zauważalny jedynie na odcinku wejścia, podczas gdy przez czwarty – najmłodszy poziom  - przepływa strumień Lokva. Odcinek jaskini zwany Zachodnie Przejście jest dostępny jedynie dla doświadczonych grotołazów ze względu na niezwykle trudne do przejścia zwężenia. 

Oczywiście jaskinia ma wiele miejsc, zwłaszcza na odcinku zwanym Wschodnie Przejście, dostępnych dla niedoświadczonych osób, które dysponują odpowiednim sprzętem. Osobom tym zawsze jednak towarzyszy doświadczony przewodnik. 

Zamek Predjama - CENNIK 2023

Bilety pojedyncze:

 • Dorośli 17,50 €

 • Uczniowie i studenci (16 – 25 lat) 14,00 € 

 • Dzieci od 6 do 15 lat 10,50 € 

 • Dzieci do 5 lat 1,00 €

 

Godziny wycieczek:

 • STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, LISTOPAD, GRUDZIEŃ: 10.00 - 16.00

 • KWIECIEŃ, PAŹDZIERNIK: 10.00 - 17.00

 • MAJ, CZERWIEC, WRZESIEŃ: 09.00 - 18.00

 • LIPIEC, SIERPIEŃ: 09.00 - 19.00

Zamek Predjama - CZAS ZWIEDZANIA

 • czas zwiedzania: ok. 1 godz. 

Zamek Predjama - DOJAZD i PARKING

 • przed zamkiem znajduje się mały parking
 • kupując bilet łączony (zwiedzanie Jaskini Postojnej i zamku Predjama) można skorzystać z bezpłatnego autobusu, który kursuje pomiędzy tymi dwoma atrakcjami w lipcu i sierpniu

Sprawdź rekomendowane przez nas noclegi w okolicy Jaskini Postojna