Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Lublana (Ljubljana)

  • Życie nocne w Lublanie
  • Lublana - z lotu ptaka
  • Lublana - widok
  • Lublański zamek nocą
  • Lublanica
  • Lublana - architektura
  • Lublana - z lotu ptaka
  • Kawiarnie w Lublanie
  • Życie w centrum miasta
  • Nad Lublanicą
  • Lublana
  • Lublana
  • Zamek w Lublanie
  • Lublański zamek
  • Lublanica
  • Serce Lublany wieczorem
  • Park w Lublanie
  • Architektura w Lublanie
  • Zamek z lotu ptaka
  • Architektura Lublany

InformacjeNoclegi w okolicy

Spis treści:

 

O Lublanie (Ljubljanie)

Lublana - widok z lotu ptaka, Słowenia

Lublana to stolica Słowenii. Liczy obecnie ok 250 tys. mieszkańców oraz zajmuje powierzchnię 275 km². Lublana położona jest na rzeką Lublanicą

Miasto posiadając wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowała swoją sielską atmosferę, otwartość i przyjacielskość małego miasta. Jest miastem pulsującym życiem i pełnym niespodzianek. W czasie zimy ma trochę senny charakter regionu środkowej Europy, by latem ukazać swoje zrelaksowane, śródziemnomorskie oblicze.

W okolicach Lublany aż roi się od ciekawych miejsc  natury, tym również miejsc świadczących o dynamicznej przeszłości kulturowej, atrakcyjnych szlaków rowerowych oraz pieszych, czy różnorodnych lokali zaspokajających najbardziej wybredne kulinarne gusty.


Polski przewodnik po Lublanie i innych atrakcjach w Słowenii
Jeżeli szukacie licencjonowanych przewodników stolicy Słowenii - Lublanie, miejscowości Bled czy innych atrakcjach turystycznych prosimy o kontakt mailowy: 
info@visitslovenia.pl lub telefoniczny do naszego biura w Polsce: 52 321-49-87
 
Zapraszamy do współpracy organizatorów wycieczek, jak również klientów indywidualnych.

 

Miejsca w Lublanie (Ljubljanie)

Lublana zachowała ślady swojej 5000 letniej historii, takie jak pozostałości rzymskiego miasta Emona czy kompleks starego miasta ze średniowiecznym zamkiem oraz  barokowymi budynkami.

LublanicaCechą charakterystyczną miasta są jego malownicze mosty przecinające rzekę Ljubljanica oraz olbrzymie obszary parku Tivoli, które ciągną się aż do jego centrum. Na architektoniczne oblicze aglomeracji duży wpływ ma włoski barok oraz Art Nouveau, które znalazło swój wyraz w wielu budynkach powstałych po trzęsieniu ziemi w 1895 roku. W drugiej połowie dwudziestego stulecia osobisty ślad na swej rodzinnej Lublanie odcisnął światowej sławy  architekt Jože Plečnik.  Dzięki niemu i jego uczniom oraz nowym uznanym pokoleniom architektów miasto uzyskało dzisiejszy kształt i wygląd.

 

Zamek w Ljubljanie

Lublański zamekCentralnym punktem zainteresowania w Lublanie jest Wzgórze Zamkowe. Badania archeologiczne potwierdzają, że pierwszymi , którzy zbudowali fortyfikacje na tym wzgórzu byli Celtowie. Następnie przybyli tu  Illyrianie a potem Rzymianie. Początki zamku średniowiecznego sięgają IX wieku, aczkolwiek pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi dopiero z roku 1144. W tym czasie gościł tu prowincjonalny władca Spanheim, który wybijał swoje monety.

Zamek został rozbudowany po trzęsieniu ziemi w 1511, a następnie w czasie dalszych prac w XVII w.

Budowla ta, do początku XVII wieku, była siedzibą prowincjonalnych władców, by następnie przejść w zarząd prowincjonalnego garnizonu oraz więzienia. Obecnie renowacja zamku jest prawie zakończona. Znajdują się tutaj dwa pomieszczenia, w których odbywają się śluby, oraz otwarte dla turystów: wieża, kaplica i kawiarnia. Pozostała część budynku jest okazjonalnie wykorzystywana na przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia. W pobliżu zamku znajduje się, powstały w 1974, pomnik słoweńskiego powstania chłopskiego. Jego autorem jest Stojan Batič .

Ratusz (Rotovž)

Ratusz w LublaniePierwszy budynek Ratusza powstał w 1484 i był przebudowany w 1718 według planów architekta Gregora Maček. W budynku zachowały się pamiątki przeszłości takie jak fontanna Herkulesa i Narcyza, wykonane w warsztacie Francesco  Robba czy gotycka sala, w której mieszkańcy Lublany oglądali w  XVI i XVII wieku, w wykonaniu  aktorów objazdowych teatrów, przedstawienia teatralne.

Dzisiaj budynek jest siedzibą Rady Miasta Lublany. Przed nim usytuowano jeden z najbardziej reprezentacyjnych pomników Lublany. W formie alegorycznej przedstawione są na nim trzy rzeki: Sawa, Krka oraz Ljublianica. Rzeźba powstała w  1751 roku i została wykonana przez  Francesco Robba, najważniejszego rzeźbiarza Lublany  18-tego stulecia.

Dzieła architekta Jože Plečnika

Trzy Mosty - dzieło architekta Jože PlečnikaSłoweński architekt  Jože Plečnik (1872-1957) pozostawił po sobie widoczne ślady na trzech miastach: Wiedniu, Pradze oraz Lublanie. Uznany krytyk pochodzący z Wiednia twierdzi, że Plečnik ze swoim indywidualnym stylem może być  brany pod uwagę jako architekt przyszłości.

Po roku 1921 Plečnik w istotny sposób uczestniczył w tworzeniu charakteru swojej rodzinnej Lublany, która stała się nową stolicą. Koncepcję swą kształtował na podstawie modelu starożytnych Aten. Jego styl charakteryzuje się wykorzystaniem klasycznych elementów kolumn, nadproży, balustrad  wkomponowanych i reinterpretowanych  na   własny, niezwykle unikatowy sposób.

 Ljubljana Plečnika to jedna z najbardziej istotnych, kompleksowych koncepcji  planowania miasta dwudziestego stulecia.

Katedra  (Stolnica)

Katedra w  LublanieKościół  Lublany, który załogi łodzi rybackich I transportowych poświęciły swemu patronowi Św. Mikołajowi, znajdował się prawdopodobnie w miejscu dzisiejszej katedry w połowie XIII wieku. Oryginalny kościół zbudowany w stylu romańskim był w późniejszym okresie wielokrotnie przebudowany.

Konstrukcja obecnego kościoła jest zbudowana według planów  rzymskiego jezuity Andreo Pozzo oraz dekorowana freskami wykonanymi przez Giulio Quaglio. W roku 1841 dodana została kopułka, którą wykonał  miejscowy architekt Gregor Maček, a którą w 1843-44 udekorował Matevž Langus. Pozostałościami starego kościoła są znajdujący się  zewnątrz kościoła gotycki kamień z wyrzeźbioną głową Chrystusa (po prawej stronie głównego wejścia) oraz posag Piety znajdujący się przy południowej stronie katedry.

Współczesny słoweński rzeźbiarz Mirsad Begić, na cześć papieża Jana Pawła II, który przybył do Lublany w 1996, wyrył na drzwiach bocznych katedry historię diecezji w Lublanie. Główne drzwi wykonane z brązu, a stworzone w tym samym roku co wizyta Papieża, przez współczesnego rzeźbiarza Tone Demšara, ukazują 1250 lat chrześcijaństwa. Drzwi były pobłogosławione przez samego Ojca Świętego.

Pałac Arcybiskupa (Nadškofijski dvorec)

Obecny Pałac Arcybiskupi powstał w okresie Renesansu. W czasie pierwszej gruntownej renowacji przekształcony w budynek wczesnego baroku z najpiękniejszym i świetnie zachowanym dziedzińcem.

Prace przy budowie Pałacu rozpoczęły się w 1512, natomiast w połowie XVII wieku został on dodatkowo podniesiony o jedno piętro. Pod koniec 18-tego stulecia otrzymał swoją obecną  bogato zdobioną  fasadę. W późniejszym okresie  budynku tym nocował Napoleon Bonaparte. Przebywali tu również gubernatorowie prowincji  Illyrian: L. Bernadotte, Marmont oraz inni. Obecnie mieści się tutaj siedziba Katolickiego Metropolity Słowenii.

Seminarium Duchowne (Semenišče)

Pałac Seminarium znajduje się z tyłu katedry. Budynek  ten był budowany w latach 1708-1714 i stopniowo kończony  w 1772. Portal budynku został wykonany przez kamieniarza Luka Mislej, podczas gdy dwie postacie gigantów wyrzeźbił  Angelo Puti. Biblioteka Seminarium była pierwszą publicznie dostępną biblioteką w Ljubljanie. Przechowywane są w niej cenne manuskrypty oraz drukowane księgi. Budynek jest znany ze swych pięknych mebli oraz  fresków na sklepieniu wykonanych przez  Giulio Quaglio.                                  

Plac Prešerena (Prešernov trg)

Plac Prešerena w Lublanie

Plac tennosi nazwisko wielkiego poety słoweńskiego France Prešerena (1800-1849). Jego poezja symbolizuje tęsknotę za  miłością oraz wolnością, to dlatego jeden z jego wierszy „Toast/ Zdravljica” stał się hymnem narodowym Słowenii. Pomnik ku czci artysty wzniesiono w 1905 roku i jest dziełem architekta  Maksa Fabiani oraz rzeźbiarza Ivana Zajca.  Układ Placu oparty jest na modelu włoskim, zdominowany jest przez fasadę Kościoła Franciszkanów, który zbudowano w latach 1646-1660. Jego olbrzymi ołtarz jest dziełem rzeźbiarza Francesco Robba z połowy 18-tego stulecia.  Sklepienie  ozdobił w połowie XIX wieku Matevž Langus, a Matej Sternen odnowił je w latach trzydziestych XX wieku.

Charakterystycznymi elementami  Placu Prešeren są fasady budynków  “Ura” and “Centromerkur”  w stylu  Art Nouveau.

Niezwykłym elementem architektury Lublany jest Potrójny Most (Tromostovje). Jego podstawę stanowi stary kamienny most z  1842. W 1931 architekt  Jože Plečnik  do istniejącego mostu dodał, po jego obu stronach, dwie kładki dla pieszych. Powstał w ten sposób  potrójny  most umożliwiający dostanie się do Starego Miasta.

Stare Miasto – Rynek Miejski, Stary Rynek, Górny Rynek (Mestni trg, Stari trg, Gornji trg)

Dwa pierwsze rynki nachodzą na siebie by następnie wtopić się  w Górny Rynek. Wszystkie trzy rynki składają się na, otaczające wzgórze Zamkowe, Stare Miasto,. Większość domów reprezentuje styl barokowy. Niektóre z nich posiadają swój średniowieczny układ. Tak jak bryła Katedry jest dominującym elementem Rynku Miejskiego, tak Kościół Św. Floriana (1672) przykuwa  uwagę na Górnym Rynku. Z Górnego Rynku do zamku prowadzi zaprojektowany przez architekta  Jože Plečnik ciąg pieszy. 

Most Smoków  (Zmajski most)

„Most Smoków”  zaprojektowany w stylu Art Nouveau, zbudowany w 1901,  znajduje się przy rynku miejskim w miejscu drewnianego Mostu Rzeźnickiego. Nowy most jedynie formalnie nosił imię Cesarza Franciszka Józefa. Jego oficjalna nazwa nigdy nie została zaakceptowana przez mieszkańców Lublany. Na moście znajdują się  cztery niezwykłe  postacie smoków. Most jest z jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta i jednym z  pierwszych mostów z żelazo-betonu w Europie.

 

 

Park Miklošičeva (Miklošičev park)

Park został utworzony w 1902, a plac do niego przylegający  jest jedynym  placem Art Nouveau  w  Lublanie. Plan parku oraz placu powstał w pracowni architekta  Maksa Fabiani. Północna część placu łączy się z budynkiem Pałacu Sprawiedliwości, zbudowanym w latach 1898-1902 przez wiedeńskiego architekta Spindlera.

W parku znajduję się pomnik ku pamięci lingwisty  Fran Miklošiča, natomiast ulica jego imienia biegnie wzdłuż wschodniej strony placu. Znajdują się przy niej budynki, które powstały po trzęsieniu ziemi w 1895. Wśród nich Hotel Grand Union (z 1905), który był siedzibą sił wojskowych Frontu Isonzo, w czasie I Wojny Światowej. Walki  toczyły się pomiędzy wojskami austro-węgierskimi  i włoskimi.

 Po drugiej stronie ulicy znajduje się ozdobna fasada byłego Banku Spółdzielczego. Budynek był próbą wprowadzenia „narodowego” stylu w architekturze.

Budynek Tivoli (Tivolski grad)

Budynek ten znajduje się w samym sercu Parku Tivoli. Został zbudowany na początku 17-tego stulecia przez Jezuitów, aczkolwiek jego początki  sięgają XIII wieku. Po rozwiązaniu zakonu Jezuitów obiekt stał się letnią rezydencją Biskupa Lublany. W połowie XIX wieku budynek przeszedł na własność austriackiego  Marszałka Polnego Radetzkyego, który nadał mu dzisiejszy wygląd. Poddany ostatnio renowacji  jest obecnie siedzibą  Międzynarodowego Centrum Sztuk Grafiki , organizatora Międzynarodowego Biennale  Sztuk Grafiki.

 

Artykuł o Lublanie w przewodniku


Najważniejsze wydarzenia

Tradydycjne wiodące wydarzenia w Lublana

Karnawał Shrovetide

Luty, centrum miasta

Tradycyjny  Karnawał Shrovetide obejmuje pochód ulicami Ljubljany połączony z występami dla dzieci i młodzieży. Pochód karnawałowy składa się z grup różnorodnych  postaci karnawałowych  zarówno ze Słowenii jak i zagranicy.

Exodos -  międzynarodowy festiwal współczesnych sztuk wystawienniczych

Kwiecień, różnorodne wydarzenia w różnych miejscach

 Coroczny Festiwal  Exodos sprowadza do Lublany artystów  współczesnego teatru oraz tańca z całego świata.

Parada absolwentów szkół średnich

Maj, ulica „Slovenska cesta”

Coroczna Parada, w czasie której wiodącym tańcem jest kadryl  w wykonaniu absolwentów szkół średnich, odbywa się na ulicach miast słoweńskich, a od kilku ostatnich lat również na ulicach miast sąsiadujących krajów. Parada doczekała się już wielu edycji próby bicia rekordu Guinnesa w tańcu synchronicznym.

Festiwal „Druga godba”

Maj,  Teatr Letni Križanke (Poletno gledališče Križanke) i inne miejsca

„Druga godba”, to festiwal etnicznego, światowego i w mniejszym zakresie współczesnego jazzu. Jest zaliczany do jednego z najlepszych festiwali muzyki  alternatywnej, trudno dającej się zakwalifikować do określonego gatunku muzycznego.

Międzynarodowe Biennale Sztuk Graficznych (Mednarodni grafični bienale)

Miesiące letnie każdego nieparzystego roku, w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych oraz innych miejscach

Biennale jest największym i najbardziej uznanym wydarzeniem tego typu. Podczas swej 50-cio letniej historii zdobyło niezwykłe uznanie wśród artystów, krytyków oraz opinii publicznej.

Festiwal teatrów ulicznych (Ana Desetnica)

Czerwiec lub lipiec, ulice centrum miasta

Festiwal Ana Desetnica skupia wielu artystów ulicznych, klaunów, żonglerów, linoskoczków, połykaczy ognia, muzykantów, tancerzy i aktorów ze Słowenii i zagranicy.

 Lato Na Starym Mieście Lublany (Poletje v Stari Ljubljani)

Od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia, Stare Miasto

Lato Na Starym Mieście Lublany jest festiwalem, który poprzez serie (głównie bezpłatnych) koncertów muzyki klasycznej odbywających się w malowniczych miejscach Starego Miasta ożywia letnie wieczory w Ljubljanie.

Mini Lato /Mini poletje

Od lipca do drugiej połowy września, Mini Teatr Lublany (Mini teater Ljubljana) i inne miejsca

Mini Lato adresowane jest dla dzieci i osób, które interesuje sztuka dla dzieci.

Festival Ljubljany

Lipiec oraz sierpień, różne miejsca

Festiwal Lublany odbywający się latem, oferuje szeroki program wydarzeń z udziałem uznanych artystów z całego świata reprezentujących różne dyscypliny. Co roku odbywa się od 70 do 80 wydarzeń, w których uczestniczy około 80 000 widzów ze Słowenii oraz zagranicy.

Festiwal Trnfest

Lipiec oraz sierpień, dziedziniec Centrum Sztuki i Kultury  KUD Franca Prešerena

Od czasu powstania w 1991, Trnfest, jako międzynarodowy festiwal, odbywający się latem, oferuje zróżnicowany program w obszarach muzyki, teatru, tańca, filmu oraz fotografii.

Festiwal Marzeń (Festival Sanje)

Lipiec oraz sierpień, Park Zvezda  (Kongresni trg)

Festiwal Marzeń to szeroki program wydarzeń na wolnym powietrzu (na większość wstęp wolny), które odbywają się każdego lata. Zaliczamy do nich koncerty etnicznego jazzu, muzykę folk, rock, przedstawienia teatralne oraz lalkowe w tym prezentacje dla dzieci.

Międzynarodowy festiwal Teatru i Tańca “Młode Lwy” (Mladi levi)

Druga połowa sierpnia, Stara Elektrownia (Stara elektrarna) i inne miejsca

Co roku Festiwal “Młode Lwy” staje się okazją do wspólnych występów artystów solowych oraz grup uznanych za swoją unikalną kreatywność.

Festiwal  „Promenada Emonska”

Koniec sierpnia, Most Trnovo oraz ulica Eipprova (Eipprova ulica)

Podczas Festiwalu „Promenada Emonska”most Trnovo oraz ulica Eipprova zamieniają się w teatr uliczny oraz promenadę różnorodnej aktywności. Pod okiem rzeszy artystów z całego świata osoby w różnym wieku mogą spróbować swoich umiejętności cyrkowych czy zręcznościowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dni średniowiecza (Srednjeveški dnevi)

Wrzesień, Zamek w Ljubljanie (Ljubljanski grad), Stare Miasto i inne miejsca

Na program Dni Średniowiecza składają się: średniowieczne przedstawienia kostiumowe, festiwal muzyki Średniowiecza i Renesansu oraz rekonstrukcje średniowiecznego targu.

Międzynarodowy Festiwal Lalkowy (Lutkovno gledališče Ljubljana)

Co roku we wrześniu Międzynarodowy Festiwal Lalek sprowadza do Lublany, z całego świata, grupy lalkowe, które prezentują przedstawienia dla dzieci i dorosłych.

Międzynarodowy Festiwal Współczesnego Teatru Ex Ponto

Wrzesień, różne miejsca

Festiwal Ex Ponto koncentruje się na współczesnym teatrze zaangażowanym w aktualną tematykę społeczną. Festiwalowi towarzyszą wystawy, przedstawienia taneczne, projekty multimedialne, projekcje filmowe, koncerty i inne wydarzenia.

Biennale Przemysłowego Wzornictwa BIO

Październik, Muzeum Architektury Lublany (Arhitekturni muzej Ljubljana)

BIO jest prestiżową międzynarodową wystawą wzornictwa przemysłowego, elementów komunikacji wizualnej oraz koncepcji projektowania.

Międzynarodowy Festiwal Współczesnej Sztuki „Miasto Kobiet” (Mesto žensk)

Październik, różne miejsca

Festiwal dedykowany jest współczesnej twórczości artystycznej kobiet i ich wrażliwości społecznej. Co roku organizatorzy festiwalu opracowują program zgodnie z aktualnym wiodącym tematem/motywem w obszarze sztuki, kultury czy społeczeństwa.

Więcej informacji: Stowarzyszenie Wsparcia Aktywności Kobiet w Obszarze Kultury.

Lublana Międzynarodowy Festiwal Filmowy LIFFe

Listopad, Centrum Kultury I Kongresów Cankarjev  i inne miejsca

Festiwal LIFFe daje możliwość zapoznania się z najlepszymi europejskimi i międzynarodowymi produkcjami filmowymi.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animateka”

Grudzień

Głównym działem festiwalu jest konkurs krótkiego filmu animowanego, biorą w nim udział filmy wyprodukowane w Europie Środkowej i Wschodniej. W ramach tego festiwalu odbywają się również projekcje animowanych filmów z całego świata.

Grudzień w Lublanie

Grudzień, Stare Miasto

W grudniu, w udekorowanym Starym Mieście odbywają się różnorodne wydarzenia adresowane do osób w różnym wieku i o różnych gustach.  Co roku szczyt atmosfery przypada na Noc Sylwestrową, która celebrowana jest na trzech głównych placach miasta.


Spacer po Lublanie

Trasy na kilkugodzinny spacer po Lubljanie - propozycja naszego przewodnika Joanny.

Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, żeby móc powiedzieć, że się było w stolicy Słowenii to z pewnością: główny Plac Prešerna (Prešernov trg),  Potrójny most (Trimostovje), Targ lubljański ,Katedra św Mikołaja,Smoczy most(Zmajski most), Zamek (Ljubljanjski grad), Stara Ljubljana i park Tivoli.


Polski przewodnik po Lublanie i innych atrakcjach w Słowenii
Jeżeli szukacie licencjonowanych przewodników stolicy Słowenii - Lublanie, miejscowości Bled czy innych atrakcjach turystycznych prosimy o kontakt mailowy:
info@visitslovenia.pl lub telefoniczny do naszego biura w Polsce: 52 321-49-87
 
Zapraszamy do współpracy organizatorów wycieczek, jak również klientów indywidualnych.

Prešernov trg

Spacer po Ljubljanie najlepiej zacząć od głównego placu Prešerna – (Prešernov trg) z pomnikiem największego Słoweńskiego poety Franceta Prešerna (1800-1849). Postać Prešerna jest symbolicznie zwrócona ku jego wielkiej miłości Julji Primic, której postać, wykonana z terakoty, wygląda z okna na fasadzie po przeciwnej stronie placu, na ulicy Wolfovej.

Prawdziwy klejnot architektury secesyjnej – Ura (Hauptmannova hiša) można podziwiać pod nr. 1. Po przeciwnej stronie mieści się kolejny przepiękny secesyjny budynek -Urbanceva hiša (Urbanca) z 1903 r., w którym mieści się dom towarowy Centromerkur.

Przy północnej stronie placu stoji franciszkański kościół Zwiastowania - Frančiškanska cerkev Marijnego Oznanjenja z XVIIwOd strony zachodniejdo świątyni przylega klasztor Franciszkanów ze wspaniałą biblioteką.

Dla zainteresowanych ciekawą architekturą polecam jeszcze krótki spacer ulicą Mklošičevą (początek, pomiędzy kosciołem i domem towarowym Centromerkur. Pod numerem 8 mieści się jeden z najbardziej znanych budynków Ljubljany -Stavba Zadružne gospodarske banke.Wybudowany w 1921 roku i zaprojektowany przez Ivana Vurnika jest uważany za jeden z najlepszych przykladów architektury narodowej Słowenii. Fasada budynku ozdobiona jest geometrycznymi wzorami w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim, nawiązuje do stylizowanego krajobrazu i żeńskiego stroju ludowego Słowenii.

Z Prešerenovego trgu można udać się na Stare Miasto, przechodząc przez Tromostovje (potrójny most). Główny most Trmostovja znajduje się na miejscu, starego, drewnianego mostu, który łączył północnozachodnią Europę z Bałkanami.  W latach 1929 i 1932 Jože Plečnik (znany architekt słoweński, którywykształcił własny, łatwo rozpoznawalny, styl łączący klasycyzm z nowoczesnością. Wykorzystywał motywy bizantyjskie, inspirował się też sztuką islamską i egipską. Wiele budynków jego projektu znajduje się również w Wiedniu i Pradze ) dodał jeszcze 2 boczne przęsła dla pieszych. Całość ozdobił masywnymi kolumnowymi balustradami nadając miejscu niepowtarzalny urok. Most Potrójny jest tylko jednym z jego dzieł – w Lublanie pracował także nad kościołami, promenadą nad rzeką, stadionem, uniwersytecką biblioteką i cmentarzem Žale.

Skręcając w lewą stronę z Tromostovja  i przechodząc obok rozmaitych straganów dochodzi się do targu w Ljubljanie. Najlepiej wybrać się tam w sobotę rano, gdy targowisko tętni życiem.

W sąsiedztwie targu znajduje się Katedra św Mikołaja. Jest to budynekz dwiema bliźniaczymi wieżami pochodzący z początku XVIII w. (kościół stał na tym miejscu już w XII stuleciu).

Już na początek zwracają uwagę wspaniałe, odlane z brązu drzwi Katedry,wstawione w 1996 r. dla uczczenia wizyty papieża – zachodnie symbolizują 1250 lat chrześcijaństwa na słoweńskiej ziemi, a południowe zdobi relief ukazujący sześciu biskupów tworzących historię Diecezji Lublańskiej.

Świątynia zdobiona freskami Matevža Langusa do złudzenia przypomina barokowy pałac, a wrażenie to dodatkowo potęgują różowe marmury, biały stiuk oraz liczne złocenia.

Idąc wzdłuż rzeki, na wysokości targu mija się nowo powstały Mesarski most z rzeźbami Jakova Brdara i dochodzi się do znanego secesyjnego Smoczego mostu – Zmajski most. Była to pierwsza stalobetonowa konstrukcja w mieście, powstała w latach 1900-1901. Miedziany smok zdabiący most z czasem stał się symbolem miasta.

Zamek– Ljubljanski grad.

Na wzgórze zamkowe można wybrać się piechotą lub kolejką linową, która znajduje się na Krekov trgu (w pobliżu targu). Pierwsze umocnienia w tym miejscu istniały już w czasach celtyckich, w późniejszym czasie byli tu najprawdopodobniej Rzymianie. Średniowieczny zamek powstał w IX wieku i był siedzibą knieziów Spannheimskih. W roku 1335 stał się własnością Habsburgów i centrum regionu Kranjska. W II połowie XV wieku cesarz Fryderyk III zlecił rozbudowę zamku. W XVI i XVII wieku wszystkie główne budynki zamku ( z wyjątkiem kaplicy św. Jerzego) zostały przerobione bądź zbudowane na nowo. Do roku 1814 w zamku mieścił się garnizon wojskowy, a później więzienie. W 1848 zbudowano wieżę obserwcyjną, w której mieszkał strażnik. W 1905 roku zamek kupiło miasto, ale do lat 60-tych mieściły się tam głównie mieszkania. Po 1964 roku rozpoczęto intensywną odnowę, która trwa do dzisiaj. Obecnie na zamku można zobaczyć stałą wystawę poświęconą historii Słowenii oraz oglądnąć film 3D o historii Ljubljany (od czasów prehistorycznych do teraz). W odrestaurowanej kaplicy św. Jerzego (1489) można podziwiać płaskorzeźby, freski i tarcze herbowe książąt Carnioli.

Warto też wejść na XIX-wieczną wieżę zamkową i przespacerować się wzdłuż wałów. Roztacza się stąd wspaniały widok na Stare Miasto i śródmieście. W stojącej w południowym skrzydle Wieży Pięciokątnej są organizowane ciekawe wystawy. Na zamku znajduje się również sklep z pamiątkami, restauracja i kawiarnia.

Kolejka na zamek w Lublanie

Kolejka na zamek w Lublanie

Nowoczesna kolejka linowa oferuje spektakularne widoki na miasto i jest świetnie sprawdza się jako szybkie i wygodne połączenie ze centrum miasta. 
 
Warto wiedzieć, żę projektanci Miha Kerin i Majda Kregar ze studia projektowego Ambient otrzymali Złoty Medal za zaprojektowanie kolejki linowej w kategorii najlepszych osiągnięć w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na 21. Biennale Wzornictwa Przemysłowego w Lublanie (BIO 21) w 2008 roku.
 
Pod koniec 2006 r. Gmina Lublana połączyła zamek w Lublanie ze starym centrum miasta z miejskim środkiem transportu pasażerskiego - kolejką linową. Było to najlepsze rozwiązanie ze względu na wymagania przestrzenne i projektowe. Już w 2010 r. kolejka przewiozła milionowego pasażera, a w 2017 r. trzymilionowego.
 
Jednak pomysł i potrzeba zbudowania kolejki linowej, która połączy centrum miasta i zamek w Lublanie, nie pojawiły się na początku XXI wieku, ale sięgają ponad 100 lat wstecz
 
Dr Ivan Hribar, burmistrz Lublany, napisał w liście do ówczesnych władz austro-węgierskich: „Ponieważ widok z przedmiotowych pomieszczeń (zamku w Lublanie) jest uroczo piękny i dlatego dobrze byłoby wykorzystać obecny zecieniony dziedziniec, gdybyśmy tylko zbudowali windę, dzięki której można by dotrzeć na szczyt z zaledwie dziesięć kreutzerów lub mniej, bez wątpienia przyciągnęłoby to wielu turystów, szczególnie w letnie wieczory ”.
 
List, w którym burmistrz proponuje inicjatywę zakupu zamku dla miasta, został wysłany w 1897 roku. Pomysły dotyczące środka transportu nabrały kształtu w 1905 roku, kiedy gmina Lublana zakupiła zamek, tym razem ze strony architektów Borisa Kobe i Edo Mihevc. Ostateczny projekt został podjęty w 2005 r., a pierwsi pasażerowie zostali przewiezieni kolejką linową pod koniec grudnia 2006 r.
 
Dolna stacja kolejki znajduje się na placu Krek naprzeciwko centralnego rynku w Lublanie. Tory kolejowe zostały zbudowane tuż za średniowiecznymi murami, aby nie zakłócać układu dawnego średniowiecznego miasta.
 
Budowa linii kolejowej ujawniła ruiny średniowiecznego muru obronnego, które zostały wzmocnione i oświetlone na całej długości torów. Podobnie na dolnej stacji można zobaczyć pozostałości fosy obronnej u podnóża murów obronnych, na których następnie budowano domy.
 
Czas kursowania kolejki:
Styczeń, luty, marzec i listopad: 10.00–20.00
Kwiecień, maj i październik: 9.00–21.00
Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień: 9.00–23.00
Grudzień: 10.00–22.00 
Kolejka linowa kursuje co ok. 10 minut.
 
Cennik (2024)
 
Dorośli:
W dwie strony: 6,00 € 
W jedną stronę: 3,30 €
 
Dzieci (7–18 lat), studenci, seniorzy, grupy 15 lub więcej
W dwie strony: 4,50 € 
W jedną stronę: 2,30 €
 
Bilet rodzinny: do 2 dorosłych i minimum 1 dziecko (7-18 lat)
W dwie strony: 15,00 € 
W jedną stronę: 7,90 €
 
Szczegóły techniczne:
  • Prędkość: 0–3 m / s
  • Maksymalna prędkość: 3 m / s
  • Czas podróży między dwiema stacjami: 60 sek
  • Czas potrzebny na wsiadanie / wysiadanie: 60 sek
  • Czas wymagany na pół cyklu: 120 sek
  • Czas wymagany na jeden cykl: 240 sek
  • Liczba cykli na godzinę: 15
  • Liczba kabin: 1
  • Pojemność kabiny: do 33 osób
  • Maksymalna pojemność: do 500 osób / godzinę
 

Stara Ljubljana

Idąc z Zamku najlepiej przejść przez Metodov trg i znaleźć się w tzw. Starej Ljubljanie. Są to: Mestni trg, Stari trg, Gornji trg.

Większość znajdujących się tu domów reprezentuje styl barokowy z wyjątkiem kilku, które zachowały średniowieczny charakter. Na Mestnim trgu można podziwiać piękny ratusz – Mestna hiša z końca XV wieku i fontannę: Robbov vodnjak (postaci tytanów trzymające dzbany z przelewającą się wodą symbolizują trzy rzeki Karnioli – Sawę, Krkę i Lublanicę).

Na rogu Starego trgu i Gornego trgu znajduje się jeszcze jedna interesująca fontanna- Herkulov vodnjak.

Na Starym trgu (nr 13) warto też zwrócić uwagę na piękny rokokowy gmach, tzw. dom Schweigera, z figurą Atlasa pod górnym balkonem.

Liczne kawiarnie, restauracje, galerie i sklepiki nadają uroku całej Starej Ljubljanie i są popularnym miejscem spacerów tak mieszkańców jak i turystów.

Będąc w Ljubljanie watro również przejść się wzdłuż rzeki.

Przy proponowanej trasie powrót do placu Prešerna  ze Starej Ljubljany Gallusovym nabrežjem, a potem Cankarjevym albo Hribarjevym nabrežjem. Są to uliczki wzdłuż rzeki Ljubljanicy z licznymi kawiarniami i pięknym widokiem na Ljubljanę. Rzekę przecina Čevljarski most (Most szewski), który był niegdyś miejscem handlu i bramą wejściową do miasta. Na takich mostach mieszkali i pracowali rzemieślnicy (w tym przypadku 16 szewców), którzy łatwo znajdowali klientów wśród przechodniów, a ponieważ nie mieszkali w mieście, unikali płacenia podatków.

Dla tych, którzy będą dysponowali jeszcze czasem serdecznie polecam spacer po Parku Tivoli. Z Placu Prešerna ulica Čopova,  Cankarjeva cesta do końca i wychodzi się na deptak zaprojektowany przez plecznika (Jakopičevo sprehajališče), a zakończony zamkiem (Tivolski grad) , w którym znajduje się Międzynarodowe Centrum Grafiki (MGLC - Mednarodni grafični likovni center)

Tuż obok biegnie niewielka uliczka Pod Trančo, prowadząca na Čevljarski most (most Szewski). Podobnie jak wszystkie średniowieczne mosty w tej części Europy, był on niegdyś miejscem handlu i bramą wejściową do miasta. Na takich mostach mieszkali i pracowali rzemieślnicy (w tym przypadku 16 szewców), którzy łatwo znajdowali klientów wśród przechodniów, a ponieważ nie mieszkali w mieście, unikali płacenia podatków. Był to więc rodzaj średniowiecznej strefy wolnocłowej.

Pomiędzy budynkami nr 11 i 15 na Starym trgu – w miejscu, gdzie powinien stać budynek z nr. 13 – widać piękny rokokowy gmach, tzw. dom Schweigera, z figurą Atlasa pod górnym balkonem. Postać trzyma palec przyłożony do ust, jakby prosiła przechodniów o ciszę. Można się domyślać, że właściciel, którego nazwisko znaczy po niemiecku „milczący”, miał na myśli coś więcej, niż tylko reklamę własnej osoby. W tej części świata domy publiczne tradycyjnie miały nr. 13, więc Schweiger musiał zapewne wysłuchiwać awantur i wielu niewybrednych okrzyków pod swoim adresem.

Transport Publiczny

Autobusy miejskie

Osoby chcące korzystać w Lublanie z autobusów miejskich, których operatorem jest LPP (Ljubljanski potniški promet) powinny zakupić Kartę Publicznego Transportu Urbana.  Karta Urbana jest dostępna w punktach sprzedaży biletów LPP, punktach informacji turystycznej i w większości kiosków/stoisk sprzedających prasę poranną, kolorową oraz w urzędach pocztowych.

Cena Karty wynosi 2.00€ i można ją doładować do 50.00€ i wydać je na opłaty autobusowe.

Karta Urbana może być doładowana we wszystkich wymienionych punktach oraz Urbanomatach zlokalizowanych na terenie całego miasta, w większości przypadków obok przystanków autobusowych. Maszyny do biletów akceptują gotówkę oraz karty debetowe.

Osoby, które zakupią Kartę Urbana w Centrum Informacji Turystycznej i zachowają dowód jej zakupu, mogą zwrócić Kartę w miejscu zakupu i otrzymać zwrot gotówki w wysokości  2.00€.

Pojedynczy przejazd kosztuje 0.80€ i obejmuje przejazd w czasie do 90 minut, bez względu na liczbę przesiadek niezbędnych do dotarcia do celu.

Dostępne są dwa typy Karty Urbana: żółta oraz zielona – miesięczna. Żółta karta jest do nabycia we wszystkich wymienionych wyżej punktach i jest dokumentem na okaziciela (nie wymaga żadnego dokumentu tożsamości). Karta ta może służyć do zapłaty za przejazdy wielu osób. Płatności należy dokonać u kierowcy, który dokona właściwej czynności na terminalu Karty.

Karta miesięczna po upływie miesiąca może być ponownie doładowywana. Można ją nabyć jedynie w punktach sprzedaży LPP.

Urbana – Karta Turystyczna Lublany

Karta Turystyczna Lublany „Urbana” w czasie swojej ważności upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów autobusami miejskimi, których operatorem jest LPP (Ljubljanski potniški promet).

Trasy autobusów dostępne na stronie  http://www.visitljubljana.si/en/map/

Wycieczki zorganizowane

Zorganizowane wycieczki w Lublanie (Ljubljanie)

Lublana, a szczególnie jej  ścisłe centrum, jest znane  dzięki unikalnej architekturze, będącej mieszanką pozostałości rzymskiej Emony, budynków z  baroku oraz  Art Nouveau . Charakter ten jest również wynikiem pracy wybitnego europejskiego architekta Jože Plečnika w pierwszej połowie 20-tego stulecia.

Wycieczki zorganizowane

Zorganizowane wycieczki  są adresowane do indywidualnych osób oraz małych grup . Zwiedzanie odbywa się codziennie i obejmuje główne atrakcje Ljubljany.

Wycieczki aranżowane

Wycieczki  te są dostępne przez cały rok na specjalne zamówienie. Pozwalają poznać różne oblicza Lublany. Ekspercka usługa przewodnicka dostępna jest w 17 językach obcych. Osoby indywidualne czy małe grupy mogą również skorzystać z oferty regularnych wycieczek realizowanych poza godzinami wyznaczonymi w ich rozkładzie. Wymaga to jednak uprzedniego zamówienia usługi.

Wycieczki tematyczne oraz wycieczki ze specjalnymi wrażeniami

Odwiedzający mogą wybrać oglądanie  miasta z pokładu turystycznego statku,  przez okno pociągu turystycznego , roweru czy kosza balonu z podgrzewanym powietrzem. Dla chętnych poznania sekretów miasta polecamy wycieczkę z kodem „Smok”.

Obok wycieczek ze specjalnymi wrażeniami, które zależne są od pogody, zawsze możliwe jest skorzystanie z pieszych ogólnych wycieczek po Lublanie czy jednej z następujących tematycznych pieszych wycieczek:

Turystyczna Karta Lublany „Urbana” 

Najlepszy sposób na poznanie Lublany!

Karta turystyczna w Lublanie

Turystyczna Karta Lublany pełni funkcję biletu umożliwiającego odwiedzanie głównych atrakcji turystycznych Lublany oraz odkrycia miasta w komfortowych warunkach, za najniższą możliwą cenę.

Korzyści

Ceny karty

Kup Kartę Urbana online i zaoszczędź 10% ceny!

Kup Kartę online: http://www.visitljubljana.si/en/ljubljana-and-more/ljubljana-tourist-card/

Turystyczna Karta Lublany pełni funkcję biletu umożliwiającego odwiedzanie głównych atrakcji turystycznych miasta oraz odkrycia uroków miasta w komfortowych warunkach, za najniższą możliwą cenę. Karta zawiera chip RFID umożliwiającym szybką weryfikację karty.

Ważność Karty

Okres ważności Karty (24, 48 lub 72 godziny) rozpoczyna się w momencie aktywacji karty czyli od pierwszego jej wykorzystania.

Używanie karty

Kartę należy wręczyć  sprzedawcy, celem jej przepuszczenia przez terminal.

 Wchodząc do miejskiego autobusu umieść swoją kartę jak najbliżej czytnika.

Kartę można wykorzystywać  jednokrotnie w każdym obiekcie turystycznym, podczas gdy w autobusach wielokrotne wykorzystanie karty mieści się w czasie ważności karty. Po utracie ważności karty jej dalsze wykorzystanie jest niemożliwe.

 

 

Adults Children (7–18 years), students, senior citizens, groups of 15 or more Family: up to 2 adults and minimum of 1 child (7-18 years)
  • Return
  • Single
  • Monthly
  • 4,00 €
  • 2,20 €
  • 15,00 €
  • 3,00 €
  • 1,50 €
  • -
  • 10,00 €
  • 6,00 €
  • -

 

 


Noclegi w pobliżu


Miejsca w Lubljanie »