Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Lublana to niemal trzystutysięczna stolica Słowenii, która jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i administracyjnym. Miasto pełni również rolę centralnego węzła komunikacyjnego. Położenie, unikalny charakter grodu oraz liczne zabytki sprawiają, że jest on obecnie również ważnym punktem na turystycznej mapie Słowenii.

Historia

Historia osadnictwa na tych terenach sięga ponad 4000 lat, kiedy na obszarze obecnego miasta powstały pierwsze drewniane chaty. W średniowieczu u stóp wzgórza zamkowego rozwinął się gród  typowy dla tego okresu. W 1511 roku miasto został zniszczone przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowane już w stylu renesansowym. Później , w okresie 500-letniego panowania Habsburgów, nabrało charakteru barokowego. Wiele pamiątek z tych czasów można podziwiać do dzisiaj. Odbudowa po kolejnym wielkim trzęsieniu ziemi w 1895 roku wniosła w krajobraz miasta elementy modernistyczne (secesyjne). Burzliwe losy miasta w dwudziestym wieku  szczęśliwie nie przyniosły większych zniszczeń, jedynie znaczne powiększenie jego obszaru.

Co przyciąga turystów?

Turystów przyciąga kameralna starówka, której charakter wynika głównie z zabudowy renesansowej, barokowej i modernistycznej. Śródmiejskie parki oraz nadbrzeża rzeki Lublanicy zachęcają do spacerów. Nad Starym Miastem górują natomiast wzgórza Tivolski vreh, Golovec oraz zamkowe z Lublańskim Zamkiem, z których roztaczają się malownicze widoki. Położone w kotlinie miasto jest dość płaskie, ale jego krajobraz  nierozłącznie wiąże się z pobliskimi Alpami. Lublana stanowi dogodną bazę wypadową dla górskich wędrówek. To wszystko sprawia, że odwiedziny stolicy są obowiązkowym punktem każdego wyjazdu w te strony.

Najważniejsze atrakcje i zabytki:

 • Kościół Świętej Trójcy– Jedna z najpiękniejszych świątyń barokowych w mieście, powstała na początku XVIII wieku. Szczególnie charakterystyczna jest fasada z falistą formą szczytu. Za jej projekt odpowiadał prawdopodobnie włoski architekt - Carlo Martinuzzi. Wykonany z marmuru ołtarz wyszedł spod ręki Francesco Robba, a malowidła świątyni - Valentina Metzingera i Mateusza Langusta.
  Przed świątynią znajduje się kolumna Świętej Trójcy – wotum za ustrzeżenie miasta przed zarazą. Jest ona kopią drewnianego pierwowzoru wzniesionego w 1693 roku.
 • Zamek Lublański – Historia fortyfikacji na wzgórzu zamkowym sięga czasów celtyckich. Zamek w obecnej formie datowany jest na XVI wiek. W XVII i XVIII wieku stanowił on rezydencję królewską, w XIX i XX więzienie. W ostatnich latach 80 zamku poddano renowacji i  obecnie pełni on  funkcje kulturalne; odbywają się tu również śluby.
 • Most Smoka – Most zbudowany w 1901 roku w stylu art nouveau. Mostu strzegą smoki, które według legendy, poruszają ogonem za każdym razem, gdy przez most przejdzie dziewica.
 • Park Tivoli – 5-hektarowy obszar zieleni, miejsce spacerów i aktywnego wypoczynku. Przez park prowadzi charakterystyczna promenada Jakopič zaprojektowana przez Jože Plečnika. W obrębie parku znajduje się Tivolski grad z XVII wieku (obecnie siedziba Międzynarodowego Centrum Grafiki), oraz Cekinov grad (Muzeum Historii Najnowszej).
 • Žale – Cmentarz zaprojektowany przez Jože Plečnika, położony 3 km na południowy - wschód od centrum Lublany. Na jego terenie znajdują się kaplice poświęcone patronom kościołów Lublany, charakterystyczne wejście oraz groby wybitnych Słoweńców.
 • Šmarna gora – Popularne miejsce wypoczynku weekendowego mieszkańców Lublany,  znajdujące się 10 km od stolicy. Góra ma dwa wierzchołki (669 i 676 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się zabytkowy kościół i gospoda. Miejsce ulubione przez lotniarzy.

Najważniejsze wydarzenia:

 • Ana Desetnica Festival (teatry uliczne)
 • Dni Średniowieczne
 • Exodus (teatry tańca)
 • Letni Festiwal w Lublanie (muzyka klasyczna)
 • Timfest Fewtival (sztuki alternatywne)

Noclegi w Ljubljanie

Ciekawe miejsca w Lublanie

 

Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu