Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

O Słowenii Notranjska-Karst

Debela Griža

Debela Griža w pobliżu wsi Volčji Grad to pozostałości potężnego pierścienia obronnego z epoki brązu i żelaza. Znajduje się w lekko podwyższonym terenie, na północnym zachodzie dzisiejszego Volčji Grad. Ma 290 metrów długości i 180 metrów szerokości w najdłuższym miejscu. Jego obwód 770 metrów obejmuje około 4,2 ha. 
 

czytaj dalej »


Rodzinna wytwórnia Pršut w regionie Kras

Pršut to słowiańska odmiana pochodzącej z Włoch szynki Prosciutto di Parma (szynka parmeńska). W Słowenii produkowana on jest w regionie Kras i dolinie Vipavy.  Jest to rodzaj surowej, podsuszonej szynki wytwarzanej z udźców wieprzowych z kością. Prosciutto zawiera mniej soli w porównaniu z innymi szynkami tego typu, dzięki czemu ma łagodny, relatywnie słodki smak. Na unikalny charakter słoweńskiego Pršuta wpływa lokalny klimat i tradycyjny sposób produkcji wykorzystujący silny wiatr buria (bora) i naturalne ukształtowanie terenu.
 

czytaj dalej »


Słoweński Kras - dwa oblicza

Nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał o krasie, znanym ze szkoły procesie rozpuszczania skał. Ale mało kto wie, że termin ten ma swoje korzenie w Słowenii, a dokładnie słoweńskiej wyżynie, na której zaobserwowano te zjawiska w niespotykanej skali. Dziś jednak słoweński Kras to nie tylko charakterystyczne skały i skąpa roślinność, ale jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Słowenii. I nie bez powodu!


czytaj dalej »


Rakov Škocjan

To dolina krasowa, na której obszarze utworzono park krajobrazowy. Podczas wędrówki, liczącą 2,5 km, trasą turystyczno – edukacyjną podziwiać można  różnorodne formy rzeźby krasowej. Są to zapadliska, ponory, wywierzyska, źródła i inne. 


czytaj dalej »


Postojna

Słynna jaskinia już od początku XIX wieku przyciągała turystów swoją wielkością i urokiem szaty naciekowej, na którą składają się barwne stalaktyty, stalagmity i kurtyny skalne.


czytaj dalej »


Predjama

Niewielka osada, nad którą góruje najbardziej znany słoweński zamek Predjamski grad. Jego sława wynika z niezwykłego położenia na skalnym zboczu. W obecnej formie wybudowany został w XVI wieku. Do najciekawszych jego części należą pomieszczenia mieszkalne, kaplica i lochy. 


czytaj dalej »


Planina i Planinsko Polje

Polje Planinsko to typowy przykład tej formy krasowej. W kotlinie warto odwiedzić Jaskinię Plninską, z której wypływa Unica. Rzeka  znika w ponorach na drugim końcu doliny, płynie pod ziemią i we Vrhnicy wypływa jako Ljubljanica.


czytaj dalej »


Cerknica i Jezioro Cerknickie

Jezioro Cerknickie stanowi swoisty fenomen geograficzny, który intrygował przez wieki miejscową ludność inspirując ludowe legendy. Dopiero pod koniec XVII wieku został on opisany. Jezioro pojawia się zazwyczaj  późną jesienią, gdy napływ wody spowodowany obfitymi opadami przewyższa przepustowość krasowych odpływów zwanych ponorami.


czytaj dalej »