O Słowenii Notranjska-Karst
Debela Griža
Rodzinna wytwórnia Pršut w regionie Kras
Słoweński Kras - dwa oblicza
Nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał o krasie, znanym ze szkoły procesie rozpuszczania skał. Ale mało kto wie, że termin ten ma swoje korzenie w Słowenii, a dokładnie słoweńskiej wyżynie, na której zaobserwowano te zjawiska w niespotykanej skali. Dziś jednak słoweński Kras to nie tylko charakterystyczne skały i skąpa roślinność, ale jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Słowenii. I nie bez powodu!
Rakov Škocjan
To dolina krasowa, na której obszarze utworzono park krajobrazowy. Podczas wędrówki, liczącą 2,5 km, trasą turystyczno – edukacyjną podziwiać można różnorodne formy rzeźby krasowej. Są to zapadliska, ponory, wywierzyska, źródła i inne.
Postojna
Słynna jaskinia już od początku XIX wieku przyciągała turystów swoją wielkością i urokiem szaty naciekowej, na którą składają się barwne stalaktyty, stalagmity i kurtyny skalne.
Predjama
Niewielka osada, nad którą góruje najbardziej znany słoweński zamek Predjamski grad. Jego sława wynika z niezwykłego położenia na skalnym zboczu. W obecnej formie wybudowany został w XVI wieku. Do najciekawszych jego części należą pomieszczenia mieszkalne, kaplica i lochy.
Planina i Planinsko Polje
Polje Planinsko to typowy przykład tej formy krasowej. W kotlinie warto odwiedzić Jaskinię Plninską, z której wypływa Unica. Rzeka znika w ponorach na drugim końcu doliny, płynie pod ziemią i we Vrhnicy wypływa jako Ljubljanica.
Cerknica i Jezioro Cerknickie
Jezioro Cerknickie stanowi swoisty fenomen geograficzny, który intrygował przez wieki miejscową ludność inspirując ludowe legendy. Dopiero pod koniec XVII wieku został on opisany. Jezioro pojawia się zazwyczaj późną jesienią, gdy napływ wody spowodowany obfitymi opadami przewyższa przepustowość krasowych odpływów zwanych ponorami.