Spis treści:
To drugie co do wielkości miasto Słowenii oraz ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Do tego stolica jednego z większych regionów winiarskich Slovenska Štajerska, który słynie z doskonałych białych win. Maribor z pewnością zadowoli każdego turystę.
O winiarskich tradycjach Mariboru i regionu Štajerska najlepiej świadczą doskonałej jakości białe wina, które już od lat mają swoich koneserów na całym świecie. Ale nie tylko one. Przede wszystkim w Mariborze rośnie Stara trta, czyli wpisana do Księgi rekordów Guinnessa najstarsza na świecie winorośl. Krzew liczy około 400 lat, a do tego wciąż owocuje (!!!) Co roku winorośl rodzi od 35 do 55 kilogramów winogron, z których wytwarza się około 100 butelek wina. Dowodem potwierdzającym jej wiek mają być dwa obrazy z XVII wieku przedstawiające wizerunek krzewu. Potwierdzili to akademicy z uniwersytetu w Lublanie, którzy dokładnie zbadali roślinę, i naukowo ustalili jej wiek na co najmniej 350 lat, ale z zastrzeżeniem, że może on wynosić nawet i 400 lat.
Wino, winnice i zabawa
Tak czy inaczej Maribor winem stoi, a Stara trta jest jego symbolem, wokół którego każdej jesieni organizowany jest Old Vine Festival. Impreza jest unikalna w skali całej Słowenii zarówno pod względem tematyki, jak i bogactwa wydarzeń organizowanych w ramach festiwalowego programu. Dzięki temu, przez ponad tydzień miasto jest prawdziwą świątynią nie tylko słoweńskiej tradycji winiarskiej, ale i kultury. Uczestnicy festiwalu oraz zwykli turyści mają wtedy możliwość poznania win najlepszych styryjskich i słoweńskich producentów.
Chcesz wyjechać do Mariboru? Pomożemy Ci zorganizować wycieczkę.
Old Vine Festival to także idealna okazja do zapoznania się z tradycyjną kuchnią słoweńską, której w ciągu dnia można próbować na licznych straganach, a wieczorami – na różnego rodzaju imprezach tematycznych. Niezwykle widowiskowe są także obchody Dnia św. Marcina wypadającego zawsze w trakcie festiwalu. To największe święto św. Marcina w Słowenii, podczas którego barwny korowód winnych królowych i rycerzy, zbieraczy winogron, chłopek, flisaków oraz mieszkańców w tradycyjnych strojach dziękuje matce naturze za jesienne zbiory winogron. Zabawa trwa tego dnia do późnych godzin nocnych i jest niezapomnianym przeżyciem. Stałym punktem festiwalu jest także tradycyjny zbiór winogron ze Starej trty.
Oczywiście wino, Old Vine Festival oraz okoliczne winnice to nie wszystko, co turystom ma do zaoferowania Maribor. Ale od początku.
Bogata historia miasta
Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to miasto ma równie bogatą historię. Wiadomo na pewno, że funkcjonowało jako ważna osada położona niedaleko dwóch obozów wojskowych Imperium Rzymskiego. Jednak pierwsze wzmianki o istniejącym tu grodzie pochodzą dopiero z XII wieku. Z nich wiemy, że początkowo Maribor funkcjonował jako typowy średniowieczny gród z podzamczem. Szybko jednak zyskał na znaczeniu za sprawą wybudowanej fortecy Marchburg, która broniła dolinę rzeki Drawa przed najazdami Węgrów, i w cieniu której gród systematycznie się rozwijał. Z czasem dodatkowym zagrożeniem dla miasta stali się Turcy i dla lepszej ochrony w XIV wieku Maribor otoczono murem obronnym.
Jednak okres najbardziej dynamicznego rozwoju miasta przypada na czas panowania Habsburgów (do I wojny światowej). Przełomowy był zwłaszcza 1864 rok, kiedy Maribor znalazł się na nowej trasie kolejowej łączącej Wiedeń z Triestem. To ona dała impuls do ekonomicznego, a co za tym idzie – także kulturalnego rozwoju ośrodka. Pojawiły się nowe mosty na Drawie, a i coraz intensywniej rozwijał się handel. Rocznie rzeką przepływało nawet do 700 małych łodzi towarowych zwanych šajks i 1200 tratw. Oprócz drewna przewożono nimi wino, wyroby żelazne i tekstylia z Karyntii (Koroška) do Belgradu i nad Morze Czarne.
Jest też stara dzielnica żydowska
Niestety, ponieważ podczas II wojny światowej Maribor okupowali Niemcy, a samo miasto pełniło ważną rolę dla ich przemysłu zbrojeniowego, to w trakcie działań wojennych zostało w znacznej mierze zniszczone. Na szczęście sporo zabytków ocalało, a długa historia miasta pozostawiła po sobie całkiem liczne i cenne pamiątki. Najważniejsze z nich skupiają się w centrum rozciągniętym nad rzeką Drawą. To nie tylko średniowieczne umocnienia i wieże, zamek czy kościoły, ale również liczne ślady kultury żydowskiej, m.in. gotycka synagoga. Bo warto wiedzieć, że właśnie dawni mieszkańcy wyznania mojżeszowego przez lata byli siłą napędzającą rozwój Mariboru, i podobnie jak w przypadku wielu innych europejskich miast żyli i funkcjonowali w ramach odrębnej dzielnicy.
Miasto podzielone na części
Zwiedzanie i poznawanie uroków Mariboru najczęściej odbywa się w sprzyjającej aurze. Jest to bowiem najbardziej nasłoneczniona okolica w Słowenii. O parasolu zwykle nie trzeba pamiętać, za to warto wiedzieć, że aktualnie Maribor jest podzielony rzeką Drawą na dwie, wyraźnie odrębne części: południową z dominującą funkcją przemysłową oraz północną z pierwotną, zabytkową zabudową. Do tego w północnej części też możemy wyznaczyć dwie kolejne. Pierwsza z nich to wąski pas ciągnący się bezpośrednio wzdłuż rzeki, czyli tzw. Lent, najstarsza część miasta. Z jednej strony ogranicza ją rzeka, a z drugiej - skarpa z umiejscowionym na niej zamkiem. Za skarpą ciągnie się typowa zabudowa miejsca, za którą dominują już wzgórza z rozsianymi winnicami.
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Zamek Miejski, w którego murach mieści się Muzeum Regionalne w Mariborze z wyjątkowo cenną kolekcją zabytków. Sam zamek nie wygląda jak typowy zamek, a raczej wyjątkowej urody budynek administracyjny. Oryginalna konstrukcja powstała w poł. XVI wieku jako rezydencja szlachecka. Potem dodano do niej renesansowe fortyfikacje, a w kolejnych wiekach jeszcze kolejne elementy.
Inne warte uwagi zabytki to:
Katedra św. Jana Chrzciciela – Najważniejsza świątynia Mariboru. Powstała w XII wieku w stylu romańskim, wielokrotnie przebudowywana, obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie warte uwagi jest XIV-wieczne prezbiterium oraz XVI-wieczne sklepienie nawy głównej. 57- metrowa dzwonnica kościoła stanowi jeden z symboli Mariboru. Powstała ona na początku XVII wieku i liczyła 76 metrów. Wiek później została obniżona do obecnych rozmiarów.
Kościół Franciszkanów – Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku trójnawowa bazylika projektu wiedeńskiego architekta Richarda Jordana. Świątynia powstała w miejscu dawnego kościoła Wniebowzięcia NMJ.
Glavni trg. – Najważniejszy plac starej części miasta z kolumną maryjną na środku i otoczony zabytkowymi kamienicami tworzącymi piękne, różnorodne pierzeje. Zdaniem znawców kolumna, którą w XVII wieku postawili mieszkańcy wdzięczni za ustąpienie tragicznej epidemii, jest jednym z największych i najciekawszych tego typu obiektów w całej Europie Środkowej. Na środku północnej pierzei jest jeszcze XVI-wieczny budynek ratusza, a po południowej stronie placu uwagę przyciąga kościół św. Alojzego z 1769 roku oraz dawne budynki kolegium jezuickiego.
Synagoga – XV-wieczny budynek początkowo był siedzibą naczelnego rabinatu Styrii. Po wypędzeniu Żydów z Mariboru w 1501 roku stał się świątynią rzymskokatolicką. Obecnie pełni funkcję kulturalną.
Židovski Trg. – Znajduje się obok Glavni trg. i stanowi pozostałość po dawnej dzielnicy żydowskiej
Liczne atrakcje dla aktywnych
Dodatkowym atutem Mariboru i jego okolic są szerokie możliwości aktywnego wypoczynku. Maribor szczyci się pochlebnym tytułem „Europejskiego Miasta Sportu 2018” i jest miejscem najlepszych wydarzeń sportowych oraz rajem dla wszystkich miłośników sportu, zwłaszcza tych, którzy pragną uprawiać sport na łonie natury.
Niedaleko znajduje się na przykład największy ośrodek sportów zimowych w Słowenii - Pohorje. W styczniu jest on gospodarzem zawodów Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Jest też Bike Park Pohorje, czyli prawdziwa gratka dla amatorów kolarstwa górskiego, gdzie także odbywają się profesjonalne zawody.
Bezpłatnie pomagamy w planowaniu wyjazdów do Słowenii
Sporo ciekawych atrakcji, w tym wodnych, zlokalizowano wzdłuż brzegów Drawy. A jeśli komu będzie ich mało, to zawsze można zajrzeć do Wakepark Dooplek, pierwszego, pełnowymiarowego tego typu obiektu w Słowenii
Najciekawsze są jednak liczne szlaki turystyczne rowerowe odpowiednie dla rodzin, par, czy turystów indywidualnych. Pozwalają one poznać niezwykle zróżnicowany krajobraz regionu Pohorje, zwiedzić otaczające miasto winnice oraz ich piwniczki, a także zajrzeć do licznych restauracji serwujących lokalne potrawy.
Europejska Stolica Kultury 2012
No i są też liczne wydarzenia kulturalne. Do najważniejszych można zaliczyć festiwale muzyki barokowej, rockowej, festiwal teatralny czy koncerty muzyki klasycznej na zamku. To także dzięki nim, oraz bogatej historii, Maribor został wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2012.
Maribor w skrócie
Najważniejsze zabytki:
- Katedra św. Jana Chrzciciela – Najważniejsza świątynia Mariboru. Powstała w XII wieku w stylu romańskim, wielokrotnie przebudowywana, obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie warte uwagi jest XIV-wieczne prezbiterium oraz XVI-wieczne sklepienie nawy głównej. 57- metrowa dzwonnica kościoła stanowi jeden z symboli Mariboru. Powstała ona na początku XVII wieku i liczyła 76 metrów. Wiek później została obniżona do obecnych rozmiarów .
- Zamek Miejski– Zamek powstał pod koniec XV wieku w celach obronnych. Wielokrotnie przebudowywany nabrał cech rezydencji. Obecnie w jego murach mieści się Muzeum Regionalne prezentujące dzieje miasta. Jego zbiory uchodzą za jedne z najbogatszych w Słowenii.
- Kościół Franciszkanów – Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku trójnawowa bazylika projektu wiedeńskiego architekta Richarda Jordana. Świątynia powstała w miejscu dawnego kościoła Wniebowzięcia NMJ.
- Synagoga – XV-wieczny budynek początkowo był siedzibą naczelnego rabinatu Styrii. Po wypędzeniu Żydów z Mariboru w 1501 roku stał się świątynią rzymskokatolicką. Obecnie pełni funkcję kulturalną.
Inne atrakcje i zabytki:
- Park miejski – założony w końcu XIX wieku
- Wieża sądowa z XIV wieku
- Zespół klasztorny jezuitów z kościołem św. Alojzego z XVIII wieku
- Późnogotycki ratusz miejski
W Mariborze odbywają się dużej rangi wydarzenia sportowe i kulturalne. W styczniu mają miejsce zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Z wydarzeń kulturalnych do najważniejszych można zaliczyć festiwale muzyki barokowej, rockowej, festiwal teatralny czy koncerty muzyki klasycznej na zamku. We wrześniu odbywa się uroczyste winobranie z najstarszej winorośli świata.
Dojazd:
- samochód - Lublana 126 km,
- autobus, pociąg - liczne połączenia z miastami w kraju.
tekst visitslovenia.pl | fot. slovenia.info