Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej


Drugie pod względem wielkości miasto Słowenii, ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Zwiedzanie Mariboru najczęściej odbywa się w sprzyjającej aurze, jest to bowiem najbardziej nasłoneczniona okolica w Słowenii. Pierwsze wzmianki o istniejącym tu wówczas grodzie pochodzą z XII wieku. Początkowo miasto funkcjonowało  jako typowy średniowieczny gród z podzamczem. Okres dynamicznego rozwoju przypada na czas panowania Habsburgów (do I wojny światowej). Już w 1864 roku Maribor uzyskał połączenie kolejowe z Wiedniem, co również przyspieszyło rozwój ośrodka.

Długa historia miasta pozostawiła po sobie cenne pamiątki. Najważniejsze z nich skupiają się w centrum rozciągniętym nad rzeką Drawą. To nie tylko średniowieczne umocnienia i wieże, zamek czy kościoły, ale również liczne ślady kultury żydowskiej. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Zamek Miejski, w którego murach mieści się wyjątkowo cenna kolekcja zabytków.

Ważną atrakcją Mariboru i okolic jest wyrób win. W mieście znajduje się najstarsza na świecie, licząca ok. 400 lat winorośl. Turyści cenią sobie możliwość aktywnego wypoczynku w regionie.   Niedaleko znajduje się największy ośrodek sportów zimowych  w  Słowenii - Pohrje. Istotne miejsce w życiu miasta zajmują festiwale, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Maribor został wybrany na  Europejską Stolicę Kultury 2012.

Najważniejsze zabytki:

  • Katedra św. Jana Chrzciciela – Najważniejsza świątynia Mariboru. Powstała w XII wieku w  stylu romańskim, wielokrotnie przebudowywana, obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie warte uwagi jest XIV-wieczne prezbiterium oraz XVI-wieczne sklepienie nawy głównej.  57- metrowa  dzwonnica kościoła stanowi jeden z symboli Mariboru. Powstała ona na początku XVII wieku i liczyła  76 metrów. Wiek później została obniżona do obecnych rozmiarów .
  • Zamek Miejski– Zamek powstał pod koniec XV wieku w celach obronnych. Wielokrotnie przebudowywany nabrał cech rezydencji. Obecnie w jego murach mieści się Muzeum Regionalne prezentujące dzieje miasta. Jego zbiory uchodzą za jedne z najbogatszych w Słowenii.
  • Kościół Franciszkanów – Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku trójnawowa bazylika projektu wiedeńskiego architekta Richarda Jordana. Świątynia powstała w miejscu dawnego kościoła Wniebowzięcia NMJ.
  • Synagoga – XV-wieczny budynek początkowo był siedzibą naczelnego rabinatu Styrii. Po wypędzeniu Żydów z Mariboru w 1501 roku stał się świątynią rzymskokatolicką. Obecnie pełni funkcję kulturalną.

Inne atrakcje i zabytki:

  • Park miejski – założony   w  końcu  XIX wieku
  • Wieża sądowa z XIV wieku
  • Zespół klasztorny jezuitów z kościołem św. Alojzego z XVIII wieku
  • Późnogotycki ratusz miejski

W Mariborze odbywają się dużej rangi wydarzenia sportowe i kulturalne. W styczniu mają miejsce zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Z wydarzeń kulturalnych do najważniejszych można zaliczyć festiwale muzyki barokowej, rockowej, festiwal teatralny czy koncerty muzyki klasycznej na zamku. We wrześniu odbywa się uroczyste winobranie z najstarszej winorośli świata.

Dojazd:

  • samochód - Lublana 126 km,
  • autobus, pociąg - liczne połączenia z miastami w kraju.

 

Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu


Komentarze