Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Ptuj - panorama miasta

Ptuj - stare miasto nowe doświadczenia

 

Urocze średniowieczne miasto

Jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Położone jest u stóp wzgórza z zamkiem. Nie ma wielu miejsc, które podobnie jak Ptuj zachowały w takim stopniu średniowieczny układ urbanistyczny. Podczas spaceru po najstarszym słoweńskim mieście spotkasz się z historią architektury od czasów rzymskich. Przez ulice i rynki dotrzesz do jednego z najpiękniejszych zamków w Słowenii, skąd rozciąga się widok na mozaikę ceglanych dachów średniowiecznych budynków, klasztorów i kościołów.
 

365 dni kultury w roku

Niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima, Ptuj oferuje 365 dni atrakcji. Tutejsze “Kurentovanje” znajdują się na liście 10 najlepszych karnawałów świata. Wiosnę dominuje Salon Sauvignon i Dobrote slovenskih kmetij (“Dobra ze słoweńskich gospodarstw). Lato oddycha festiwalem Sztuki Współczesnej, festiwalem muzyki Arsan, Dniami Poezji i Wina, a także rzymskim zawodami, wystawami średniowiecznymi i tradycyjnymi targami. Jesień to czas wina, a grudzień to świąteczna baśń.
 
Zamek Ptuj
 

Odkrycie winiarzy i smakoszy

Miasto, które szczyci się najstarszą piwniczką winiarską i najstarszymi słoweńskimi winami, jest prawdziwym odkryciem dla winiarzy i smakoszy.
Wyjątkowy potencjał okolicy do uprawy winorośli został doceniony już przez przez Rzymian. Przez wieki wielu mieszkańców Ptuja wzbogaciło się na handlu winem. Dziś bogata tradycja winiarska znajduje swoje odzwierciedlenie w ofercie gastronomicznej miasta.
Pomimo miejskiego charakteru, Ptuj jest nadal silnie związany z terenami wiejskimi. To wieś kształtuje oryginalne smaki kuchni lokalnej oferowane przez tutejszych restauratorów.
 
źródło: ptuj.info

Ptuj - panorama z zamku

Najważniejsze atrakcje:

 • Klasztor i kościół Dominikanów -  Klasztor założony w XIII wieku, na przełomie XV i XVI wieku odbudowany po pożarze. W XVIII wieku jego formę ukształtowano w stylu barokowym. Obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Regionalnego i mieści zbiory archeologiczne. Warte uwagi są również mozaiki.
 • Wieża miejska (Povoden Muzeum) – Lapidarium powstałe w wyniku wbudowania pozostałości antycznych budowli w XVI-wieczną bryłę wieży.
 • Kościół rektorski św. Jerzego – Romańsko – gotycka świątynia, która mieści wiele zabytków sztuki.
 • Zamek – początkowo romański, przebudowano później  w stylu renesansowym, barokowym,  a  do obecnej formy rozbudowano  w XVIII wieku. Dziś  w jego wnętrzach mieści się Muzeum Regionalne, w którego zbiorach znajduje  się między innymi największa w  Słowenii kolekcja instrumentów muzycznych, obszerne prezentacje malarstwa XVII i XVIII wieku, sztuki gotyckiej  i  wystawa etnograficzna.

Inne atrakcje i zabytki:

 • klasztor i kościół Dominikanów
 • Mały Zamek
 • Stary Ratusz
 • Kompleks klasztorny Franciszkanów
 • Wieża Drawska

W Ptuju odbywa się wiele ciekawych wydarzeń. Do najsłynniejszych zaliczają się tutejsze ostatki – kurentovanje oraz jarmarki.

Dojazd:

 • samochód - Lublana 140 km, Maribor 30 km,
 • autobus, pociąg - liczne połączenia z lokalnych dworców.

(fot. ptuj.info)

 

Słowenia - piksel

Ptuj Karnawał (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)

Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Zamek Ptuj (fot. ptuj.info)

Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)
Ptuj (fot. ptuj.info)


Noclegi w pobliżu