Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Park Škocjanske jame, Slovenija

Jaskinie Škocjańske (slo. Škocjanske jame) dzięki niepowtarzalnej przyrodzie i kulturowym dziedzictwie już od roku 1986 są wpisane do rejestru dziedzictwa świata UNESCO. Park od roku 2004 włączony jest także do międzyrządowego programu badań UNESCO o nazwie Człowiek i biosfera (MAB). Program ten łączy tereny biosfery z całego świata, w których kładziony jest nacisk na ochronę biotycznej różnorodności i rozwój zrównoważony. Znaczenie jaskiń pokazuje również wpisanie ich na listę Konwencji Ramsarskiej w maju 1999, co zaowocowało zapisaniem podziemnych systemów wodnych jako nierozłącznych systemów mokradeł. Jaskinie Škocjańske dzięki temu stały się pierwszym podziemnym mokradłem w Europie.

W parku Škocjanske jame wraz z doświadczonymi przewodnikami można zwiedzić wspaniałe jaskinie Škocjańskie. Ścieżka wiedzie zwiedzających przez Jaskinię Cichą (Tiha jama), która szczyci się bogatymi kapnikami, dalej prowadzi przez część jednego z największych podziemnych kanionów w Europie aż do miejsca, gdzie kiedyś rzeka wdzierała w podziemie aż do Wielkiej doliny (Velika dolina). Ponadto zapraszamy do odwiedzenia jaskiń Mahorčičeve i Mariničeve (Mahorčičeva in Mariničeva jama) oraz Małej doliny (Mala dolina). Jest to część systemu jaskiń, który po 46 latach jest ponownie dostępny dla zwiedzających! Turystyczna ścieżka wiedzie przez pierwsze wejście rzeki do systemu jaskiń, które znajduje się pod wsią Škocjan, poprzez Małą dolinę do naturalnego mostu i przez Wielką dolinę prowadzi na zewnątrz.

Dodatkowo można zwiedzić zbiór etnologiczny w muzeum o nazwie J'kopinovi skedenj (J'kopinova stodoła), zbiór karstologiczny w Jurjevem skednju (stodole Jerzego) oraz zbiory biologiczny, geologiczny i archeologiczny w przyrodniczo-naukowym centrum Delezova domačija.

Szczególnie polecamy spacer po wyznaczonej ścieżce naukowej Učna pot Škocjan, która jest szczególnie ciekawa dla rodzin z dziećmi.

Więcej informacji o zwiedzaniu jaskiń

Škocjan 2
6215 Divača
Tel. +386 (0)5 708 21 10,
Tel. REZERWACJE: +386 (0)5 708 21 04
Fax ++386 (0)5 708 21 05
email: psj.info@psj.gov.si
web: www.park-skocjanske-jame.si
GPS: N: 45,663 E: 13,9891
Cerkvenikov most mala / źródło: archiwum PŠJ autor: Borut Lozej
jezero velika dolina / źródło: archiwum PŠJ autor: Borut Lozej
mahorčičeva jama2 cela / źródło: archiwum PŠJ autor: Borut Lozej
ponvice mala / źródło: archiwum PŠJ autor: Borut Lozej


Noclegi w pobliżu