Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

Jeżeli chcielibyśmy pokusić sie o definicję Karawanków wypadałoby je nazwać »Słoweńskimi Tatrami Zachodnimi«. Góry pełne są alpejskiego rozmachu, a jednocześnie - karpackiej romantyki. Są bez wątpienia najmniej uczęszczanym pasmem alpejskim Słowenii.

Z lotu ptaka Karawanki prezentują się jako ciąg dwóch rownoległych łańcuchów o przebiegu równoleżnikowym. Najwyższym i najciekawszym, południowym pasmem, biegnie granica słoweńsko-austriacka. Południowa strona pasma to szereg kopulastych i stosunkowo łatwo dostępnych wierzchołków z malowniczmi połoninami i kultywowanym jeszcze gdzieniegdzie pasterstwem. Każdy ze szczytów oferuje niezwykle rozległe panoramy. Góry opadają na stronę austriacką skalistymi zerwami, gdzie poprowadzono kilka bardziej wymagających tras, w tym ferrate z prawdziwego zdarzenia – na Cjajnik.

Karawanki stworzone są wprost stworzone do wędrówek wielodniowych, które ułatwia sieć mądrze rozmieszczonych schronisk turystycznych czynnych w sezonie letnim. Wysokości bezwzględne nie są aż tak wielkie jak w Alpach Julijskich i Kamnicko-Sawińskich, rzeźba gór nabiera wysokogórskiej dynamiki jedynie w okolicy położonego w centralnej części pasma najwyższego Stola (2236 m n.p.m.). Tradycyjną bolączką jest brak wody, którą należy nosić ze sobą. Zdecydowana większość tras pozbawiona jest trudności technicznych i ekspozycji. Do pokonywania przewyższeń porównywalnych z tatrzńskimi wymagana jest jedynie przyzwoita kondycja.

Do orientacji się w trudnym terenie wysokogórskim konieczne jest posiadanie dokładnych map pasma. Wschodnia część Karawanków przedstawiona jest na mapie „Kamniško-Savinjske Alpe”. Najciekawsza część centralna znajduje się na mapie „Karavanke-osrednji del”, zachodni skrawek na mapie „Julijske Alpe-vzhod”

 1. Golica (1835 m n.p.m.)
  Rodzaj: wycieczka piesza

  Rozłożysta góra nad Jesenicami jest jednym z symboli Karawanków. Słynie przede wszystkim ze wspaniałej flory i rozległych widoków. Od wysokości 1500 m. n.p.m. rozciągają się rozległe łąki, które dały nazwę ogołoconej z lasów górze. Ich osobliwością są narcyzy białe (Narcissus poeticus subsp. radiiflorus), obficie rozkwitające w drugiej połowie maja i na początku czerwca.

 2. Stol (2236 m n.p.m.)
  Rodzaj: wycieczka piesza

  Najwyższej góry Karawanków trudno nie zauważyć. Charakterystyczna dwuwierzchołkowa sylwetka  Stola (niem. Hochstuhl) dominuje w panoramach turystycznego Bledu, widać go także z wielu innych pasm zachodniej Słowenii. Wycieczka na "dach Karawanków" to jedna z najpiękniejszych wędrówek w tym granicznym paśmie.

 3. Vrtača (2181 m n.p.m.)
  Rodzaj: wycieczka piesza

  Drugi co do wysokości szczyt Karawanków jest najbardziej "honornym" celem wycieczek. Alpejskiego uroku dodaje mu najwyższa w tej grupie górskiej ściana skalna, opadająca na północ w kierunku austriackiej doliny Poden (niem. Bodental). Na zamykającym wspomnianą dolinę murze skalnym o wysokości 600 m i szerokości blisko dwóch kilometrów poprowadzono szereg dróg uchodzących za najcięższe w Karawankach. Ze względu na wspinaczkowe walory austriaccy alpiniści umieścili na wierzchołku dwumetrowy pomnik w kształcie czek

 4. Begunjščica (2060 m n.p.m.)
  Rodzaj: wycieczka piesza

  Podobnie jak większość szczytów Karawanków wyniosła Begunjščica jest szczególnie godna polecenia jako doskonały punkt widokowy. Kilkukilometrowy grzbiet kulminujący w Velikim Vrhu (2060 m n.p.m.) ma asymetryczną budowę: na północ opada skalisto-piarżystymi urwiskami. Łagodniejsze południowe stoki porośnięte są kosodrzewiną i rozległymi trawnikami. Prowadzi nań sieć ciekawych szlaków turystycznych, które choć nietrudne technicznie, mają jedną wspólną cechę – są bardzo strome. Begunj&sca

 5. Košutica (Ljubeljska Baba, 1968 m n.p.m.)
  Rodzaj: wycieczka piesza

  Nieczęsto odwiedzany szczyt, zwany popularnie "Lojblbabą" wznosi się na wschód od niskiej przełęczy Ljubelj, na początku długiego pasma Košuty. Nielicznych turystów przyciąga wyborna panorama obejmująca pobliskie wierzchołki Karavanków (grupa Stola, grań Košuty), Julice z Triglavem, Alpy Kamnicko-Sawinijskie oraz sporą część Alp Austriackich. Na południowych stokach żywe pasterstwo oraz idylliczny szałas na polanie Korošica.

  Begunje na Gorenjskem
  Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

  Niewielkie miasteczko liczące około 1000 mieszkańców, słynące z zakładów produkujących narty Elan i legendarnej rodziny muzyków Avsenik leży u wylotu doliny Begunjščica na równinną Kotlinę Gorenjską.

  Do najciekawszych zabytków miejscowości należy pałac Katzenstein, po raz pierwszy wymieniany w źródłach 1428 r., który dzisiejszy barokowy wyglad zawdziecza przebudowom w XVII w.

  W bocznym skrzydle znajduje się szpital psychiatryczny i muzeum upamiętniające krwawe wydarzenia II wojny światowej. W

 6. Tržič
  Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

  Niewielkie miasteczko (1520 mieszkańców) u ujścia wąskiej doliny Tržiškiej Bistricy do Kotliny Lublańskiej. Stara część osady leży w wąskiej dolinie powyżej ruin zameczku Neuhaus (Hudi Grad), pod którym miejscowość się rozwinęła. Informacja turystyczna. Hotel w niedalekim Podljubelju, w bliższej okolicy pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Kamping Tominčev slap w Podljubelju. Kilka lokali gastronomicznych. Liczne sklepy różnych branż, duży Merkator w osiedlu Bistrica.

  Vrba
  Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

  Niewielka wieś (197 mieszkańców) na równinnej terasie Sawy w centrum trójkąta Radovljica – Begunje – Žirovnica, zwanego Krainą (Dežela). Urodził się tu słoweński wieszcz France Prešeren (1800-1849), autor słów hymnu narodowego Zdravljica (Toast). W jego domu rodzinnym (Ribičeva hiša, Vrba 2) urządzono w 1939 r. muzeum biograficzne. Budynek jest typowym dla regionu Gorenjskiej gospodarstwem, wyposażonym w sprzęty charakterystyczne dl