Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


  • Bovec latem
  • Bovec zimą
  • Bovec - rafting
  • Bovec zimą
  • Bovec zimą
  • Bovec nocą
  • Wędrówki po górach w rejonie Bovca
  • Bovec - atrakcje dla miłośników historii

 

Niewielkie miasto położone pośród gór w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Triglav. Stanowi ono centrum doliny Górnej Soczy. Wzmianki o nim pojawiają się już w XII wieku, ale  historia osadnictwa w tych okolicach sięga epoki żelaza. Centrum miasteczka stanowi kameralny rynek, na którego dwóch końcach znajdują się gotyckie kościoły.

Obecnie większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Bovec jest ważnym ośrodkiem sportów narciarskich, dogodną bazą do wędrówek górskich, wspinaczki i kolarstwa górskiego. Małe lotnisko sportowe przez cały rok służy lotniarzom i paralotniarzom. Socza oraz jej dopływy stwarzają świetne warunki do uprawiania sportów ekstremalnych: kajakarstwa górskiego, raftingu i innych.

Bovec - miasto

Odwiedzający Bovec przez cały rok mogą liczyć na ciekawe wydarzenia kulturalne i imprezy sportowe. Najważniejsze z nich to: Wieczory Folklorystyczne, Čomparska noč (tradycje kulinarne), Orkesterkamp (festiwal muzyczmy), Bovec maraton, Hiking festival, Emaus (zawody narciarskie w stylu „retro”) oraz szereg imprez tradycyjnych.

Okolice Bovca uchodzą za całoroczny raj dla aktywnych. Rzeczywiście lista sportów i aktywności, które można tu uprawiać jest imponująca.

Pieszo

Miłośników gór urzekają wysokogórskie szlaki w rejonie szczytu Kanin. Wymagające, skaliste trasy, głębokie przepaście intrygują swoją potęgą. Najgłębsza z nich, Čehi II ma 1,544 głębokości i jest 7 najgłębszą znaną przepaścią na świecie. Kolejka linowa wynosi turystów na wysokości ponad 2000 m, skąd można wybierać się na wysokogórskie trasy.

Więcej o Alpach Julijskich

Bovec - Alpy Julijskie

Rozległa dolina Soczy to lasy, niebiesko-zielone rzeki i strumienie, wspaniałe wodospady i wąwozy, zabytkowe domostwa. Przeplata je sieć szlaków tematycznych. Wiosną oczy turystów cieszą kwitnące kolorowe łąki, latem bujna przyroda, jesienią spokój. Uroki zimy najlepiej podziwiać podczas popularnych wędrówek na rakietach śnieżnych. Organizowane są tu wycieczki przewodnikiem. Warto też odwiedzić Park Narodowy Triglav.

Osoby preferujące wędrówki nizinne docenią tzw. Szlak Pokoju i Szlak Rzeki Socza.  Pierwszy z nich łączy pozostałości licznych umocnień, skanseny, zabytki. Podczas jego przemierzani poznajemy trudną historię tego nadgranicznego regionu. Zwiedzanie urozmaicają inscenizacje oraz przewodnicy ubrani z historyczne stroje. Szlak Rzeki Socza prowadzi wzdłuż jego biegu łącząc zabytki i inne atrakcje kulturalne.

Rowerem

Rejon Bovca uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Słowenii, które można zwiedzać na rowerze.    Liczne trasy rowerowe wyznaczono na terenie doliny Soczy, Parku Narodowym Triglav. Odwiedzają je zarówno rowerowe rodziny, rowerzyści górscy, jak i zawodnicy szukających wymagających tras. Na rodzinne wycieczki najlepsza są trasy w dolinach, prowadzące przez chłodne lasy, wzdłuż rzek i strumieni, pośród licznych zabytków z okresu I Wojny Światowej.

Rowerem po Słowenii - Bovec

Zaawansowanych kolarzy przyciągają piękne widoki na szlakach wysokogórskich oraz gwarancja adrenaliny w rejonie masywu Kanin. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który pokaże najciekawsze trasy i zadba o bezpieczeństwo. Kolarze szosowi pokochają Bovec między innymi ze względu na dwa najbardziej znane podjazdy w Słowenii - do Vršič i Mangart. Oba są wyjątkowo strome z przewyższeniami ponad 1000 km.  Warte uwagi są też szosy w okolicy masywu Kanin.

Na wodzie

Nie ma chyba wodnych sportów górskich, których nie można by spróbować w bystrych nurtach szmaragdowych rzek w rejonie Bovca: Kayaking, Rafting, Canyoning, Hydrospeed, Bellyak, SUP, Open kayak... 

Więcej w artykule Rafting w Słowenii

Zimą

Sezon w rejonie Bovca trwa cały rok. Zimą zmienia się on w raj dla miłośników białego szaleństwa w każdej odmianie. Narciarstwo zjazdowe, saneczkarstwo, ski touring, wędrówki z rakietami, a nawet wspinaczka po lodzie i zamarzniętych wodospadach. Najważniejszym punktem na mapie okolicy staje się w tym czasie ośrodek narciarski Kanin

Więcej w artykule o ośrodku narciarskim Kanin

Maraton w Bovcu

Maraton wzdłuż rzeki Socza zorganizowany był po raz 1980 roku, jako pierwsza impreza tego typu w Słowenii. Trasa popworadzona jest dnem doliny rzeki w formie pętli. Suma przewyższeń wynosi 400 m. Oprócz głownego dystanu, dostępne są też trasy półmaratonu oraz 8 km. 

Dolina Soczy

 

Dojazd:

  • samochód - 135 km z Lublany,
  • autobus - połączenia z Lublaną i Novą Goricą.

Noclegi:

Noclegi w mieście Bovec

 

Ciekawe miejsca w okolicy

TRENTA (620 M)
To idealne miejsce, żeby odkryć Triglavski Park Narodowy i monumentalny świat Alp. Charakterystyczne dla tej doliny są odosobnione gospodarstwa, ciekawa historia i wyjątkowo piękne widoki. 
 
LOG POD MANGARTOM (651 M) i STRMEC NA PREDELU (955 M)
Sielskie alpejskie wioski u podnóża majestatycznej ściany Loška, długiej na 5000 m i wysokiej na 1000 m. Są one znane jako najpiękniejsze osady w Triglavskim Parku Narodowym.
 
PLUŽNA (448 M)
Mała wieś położona po słonecznej stronie góry Kanin. Szlak prowadzi ze wsi do malowniczego wodospadu Virje, źródł strumienia Glijun i do jaskini Srnica.
 
BAVŠICA (700 M)
Typowa dolina lodowcowa w Triglavskim Parku Narodowym słynna za sprawą centrum alpinistycznego oraz... jako miejsce narodzin tradycji pszczelarskich w regionie Bovec. Nad wąwozem Koritnica u bram doliny wznosi się fort Kluže.
 
LEPENA (487 M)
Dolina zaczyna się na końcu malowniczego, wąwozu Velika Korita na Soczy i sięga do Triglavskiego Parku Narodowego. Lepena jest rajem dla spacerowiczów, turystów, miłośników fotografii i entuzjastów wędkarstwa.
 
MOŽNICA (812 M)
Samotna dolina strumienia Nemčlja otoczona szczytami Jerebica (2126 m) and Rombon (2208 m). Strumień wyrzeźbił w korycie malownicze baseny, kanały, wodospady, w tym najbardziej znany Wielki Wodospad Nemčlja z naturalnym mostem.
 
LOŠKA KORITNICA (850 M)
Dolina tysiąca wodospadów z panoramicznym widokiem na Mangart (2679 m) i Jalovec (2645 m) to idealne miejsce dla piechurów, wspinaczy, rowerzystów i fotografów.
 
ČEZSOČA (366 M)
Wieś położona w pobliżu Bovca na lewym brzegu szmaragdowej Socy, oferuje świetny dostęp do małych żwirowych plaży wzdłuż rzeki. 
 
SOČA (483 M) i VRSNIK
Niezliczone ścieżki przebiegają między tradycyjnymi domami we wsi Trenta, łąkami, lasami, wdłuż brzegów Socy. To region popularny wśród osób zainteresowanych dziedzictwem kultury i natury.
 
LOG ČEZSOŠKI (346 M), ŽAGA (372 M) i SRPENICA (366 M)
Wsie położone u stóp malowniczego szczytu Stol, w nad brzegiem Socy z miejscami do wodowania łodzi. Latem to także punkt startowy dla setek paralotni.
 
ZAPODEN
Popularne miejsce wśród miłośników fotografii, ze względu na malowniczy krajobraz dziewiczej Trenty. Dolina znana z popularnego słoweńskiego filmu dla dzieci, Kekec.
 
ZADNJICA
To punkt wypadowy dla wypraw w kierunku Kriški podi, Prehodavci Doliny Jezior Triglavskich oraz Triglavu - najwyższego szczytu Słowenii.
 
KAL-KORITNICA (460 M)
Mała wieś położona pomiędzy Socą a Koritnicą, us stóp góry Svinjak, to wyjątkowy punkt widokowy na Bovec.
 

Zdjęcia LTO BOVEC, BOVEC.SI

Słowenia - piksel