Niewielkie miasto położone pośród gór w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Triglav. Stanowi ono centrum doliny Górnej Soczy. Wzmianki o nim pojawiają się już w XII wieku, ale historia osadnictwa w tych okolicach sięga epoki żelaza. Centrum miasteczka stanowi kameralny rynek, na którego dwóch końcach znajdują się gotyckie kościoły.
Obecnie większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Bovec jest ważnym ośrodkiem sportów narciarskich, dogodną bazą do wędrówek górskich, wspinaczki i kolarstwa górskiego. Małe lotnisko sportowe przez cały rok służy lotniarzom i paralotniarzom. Socza oraz jej dopływy stwarzają świetne warunki do uprawiania sportów ekstremalnych: kajakarstwa górskiego, raftingu i innych.
Odwiedzający Bovec przez cały rok mogą liczyć na ciekawe wydarzenia kulturalne i imprezy sportowe. Najważniejsze z nich to: Wieczory Folklorystyczne, Čomparska noč (tradycje kulinarne), Orkesterkamp (festiwal muzyczmy), Bovec maraton, Hiking festival, Emaus (zawody narciarskie w stylu „retro”) oraz szereg imprez tradycyjnych.
Okolice Bovca uchodzą za całoroczny raj dla aktywnych. Rzeczywiście lista sportów i aktywności, które można tu uprawiać jest imponująca.
Pieszo
Miłośników gór urzekają wysokogórskie szlaki w rejonie szczytu Kanin. Wymagające, skaliste trasy, głębokie przepaście intrygują swoją potęgą. Najgłębsza z nich, Čehi II ma 1,544 głębokości i jest 7 najgłębszą znaną przepaścią na świecie. Kolejka linowa wynosi turystów na wysokości ponad 2000 m, skąd można wybierać się na wysokogórskie trasy.
Rozległa dolina Soczy to lasy, niebiesko-zielone rzeki i strumienie, wspaniałe wodospady i wąwozy, zabytkowe domostwa. Przeplata je sieć szlaków tematycznych. Wiosną oczy turystów cieszą kwitnące kolorowe łąki, latem bujna przyroda, jesienią spokój. Uroki zimy najlepiej podziwiać podczas popularnych wędrówek na rakietach śnieżnych. Organizowane są tu wycieczki przewodnikiem. Warto też odwiedzić Park Narodowy Triglav.
Osoby preferujące wędrówki nizinne docenią tzw. Szlak Pokoju i Szlak Rzeki Socza. Pierwszy z nich łączy pozostałości licznych umocnień, skanseny, zabytki. Podczas jego przemierzani poznajemy trudną historię tego nadgranicznego regionu. Zwiedzanie urozmaicają inscenizacje oraz przewodnicy ubrani z historyczne stroje. Szlak Rzeki Socza prowadzi wzdłuż jego biegu łącząc zabytki i inne atrakcje kulturalne.
Rowerem
Rejon Bovca uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Słowenii, które można zwiedzać na rowerze. Liczne trasy rowerowe wyznaczono na terenie doliny Soczy, Parku Narodowym Triglav. Odwiedzają je zarówno rowerowe rodziny, rowerzyści górscy, jak i zawodnicy szukających wymagających tras. Na rodzinne wycieczki najlepsza są trasy w dolinach, prowadzące przez chłodne lasy, wzdłuż rzek i strumieni, pośród licznych zabytków z okresu I Wojny Światowej.
Zaawansowanych kolarzy przyciągają piękne widoki na szlakach wysokogórskich oraz gwarancja adrenaliny w rejonie masywu Kanin. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który pokaże najciekawsze trasy i zadba o bezpieczeństwo. Kolarze szosowi pokochają Bovec między innymi ze względu na dwa najbardziej znane podjazdy w Słowenii - do Vršič i Mangart. Oba są wyjątkowo strome z przewyższeniami ponad 1000 km. Warte uwagi są też szosy w okolicy masywu Kanin.
Na wodzie
Nie ma chyba wodnych sportów górskich, których nie można by spróbować w bystrych nurtach szmaragdowych rzek w rejonie Bovca: Kayaking, Rafting, Canyoning, Hydrospeed, Bellyak, SUP, Open kayak...
Więcej w artykule Rafting w Słowenii
Zimą
Sezon w rejonie Bovca trwa cały rok. Zimą zmienia się on w raj dla miłośników białego szaleństwa w każdej odmianie. Narciarstwo zjazdowe, saneczkarstwo, ski touring, wędrówki z rakietami, a nawet wspinaczka po lodzie i zamarzniętych wodospadach. Najważniejszym punktem na mapie okolicy staje się w tym czasie ośrodek narciarski Kanin
Więcej w artykule o ośrodku narciarskim Kanin
Maraton w Bovcu
Maraton wzdłuż rzeki Socza zorganizowany był po raz 1980 roku, jako pierwsza impreza tego typu w Słowenii. Trasa popworadzona jest dnem doliny rzeki w formie pętli. Suma przewyższeń wynosi 400 m. Oprócz głownego dystanu, dostępne są też trasy półmaratonu oraz 8 km.
Dojazd:
- samochód - 135 km z Lublany,
- autobus - połączenia z Lublaną i Novą Goricą.
Noclegi:
Ciekawe miejsca w okolicy
Zdjęcia LTO BOVEC, BOVEC.SI