Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


  • Koper z lotu ptaka
  • Widok na Koper i morze
  • Koper - wybrzeże
  • Nabrzeże
  • Titov trg
  • Titov trg
  • Koper - marina
  • Koper - marina
  • Koper - marina
  • Zachód słońca nad Adriatykiem

Spis treści:

Koper jest największym miastem słoweńskiego wybrzeża, stolicą Istrii oraz jedynym portem handlowym Słowenii. Przez wieki miasto leżało na wyspie, którą dopiero stosunkowo niedawno sztucznie połączono ze stałym lądem.

Koper to także długa i bogata historia, która sięga aż starożytnej Grecji oraz Cesarstwa Rzymskiego. Stopniowo osada zamieniała się w port, który w średniowieczu, głównie dzięki Republice Weneckiej wyrósł na jeden z ważniejszych nad Adriatykiem. Na XV i XVI wiek przypadają zresztą złote lata miasta, które dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku straciło znaczenie na rzecz oddalonego o 20 km Triestu.

Koper - kiedyś wyspa, dziś półwysep

Co ciekawe od początku istnienia Koper leżał na wyspie otoczonej solankami. Jednak od Kongresu Wiedeńskiego, kiedy miasto przypadło Austrii, jej monarchia wolała inwestować w Triest, który już wtedy był miastem większym, a jego mieszkańcy prężniejsi w działaniu. Solanki systematycznie więc traciły zainteresowanie, a z czasem zostały porzucone i stały się siedliskiem chorób malarycznych. Ich sąsiedztwo było na tyle uciążliwe, że postanowiono je zasypać. Tak też Koper został sztucznie połączony z lądem. Na szczęście zachowała się jego piękna i pełna weneckich motywów starówka, która obecnie leży na półwyspie wbijającym się w morze.

Dziś Koper jest przede wszystkim jedynym słoweńskim portem i równocześnie największym miastem słoweńskiego wybrzeża oraz stolicą regionu Istria. Portowy charakter miasta czuć niemal na każdym kroku. Mimo to ma ono sporo do zaoferowania turystom.

Weneckie motywy w architekturze

W jego architekturze dominują weneckie wpływy. Do tego stopnia, że do dziś na zabytkowych budynkach można dostrzec motyw uskrzydlonego lwa, symbol Republiki Weneckiej. Jest też całkiem okazała starówka z murami obronnymi i układem ulic oraz budynkami, miejscami nawiązująca jeszcze do układu zabudowy z czasów średniowiecza. Ten niesamowity klimat można wyraźnie poczuć spacerując jej wąskimi uliczkami.

Ale od początku. Najpiękniejszą ulicą historycznej części Kopru jest Calegaria, czyli ulica Szewców. To właśnie wzdłuż niej przez wieki działali różnego rodzaju rzemieślnicy i handlarze, będący kołem zamachowym rozwoju średniowiecznego miasta. Przy Calegarii znajduje się jeden z najpiękniejszych miejskich pałaców Kopru, czyli XV-wieczny pałac Almerigogny, a sama ulica prowadzi do kolejnej architektonicznej perły, czyli Pałacu Pretorów. Ta powstała w gotyku budowla posiada późniejsze elementy renesansowe i barokowe. Była ona siedzibą Wielkiej Rady i sądu apelacyjnego.

Titov trg – reprezentacyjny plac Kopru

Pokonując arkadowe przejście pod pałacem dochodzimy do niezwykłego Titov trg, czyli najbardziej reprezentacyjnej części Kopru i obowiązkowego punktu na trasie każdego turysty. Plac powstał w XV wieku, kiedy to wyrosła otaczająca go zabudowa. Zarówno wtedy (przez wieki nazywany Piazza Roma), jak i dziś jest głównym placem miasta.

Jego południowa fasada to Pałac Pretorów, współczesna siedziba ratusza. Po stronie zachodniej stoją XV i XVI-wieczne budynki – Foresteria i Armeria, które przez lata były siedzibą administracyjnych władz miasta, a także – przez pewien czas – składem broni. Natomiast północną fasadę tworzy reprezentująca wenecki gotyk loggia miejska. Pod jej arkadami już od XIX wieku funkcjonuje kawiarnia Loggia oraz galeria sztuki, które jak przed wiekami czynią z tego zakątka popularne miejsce spotkań.

Punkt widokowy na dawnej wieży obronnej

Szczególną uwagę przyciąga jednak wschodnia pierzeja. Jej sporą część zajmuje gotycko–renesansowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, której fasada jest wyraźnie podzielona na dwie kondygnację: dolną – gotycką oraz powstałą wiek później górną – renesansową. Przed nią stoi natomiast wysoka wieża. Pierwotnie budowla ta miała typowo obronny charakter. Z czasem została jednak zamieniona na skarbiec miejski, a od XV wieku pełni funkcję dzwonnicy. Dziś na jej szczycie funkcjonuje także taras widokowy, który za sprawą fantastycznego widoku na całe miasto jest kolejnym obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania miasta.

Najpiękniejsze skarby starówki Kopru

I choć Titov trg bezsprzecznie jest perłą historycznego Kopru, to życie współczesnego miasta tętni aż na blisko dwudziestu rynkach i placach, a także przepływa wąskimi ulicami. Niedaleko katedry stoi na przykład romańskie baptysterium św. Jana Chrzciciela z XII wieku. Warto też zajrzeć na plac Brolo, przy którym stoi kilka kolejnych miejskich pałaców oraz pochodzący z końca XIV wieku spichlerz. Na samym placu znajdziemy też dwie weneckie cysterny, dziś pięknie wkomponowane w miejską przestrzeń rezerwuary wodne.

Przemierzając stary Koper zapewne trafimy też do dawnej dzielnicy rybackiej, którą charakteryzuje nieco skromniejsza architektura z wąskimi uliczkami i mniej okazałymi domami. A jest jeszcze Destradijev trg z pięknym XVI-wiecznym kościołem, ulica Dijaška z najstarszym kościołem w Koprze, czyli XI-wieczną rotundą św. Eliasza, ulica Kidričeva z przylegającymi do niej fantastycznymi starymi domami, czy plac Carpacciov trg. Wszędzie jest co oglądać, wszędzie można wypatrzeć architektoniczne niespodzianki nawiązujące do wielowiekowej historii miasta, a także zatrzymać się na filiżankę pysznej małej czarnej.

NOCLEGI W ANKARAN: 10 MINUT JAZDY AUTEM OD KOPRU

Festiwal „Żółta Noc” na koniec każdego lata

Całe stare miasto w Koprze jest warte zwiedzenia. Charakteryzuje je typowy dla południa leniwy klimat. Nawet latem, w szczycie turystycznego sezonu miasto nie jest oblegane przez turystów, którzy wolą z jednej strony Wenecję, a z drugiej – miasto Piran. Oczywiście sprzyja to zwiedzaniu i jest gwarancją prawdziwie intymnego odkrywania fantastycznej historii Kopru. Szczególnie warto się tu wybrać pod koniec lata, kiedy zwykle odbywa się festiwal „Żółta Noc”. W jego skład wchodzą między innymi: największy pokaz sztucznych ogni, przedstawienia, jarmarki i inne wydarzenia organizowane w przestrzeni miejskiej.

Dojazd

Koper jest stolicą słoweńskiego regionu Primorska, dzięki czemu jest także bardzo wygodnym węzłem komunikacyjnym, zwłaszcza dla osób, które udają się na nad słoweński Adriatyk.

Dojazd autobusem: podróżni, np. z kierunku Lublany, którzy chcą wybrać komunikację miejską, powinni postawić na autobus. Pospieszny ze stolicy Słowenii jedzie około 1,40h, a bilet kosztuje około 13 euro w jedną stronę dla osoby dorosłej. Są jeszcze autobusy zwykłe, które zatrzymują się w każdej napotkanej miejscowości, jednak podróż nimi zajmie ponad dwie godziny. Autobusy z Lublany do Kopru kursują mniej więcej co trzy godziny.

Dojazd pociągiem: Pośpieszny z Lublany jedzie ponad dwie godziny. Niestety, ze względu na prace remontowe w miejscowości Divača, w przypadku większości kursów trzeba się liczyć z przesiadką na autobus, a to wydłuża czas podróży. No i oczywiście nie jest komfortowe (stan na przełom 2018 i 2019 roku).

Alternatywne rozwiązanie: Osobom ceniącym sobie komfort podróży polecamy transfery GoOpti (zapytaj o ofertę). Będzie to najszybsze (około 60 minut) i jednocześnie najwygodniejsze rozwiązanie.

SPRAWDŹ NOGLEGI NA SŁOWEŃSKIM WYBRZEŻU ADRIATYKU

tekst: visitslovenia.pl / fot. slovenia.info

Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu