Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

/

Jaskinia Postojna i Zamek PredjamaStrona: 2 / 3

Zamek Predjama

Zamek pred Jama

ZAMEK PREDJAMA

Ledwie 10 km od Jaskini Postojna znajduje się jeden z najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości: Zamek Predjama. Osadzony od ponad 700 lat na 123 metrowym klifie; potężna, doskonała kryjówka obronna prostego rycerza-rebelianta, barona-rabusiów, i bohatera wielu romantycznych legend imieniem Erazam z Predjama. 

Erazemowi udało się uniknąć nieprzyjemności surowego wyroku sądu imperatorskiego, co zmusiło Gubernatora Triestu, Kaspara Ravbara, do wyprawy po niego i ściągnięcia go do więzienia. Zimą 1484 roku Gubernator otoczył zamek, aby zmusić rabusia do podania się. W czasie oblężenia, Erazem zakpił z Ravbara wysyłając mu sekretnym przejściem prezenty. Ravbar zdał sobie sprawę, że może zdobyć zamek tylko drogą sprytnego podstępu. Ostatecznie udało mu się przekupić służącego Erazema i namówić go do zdrady swego pana. Zdrajca doniósł Ravbarowi, by ten skierował armaty w miejsce, gdzie znajdowała się ubikacja. Na dany przez zdrajcę znak Ravbar wystrzelił z armat. Kula przebiła cienką ścianę pomieszczenia i zabiła rozbójnika. 

Ta legenda jest obecnie przypominana dzięki Tunelowi Erazema, który mogą przebyć najodważniejsi turyści. Odnowione pomieszczenia zamku i jego wyposażenie ukazują, jak żyli i pracowali jego mieszkańcy. Najbardziej interesujące są komnaty mieszkalne, kaplica oraz lochy. Na uwagę zasługują okazy broni, obrazów olejnych oraz rzeźba Piety z 1420 roku. Dodatkowo z zamku prowadzi przejście do punktu widokowego znajdującego się nad samym skalnym urwiskiem. Stąd można obserwować całą okolicę oraz wejście do legendarnego Tunelu Erazema.

JASKINIA POD ZAMKIEM PREDJAMA

Podziemny strumień Lokva wypłukał pod Zamkiem Predjama jaskinię, która znajduje się na czterech poziomach. Najwyższy poziom obejmuje  „Erazem’s Gap” oraz  „Fiženca”. Na drugim poziomie jaskinia wychodzi na Stajnię oraz Przejście Nazwisk (główna część tunelu Stara Jaskinia), gdzie można znaleźć podpisy osób odwiedzających tę jaskinię począwszy od XV stulecia aż do dzisiaj. Trzeci poziom jest zauważalny jedynie na odcinku wejścia, podczas gdy przez czwarty – najmłodszy poziom  - przepływa strumień Lokva. Odcinek jaskini zwany Zachodnie Przejście jest dostępny jedynie dla doświadczonych grotołazów ze względu na niezwykle trudne do przejścia zwężenia. 

Oczywiście jaskinia ma wiele miejsc, zwłaszcza na odcinku zwanym Wschodnie Przejście, dostępnych dla niedoświadczonych osób, które dysponują odpowiednim sprzętem. Osobom tym zawsze jednak towarzyszy doświadczony przewodnik.

ZAMEK PREDJAMA – BILETY 2019/2020

Bilety pojedyncze:

  • Dorośli 13,80 € (w sezonie 14,90 €) 
  • Uczniowie i studenci (16 – 25 lat) 11,00 € (w sezonie 11,90 €) 
  • Dzieci od 6 do 15 lat 8,30 € (w sezonie 8,90 €) 
  • Dzieci do 5 lat 1,00 €

* poza sezonem (3. 9. 2019 - 22. 12. 2019)

* w sezonie (23. 12. 2019 - 3. 1. 2020)

Godziny wycieczek:

STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, LISTOPAD, GRUDZIEŃ: 10.00 - 16.00

KWIECIEŃ, PAŹDZIERNIK: 10.00 - 17.00

MAJ, CZERWIEC, WRZESIEŃ: 09.00 - 18.00

LIPIEC, SIERPIEŃ: 09.00 - 19.00« Jaskinia Postojna i Zamek Predjama
Rekomendowane noclegi w okolicach Jaskini Postojna »