Spis treści:
Słowenia to niewielki kraj liczący ledwie nieco ponad 20 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni i nieco ponad dwa miliony ludności. Mimo to to niewielkie państwo ma czym zaskoczyć. Poniżej przedstawiamy największe atrakcje Słowenii.
Na pierwszy rzut oka Słowenia to niepozorny kraj. Jest ledwie 150. na świecie pod względem wielkości, ma nieco ponad 40-kilometrowy dostęp do morza, a w historii znany jest przede wszystkim jako część byłej Jugosławii. Nic bardziej mylnego, bo do Słowenii idealnie pasuje hasło: „mały, ale wariat”.
Przykład? Choćby ostatni z brzegu: we wrześniu 2017 roku reprezentacja tego 2-milionowego państwa zdobyła – ku zaskoczeniu wszystkich ekspertów – złoty medal Mistrzostw Europy w Koszykówce. Podobnie jest z ofertą turystyczną. Również w tym przypadku możemy praktycznie bez końca wymieniać kolejne atrakcje.
Bezpłatnie pomagamy w planowaniu wyjazdów do Słowenii
Kras i jaskinie
Bez wątpienia jest wśród nich region Kras z unikalnymi na skalę światową jaskiniami. Kraina leży w południowo-zachodniej części Słowenii i rozciąga się pomiędzy Zatoką Triesteńską a Doliną Vipawy oraz między granicą z Chorwacją na południu a okolicami Novej Goricy na północy. Największe miasto? Licząca ledwie 6 tys. mieszkańców maleńka Sežana, która jest też stolicą regionu. Prawdziwe skarby tego regionu znajdują się jednak pod ziemią:
Jaskinia Postojna - Jaskinia Postojna to 24-kilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, które w asyście doświadczonych przewodników, w ostatnich 200 latach, odwiedziło już ponad 38 milionów turystów. To także największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu „klasyczny kras”, a do tego jedna z najpiękniejszych.
Chcesz kupić bilety do Postojnej przed wyjazdem i uniknąć kolejek?
Jaskinie Škocjańske - Jaskinie Škocjańske (slo. Škocjanske jame) dzięki niepowtarzalnej przyrodzie i kulturowym dziedzictwie już od roku 1986 są wpisane do rejestru dziedzictwa świata UNESCO. Największa komora Martelova dvorana (Izba Martela) ma 308 metrów długości i 146 metrów wysokości. Jej łączna objętość wynosi aż 2,2 mln metrów sześciennych, co czyni ją największą podziemną komórką w Słowenii i jedną z największych na świecie.
Križna Jama - Križna jama to znana kraška jaskinia, w której znajdują się liczne podziemne jeziora. To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. Jaskinia jest czwarta na świecie pod względem liczby gatunków fauny jaskiniowej.
Jaskinia Vilenica - Dziś Jama Vilenica to jedna z setek jaskiń słoweńskiego Krasu. Do połowy XIX wieku miała jednak reputację największej, najpiękniejszej i najczęściej odwiedzanej jaskini tego regionu. Jest też jedną z pierwszych jaskiń w ogóle, które udostępniono turystom.
Wybrzeże Adriatyku
Choć cała linia brzegowa Słowenii liczy oszałamiające trochę ponad 40-kilometrów, to warto zwiedzić każdy jeden z nich. To, co ją bowiem charakteryzuje, to niezwykła różnorodność atrakcji rozsianych na tym stosunkowo krótkim odcinku wybrzeża Adriatyku.
Ankaran - To osada położona nad Zatoką Koperską, obecnie ważny ośrodek letniskowy i uzdrowiskowy. Podobnie jak we wszystkich turystycznych miejscach Słowenii, tak i atrakcje Ankaran obudowano infrastrukturą ułatwiającą życie turystom. Bez problemu znajdziemy tu system parkingów, dzięki którym wygodnie zaparkujemy nasze samochody zarówno przed szlakami do pieszych wypraw w zielone tereny półwyspu, jak i przed plażami.
Koper - 8 kilometrów na południe od Ankaran znajduje się Koper, czyli portowe miasto stanowiące morskie okno na świat dla całej Słowenii. To tu zawijają największe statki handlowe i tu można poczuć portowy klimat adriatyckiego miasta. To także największe miasto słoweńskiego wybrzeża i zarazem stolica regionu.
Izola - To niewielkie miasteczko przede wszystkim o bogatych tradycjach rybackich. Do dziś zresztą w porcie wyraźnie dominują niewielkie łodzie miejscowych rybaków, którymi regularnie wypływają na połowy na otwarte wody Adriatyku. Przywiezione w nich morskie specjały trafiają głównie do lokalnych restauracji, dzięki czemu oferują one dania z owocami morza z zawsze świeżymi składnikami. Do tego okolice Izoli szczycą się bogatymi tradycjami winiarskimi.
Piran – Miasto powszechnie zachwycające, chwytające za serce, urocze i przepiękne zarazem. Naszym zdaniem, ale i nie tylko, Piran to zdecydowanie najpiękniejsze miasto słoweńskiego wybrzeża, którego ogromna, z zachowanym do dziś średniowiecznym układem ulic starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z Piranu wyruszycie na jednodniowy rejs do Wenecji, co będzie doskonałym uzupełnieniem słoweńskiej wycieczki. Do tej pory popłynęło z nami ponad 600 osób, dołącz do tej grupy!
Rezerwacja biletów na rejs do Wenecji - info@visitslovenia.pl
Portorož - W przeciwieństwie do wcześniej opisanych miast Portorož jest śródziemnomorskim kurortem z prawdziwego zdarzenia słynącym z blichtru, modnych sklepów, bogatych hoteli i licznych rozrywek nocnych. A dzięki kasynom to także mekka dla osób obdarzonych żyłką hazardzisty.
Alpy
Słowenia leży po słonecznej stronie Alp, i są tacy, według których to absolutnie główna atrakcja Słowenii. Cóż… my znamy ją bardzie, ale trzeba oddać, że słoweńskie Alpy rzeczywiście są jedyne w swoim rodzaju.
Alpy Julijskie - Leżą w północnej i zachodniej części kraju, a ich rzeźba jest bardzo zróżnicowana: od skalistych gniazd najwyższego Triglava (2864 m n.p.m.) ozdobionego potężną, północną ścianą, poprzez skalne grzebienie Prisojnika i Gór Martuljskich, dynamiczne w kształcie piramidy Jalovca czy Mangartu, do pokrytych ogromnymi polanami Gór Bohinjskich czy Fužinskih planin. Są górami pełnymi alpejskiego rozmachu. Do pokonania sporych różnic wysokości konieczna jest dobra kondycja oraz podstawowe wyposażenie.
Narty w Słowenii sezon 2023/2024
Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl
lub prześlij zapytanie przez formularz
Bled i Bohinj – Dwa miasta, z których zwłaszcza Bled z malowniczą wyspą na środku jeziora i zamkiem górującym nad miastem jest uznawany za turystyczną perłę Słowenii. W Bohinju natomiast jest największe słodkie jezioro w Słowenii. Oba miasta oferują arcyciekawą ofertę turystyczną – zarówno latem, jak i zimą, której wyjątkową atrakcję stanowi unikalne piękno całej Doliny Bohinj.
Bovec i Dolina Soča – niekwestionowane słoweńskie centrum sportów outdoroowych. Można tu uprawiać spływy rzeką Soča, uprawiać paralotniarstwo, wspinaczkę, jazdę rowerem górskim, czy po prostu odkrywać niezliczone szlaki piesze. Wszystko to na terenie Triglavskiego Parku Narodowego, jedynego parku narodowego w Sowenii.
Alpy Kamnicko-Savinjske – To drugie pasmo Alp Wschodnich, które rozwijają swój łańcuch na wschód od rzeki Savy i ciągną się wzdłuż granicy z Austrią. Charakteryzują się rzeźbą polodowcową, ale nie znajdziemy tu granitowych grani, a przeważającym kolorem będzie biel skał wapiennych. Kolor ten, w połączeniu z błękitem nieba i soczystą zielenią modrzewi, a także odmienny krajobraz tego regionu, przyciągają swoją niezwykłą urodą, oślepiają ascetyczną bielą, intrygują innością, przestronnością. Szczególnie piękna jest Logarska Dolina.
Kulinaria i wino
Są i tacy turyści, dla których najważniejsze jest odkrywanie prawdziwych smaków odkrywanych terenów. Również ich nie zawiedzie Słowenia, która składa się z kilku mniejszych, ale bardzo różnorodnych kulturalnie i kulinarnie regionów.
Jeruzalem-Ormož - To pagórkowaty region w północno-wschodniej Słowenii, którego warunki naturalne wyjątkowo sprzyjają uprawie winorośli. W licznych winnicach utalentowani winiarze uprawiają tu różnorodne szczepy, z których powstają wyjątkowe trunki. Wielu z nich oferuje miejsca noclegowe oraz usługi zbliżone zakresem do znanej nam w Polsce agroturystyki – jak winnice Hlebec i Puklavec. Region ten słynie z oleju z pestek dyni, a kulinarnie blisko mu do kuchni bałkańskiej i węgierskiej.
4-dniowy pobyt w winnicy Hlebec dla dwóch osób
Zapytaj ofertę dopasowaną do Ciebie: info@visitslovenia.pl
lub prześlij zapytanie przez formularz
Primorska (Istria i Brda) – Region położony w zachodniej Słowenii, którego historia przez lata była ściśle związana z Republiką Wenecką i Włochami. Widać to zarówno w architekturze, jak i kulinariach tego regionu, który słynie m.in. z doskonałych oliw. Jego integralną częścią jest położona na wybrzeżu Istria ze słynącym z owoców morza miastem Izola oraz region Goriška Brda z licznymi winnicami i doskonałymi winami.
Góry - Praktycznie cała północno-zachodnia, alpejska część Słowenii ma z kolei historyczne i kulturowe naleciałości z czasów monarchii austriacko-węgierskiej. W tutejszej kuchni dominują więc sery, ale inne kulinaria, które nawiązują do kuchni austriackiej.
Unikalne atrakcje przyrodnicze
Podobnie jak wiele innych państw, tak i Słoweńcy mogą pochwalić się unikalnymi na skalę światową atrakcjami przyrodniczymi.
Wąwóz Vintgar – Położony niedaleko Bledu wąwóz liczy 1,6 km i biegnie pomiędzy majestatycznymi wzgórzami Hom i Bort. Jest również głęboki, a nawet bardzo. Jego ściany pną się na wysokość od 50 do nawet 100 metrów, co na zwiedzających robi piorunujące wrażenie. Jego przejście zajmuje ok. godziny i gwarantuje naprawdę piękne widoki.
Region Kras - Nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał o krasie, znanym ze szkoły procesie rozpuszczania skał. Ale mało kto wie, że termin ten ma swoje korzenie w Słowenii, a dokładnie słoweńskiej wyżynie, na której zaobserwowano te zjawiska w niespotykanej skali. Dziś jednak słoweński Kras to nie tylko charakterystyczne skały i skąpa roślinność, ale jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Słowenii. I nie bez powodu!
Termy – Słoweńskie źródła doceniali już starożytni rzymianie. Obecnie na terenie kraju znajduje się ponad 40 świetnych resortów oferujących wypoczynek „u wód”. Do najlepszych zdecydowanie można zaliczyć: Terme Olimia, Moravske Toplice – Terme 3000 oraz Terme Čatež. Sprawdź najlepsze oferty: TERMY SŁOWENIA.
Wyspa na Jeziorze Bledzkim – Najsłynniejszy, wręcz pocztówkowy obrazek Słowenii to panorama z widokiem na wyspę na Bledzkim Jeziorze. Zielona, pokryta drzewami i krzewami skrywa dzwonnicę, kościółek, plebanię, małą samotnię. O wysepce istnieje mnóstwo legend. Jeszcze przed czasami chrześcijaństwa była tu słowiańska świątynia na cześć bogini o imieniu Živa, patronki miłości. Absolutny „must see” na terenie całej Słowenii.
Słoweńskie miasta
Kolejną wizytówką Słowenii jest różnorodność jej miast.
Lublana – czyli stolica, największe miasto Słowenii i prawdziwy poligon doświadczalny Jože Plečnika, wybitnego europejskiego architekta, który zasłynął m.in. renowacją zespołu zamkowego na praskich Hradczanach. Jego dziełem jest w Lublanie większość wyróżniających się budowli. Jest jeszcze doskonała kuchnia, kultura i wieczorne życie miejskie nad rzeką Lublanica.
Maribor - Drugie pod względem wielkości miasto Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. Słynie z 400-letniej winorośli, która do dziś owocuje oraz corocznego festiwalu wina. Do tego są tu słynne stoki narciarskie górującego nad miastem ośrodka Pohorje. Miasto jest chętnie odwiedzanym przez Polaków podróżujących samochodem do Chorwacji.
Celje - Z liczbą 49 tys. mieszkańców jest trzecim miastem pod względem wielkości. Na arenie międzynarodowej znane z odbywających się co roku największych na Słowenii targów wielobranżowych. Równocześnie Celje uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Słowenii. Większość zabytków znajduje się w centrum położonym na północnym brzegu rzeki Savinii. Za najcenniejszy z nich uważa się pałac hrabiowski – Stara Grofija.
Ptuj – Miasto położone u stóp wzgórza z zamkiem z doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Podczas spaceru po najstarszym słoweńskim mieście spotkasz się z historią architektury od czasów rzymskich. Przez ulice i rynki dotrzesz do jednego z najpiękniejszych zamków w Słowenii, skąd rozciąga się widok na mozaikę ceglanych dachów średniowiecznych budynków, klasztorów i kościołów.
Oczywiście zespół visitslovenia.pl wie, że każdy inaczej odbiera atrakcje. Dla jednych są nimi góry, a dla innych wypoczynek nad morzem. Dlatego zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy pewni, że bez problemu ułożymy każdemu zainteresowanemu indywidualny plan wycieczki.