Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

/

Park Narodowy Triglav (Triglavski Narodni Park)


Triglav i grań

Spis treści:

Park Narodowy Triglav to piękny, urzekający region oferujący turystom wiele satysfakcji, zarówno z niebanalnych form przyrodniczych, jak i dziedzictwa historyczno-kulturowego, czy z szerokiego wyboru form spędzania wolnego czasu. To także jedyny słoweński park narodowy.

Nazwa Parku Narodowego Triglav (Triglavski Narodni Park) pochodzi od góry Triglav, najwyższego szczytu w Słowenii wznoszącego się na wysokość 2864 m.n.p.m. Triglav wznosi się niemal w samym środku parku górując nad całym jego obszarem.

Niepewne jest za to pochodzenie nazwy Triglav („Trójgłowy”). Powszechnie uważa siębowiem, że masyw zawdzięcza ją albo charakterystycznym kształtom od strony południowo-wschodniej albo słowiańskiemu bóstwu, które miało mieć tron ​​na szczycie góry.

 

Trudne początki Parku Narodowego Triglav

Sam Park Narodowy Triglav rozciąga się wzdłuż słoweńsko-włoskiej granicy i blisko granicy austriackiej. Park obejmuje 83,9 kilometrów kwadratowych południowo-wschodniej części Alp i jest jednym z najstarszych europejskich parków. Pierwsze decyzje dotyczące ochrony jego obszaru pochodzą już z 1924 r., kiedy to powstał Alpejski Park Ochrony Przyrody.

Po raz pierwszy propozycję dotyczącą ochrony obszaru Doliny Jezior Triglavskich wysunął jednak sejsmolog Albin Belar już ok. 1907 r. Jego propozycja spotkała się praktycznie z żadnym odzewem, gdyż brakowało ku temu jakichkolwiek podstaw prawnych. Do tego obowiązujące na tym obszarze prawo wręcz zakazywało ograniczeń choćby w wypasaniu zwierząt hodowlanych. Pomysł został więc ostatecznie wdrożony dopiero w 1924 r. Alpejski Park Ochrony objął wtedy Dolinę Jezior Triglavskich, czyli ledwie ok. 14 km², i to tylko na okres 20 lat.

Dopiero w 1961 roku, po wielu latach starań, ochrona tego regionu została odnowiona (tym razem na stałe) i nieco powiększona, obejmując obszar około 20 km² jako Park Narodowy Triglav. 20 lat później, w 1981 roku, Park Narodowy Triglav otrzymał nową koncepcję funkcjonowania i powiększył się aż do 83,9 km², co obecnie stanowi 4 proc. powierzchni całej Słowenii.

Triglav pokryty śniegiem

Triglav jako wyjątkowa harmonia różnych interesów

Priorytetowymi celami Parku Narodowego Triglav są dziś ochrona ekosystemów i procesów naturalnych, walorów przyrodniczych, różnorodności siedlisk, gatunków roślin i zwierząt, a także utrzymanie jakości i różnorodności krajobrazów. Natomiast w jego osiedlonych częściach głównym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i jakości krajobrazu. Przy wsparciu właściwych organów rządowych, mieszkańcom Parku zapewnione są odpowiednie warunki ekonomiczne i społeczne, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi, utrzymaniu populacji, wysokiej jakości środowiska życia i pracy oraz typowej tożsamości i tradycyjnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych .

Dzięki takiej strategii Park jest obecnie wzorcowym przykładem udanej harmonizacji różnych interesów ukierunkowanych na wspólny cel, jakim jest: dobrze zachowana przyroda, krajobraz i dziedzictwo kulturowe.

Triglav - górskie jezioro

Wielkie bogactwo fauny i flory Trigalvskiego Parku Narodowego

W parku znajduje się wiele gatunków roślin: rodzime alpejskie kwiaty, pozostałości dziewiczych lasów, modrzewie rosnące tu na przestrzeni ponad tysiąca lat. Są tu też najbardziej wysunięte na południe mokradła w Europie.

Do tego większość gór w grupie 400 słoweńskich szczytów, które wznoszą się powyżej 2000 metrów, znajduje się właśnie na terenie Parku Narodowego Triglav. Oprócz góry Triglav, którą przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dostrzec z prawie wszystkich części kraju. No a są jeszcze szczyty: Mangart (2579 m.n.p.m.), Jalovec (2645 m.n.p.m.), Krn (2244 m.n.p.m.), Škrlatica (2740 m.n.p.m.) czy Prisojnik (2547 m.n.p.m.) i wiele, wiele innych.

Park należy do górskich obszarów krasowych. Mniej niż dwie trzecie powierzchni zajmują lasy. Buk dominuje na stokach południowych, a świerk i modrzew są najpowszechniejszymi gatunkami na stokach północnych. Rzeźba jest bardzo dynamiczna: ostre szczyty, strome skały i głębokie doliny lodowcowe.

Liczne szlaki górskie i schroniska

Na turystów odwiedzających Park Narodowy Triglav czeka więc cały szereg różnych atrakcji. Podstawowy to oczywiście szeroka sieć dobrze oznakowanych i i odpowiednio zabezpieczonych szlaków. Wędrówki są czynnością wykonywaną przez wiele osób w miesiącach letnich, a wielu doświadczonych alpinistów dociera również na szczyty Alp Julijskich. Na szlakach jest także wiele schronisk górskich i kolejek ułatwiających wędrówki.

No i oczywiście bogata fauna i flora. Dzięki zróżnicowanemu klimatowi i wielu rodzajom krajobrazu, Triglav National Park jest domem dla około 7000 gatunków roślin i zwierząt – od drobnych owadów i ryb słodkowodnych po majestatyczne jelenie i dumnego orła przedniego, wilka, niedźwiedzia, rysia, kozic górskich, głuszca zachodniego, czy typowego dla tego rejonu gatunku sowy.

Bohinj

Ogrom dodatkowych atrakcji turystycznych 

Dodatkowo górskie stoki zaaranżowano pod inne atrakcje, jak: trasy dla rowerów górskich, czy miejsce startów dla paralotniarzy.

Zimą natomiast z powodzeniem funkcjonuje ośrodek sportów zimowych na górze Vogel.

Główną cechą parku jest jednak największe jezioro polodowcowe w Słowenii - Jezioro Bohinj. Latem popularnych jest tu wiele sportów wodnych, jak spływy, kajaki, rejsy, a nawet kąpiele w bajecznej scenerii Alp Julijskich. Jednak szczególnie duży wybór tego typu atrakcji jest w rejonie miasta Bovec. Szczególnie popularny jest tu rafting na rzece Soča.

Do tego Park Narodowy Triglav jest jeszcze znany z wielu innych jezior, takich jak Jezioro Krn. Jest tu także sporo wodospadów, jak choćby bajeczny wąwóz Vintgar, albo piękne wodospady Savica i Peričnik. Natomiast najniższym i najbardziej wysuniętym na południe punktem wejścia do zwiedzania Parku Narodowego Triglav (na wysokości 180 m.n.p.m.) są malownicze i dzikie wąwozy Tolmin.

Z pewnością kolejną atrakcją parku jest bogactwo kulturalne, którego idealnym przejawem jest ekologiczne rolnictwo i zrównoważone praktyki hodowlane obejmujące wypas bydła na zielonych pastwiskach górskich stanowiące solidną podstawę do produkcji prawdziwej domowej żywności. Będąc tu warto więc skosztować zarówno twardych pełnotłustych serów „Tolminc” i „Bovški sir” oraz miękki ser „Mohant”. Za to w Bledzie koniecznie warto wybrać się na doskonały deser – Kremna Rezina.

Vintgar

Triglav - punkty informacji turystycznej

Punkty informacyjne, które są także najlepszym punktem wyjścia do nauki o parku, znajdują się nad jeziorem Bled i jeziorem Bohinj oraz w dolinie Trenta, w pobliżu miejscowości Bovec i Doliny Soča.

 


 

Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu


Komentarze