Spis treści:
Park Narodowy Triglav to piękny, urzekający region oferujący turystom wiele satysfakcji, zarówno z niebanalnych form przyrodniczych, jak i dziedzictwa historyczno-kulturowego, czy z szerokiego wyboru form spędzania wolnego czasu. To także jedyny słoweński park narodowy.
Nazwa Parku Narodowego Triglav (Triglavski Narodni Park) pochodzi od góry Triglav, najwyższego szczytu w Słowenii wznoszącego się na wysokość 2864 m n.p.m. Triglav wznosi się niemal w samym środku parku górując nad całym jego obszarem.
Niepewne jest za to pochodzenie nazwy Triglav („Trójgłowy”). Powszechnie uważa się bowiem, że najwyższy szczyt w Słowenii zawdzięcza ją albo charakterystycznym kształtom od strony południowo-wschodniej albo słowiańskiemu bóstwu, które miało mieć tron na szczycie góry.
Trudne początki Parku Narodowego Triglav
Sam Park Narodowy Triglav rozciąga się wzdłuż słoweńsko-włoskiej granicy i blisko granicy austriackiej. Park obejmuje 83,9 kilometrów kwadratowych południowo-wschodniej części Alp i jest jednym z najstarszych europejskich parków. Pierwsze decyzje dotyczące ochrony jego obszaru pochodzą już z 1924 r., kiedy to powstał Alpejski Park Ochrony Przyrody.
SPRWADŹ OFERTĘ MAP OKOLIC TRIGLAVSKIEGO PARKU NARODOWEGO W NASZYM SKLEPIE >
Po raz pierwszy propozycję dotyczącą ochrony obszaru Doliny Jezior Triglavskich wysunął jednak sejsmolog Albin Belar już ok. 1907 r. Jego propozycja spotkała się praktycznie z żadnym odzewem, gdyż brakowało ku temu jakichkolwiek podstaw prawnych. Do tego obowiązujące na tym obszarze prawo wręcz zakazywało ograniczeń choćby w wypasaniu zwierząt hodowlanych. Pomysł został więc ostatecznie wdrożony dopiero w 1924 r. Alpejski Park Ochrony objął wtedy Dolinę Jezior Triglavskich, czyli ledwie ok. 14 km², i to tylko na okres 20 lat.
Dopiero w 1961 roku, po wielu latach starań, ochrona tego regionu została odnowiona (tym razem na stałe) i nieco powiększona, obejmując obszar około 20 km² jako Park Narodowy Triglav. 20 lat później, w 1981 roku, Park Narodowy Triglav otrzymał nową koncepcję funkcjonowania i powiększył się aż do 83,9 km², co obecnie stanowi 4 proc. powierzchni całej Słowenii.
Triglav jako wyjątkowa harmonia różnych interesów
Priorytetowymi celami Parku Narodowego Triglav są dziś ochrona ekosystemów i procesów naturalnych, walorów przyrodniczych, różnorodności siedlisk, gatunków roślin i zwierząt, a także utrzymanie jakości i różnorodności krajobrazów. Natomiast w jego osiedlonych częściach głównym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i jakości krajobrazu. Przy wsparciu właściwych organów rządowych, mieszkańcom Parku zapewnione są odpowiednie warunki ekonomiczne i społeczne, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi, utrzymaniu populacji, wysokiej jakości środowiska życia i pracy oraz typowej tożsamości i tradycyjnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych .
Dzięki takiej strategii Park jest obecnie wzorcowym przykładem udanej harmonizacji różnych interesów ukierunkowanych na wspólny cel, jakim jest: dobrze zachowana przyroda, krajobraz i dziedzictwo kulturowe.
Wielkie bogactwo fauny i flory Trigalvskiego Parku Narodowego
W parku znajduje się wiele gatunków roślin: rodzime alpejskie kwiaty, pozostałości dziewiczych lasów, modrzewie rosnące tu na przestrzeni ponad tysiąca lat. Są tu też najbardziej wysunięte na południe mokradła w Europie.
Do tego większość gór w grupie 400 słoweńskich szczytów, które wznoszą się powyżej 2000 metrów, znajduje się właśnie na terenie Parku Narodowego Triglav. Oprócz góry Triglav, którą przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dostrzec z prawie wszystkich części kraju. No a są jeszcze szczyty: Mangart (2579 m n.p.m.), Jalovec (2645 m n.p.m.), Krn (2244 m n.p.m.), Škrlatica (2740 m n.p.m.) czy Prisojnik (2547 m n.p.m.) i wiele, wiele innych.
Park należy do górskich obszarów krasowych. Mniej niż dwie trzecie powierzchni zajmują lasy. Buk dominuje na stokach południowych, a świerk i modrzew są najpowszechniejszymi gatunkami na stokach północnych. Rzeźba jest bardzo dynamiczna: ostre szczyty, strome skały i głębokie doliny lodowcowe.
Liczne szlaki górskie i schroniska
Na turystów odwiedzających Park Narodowy Triglav czeka więc cały szereg różnych atrakcji. Podstawowy to oczywiście szeroka sieć dobrze oznakowanych i i odpowiednio zabezpieczonych szlaków. Wędrówki są czynnością wykonywaną przez wiele osób w miesiącach letnich, a wielu doświadczonych alpinistów dociera również na szczyty Alp Julijskich. Na szlakach jest także wiele schronisk górskich i kolejek ułatwiających wędrówki.
No i oczywiście bogata fauna i flora. Dzięki zróżnicowanemu klimatowi i wielu rodzajom krajobrazu, Triglav National Park jest domem dla około 7000 gatunków roślin i zwierząt – od drobnych owadów i ryb słodkowodnych po majestatyczne jelenie i dumnego orła przedniego, wilka, niedźwiedzia, rysia, kozic górskich, głuszca zachodniego, czy typowego dla tego rejonu gatunku sowy.
Ogrom dodatkowych atrakcji turystycznych
Dodatkowo górskie stoki zaaranżowano pod inne atrakcje, jak: trasy dla rowerów górskich, czy miejsce startów dla paralotniarzy.
Zimą natomiast z powodzeniem funkcjonuje ośrodek sportów zimowych na górze Vogel.
Główną cechą parku jest jednak największe jezioro polodowcowe w Słowenii - Jezioro Bohinj. Latem popularnych jest tu wiele sportów wodnych, jak spływy, kajaki, rejsy, a nawet kąpiele w bajecznej scenerii Alp Julijskich. Jednak szczególnie duży wybór tego typu atrakcji jest w rejonie miasta Bovec. Szczególnie popularny jest tu rafting na rzece Soča.
Do tego Park Narodowy Triglav jest jeszcze znany z wielu innych jezior, takich jak Jezioro Krn. Jest tu także sporo wodospadów, jak choćby bajeczny wąwóz Vintgar, albo piękne wodospady Savica i Peričnik. Natomiast najniższym i najbardziej wysuniętym na południe punktem wejścia do zwiedzania Parku Narodowego Triglav (na wysokości 180 m n.p.m.) są malownicze i dzikie wąwozy Tolmin.
Z pewnością kolejną atrakcją parku jest bogactwo kulturalne, którego idealnym przejawem jest ekologiczne rolnictwo i zrównoważone praktyki hodowlane obejmujące wypas bydła na zielonych pastwiskach górskich stanowiące solidną podstawę do produkcji prawdziwej domowej żywności. Będąc tu warto więc skosztować zarówno twardych pełnotłustych serów „Tolminc” i „Bovški sir” oraz miękki ser „Mohant”. Za to w Bledzie koniecznie warto wybrać się na doskonały deser – Kremna Rezina.
Triglav - punkty informacji turystycznej
Punkty informacyjne, które są także najlepszym punktem wyjścia do nauki o parku, znajdują się nad jeziorem Bled i jeziorem Bohinj oraz w dolinie Trenta, w pobliżu miejscowości Bovec i Doliny Soča.
Za każdym razem gdy planujecie wycieczkę górską warto skontaktować się z lokalną informacją turystyczną aby sprawdzić prognozy pogody.
Czy wiesz, że....
Park Narodowy Triglav to jedyny park narodowy w Słowenii.
Potrzebujesz noclegu w okolicy Parku Narodowym Triglav? Wypełnij formularz kontaktowy, a w ciągu 2 dni roboczych otrzymasz od nas propozycję. Bezpłatnie!
Noclegi w okolicy