Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Stadnina Lipica – kolebka konia lipicańskiego (lipicanca)

Stado lipicańskich kobył ze źrebiętami na pastwisku, romantyczna przejażdżka zaprzęgiem po najpiękniejszych uliczkach miasteczka i przyjemny spacer do najstarszej stodoły Velbance, to tylko namiastka atrakcji, jakie przyciągają turystów w magiczny zakątek Słowenii.

Stadnina w Lipicy jest kolebką lipicańskiej rasy koni i jedną z najstarszych stadnin na świecie - jej początki sięgają 1580 roku. Miejsce to nieustannie cieszy się dużą popularnością. Stadnina jest domem dla ponad 350 koni rasy lipicanec i jednym z najpiękniejszych historyczno-kulturowych zabytków Słowenii.  

Niezapomniane widoki czekają na gości już od samego rana, gdy stado koni ze źrebiętami wyruszają na pastwiska. Dumny krok pięknych białych kobył i radosne podskoki ciemnych źrebiąt każdego dnia niezmiennie cieszą odwiedzających. Dla wszystkich lubiących naturę, wartą uwagi atrakcją jest uczestnictwo w spektaklu przyrody »Doživetje lipicanca« (Poznaj lipicanca), który trwa od marca do października w każdy dzień oprócz poniedziałków w godzinach 10.00 i 11.00. Program ten pozwala na bliższe poznanie lipicańskiego konia: jego inteligencję, ciekawość, wesołość i chęć do nauki. Goście mogą oglądać szkolenie i nawiązywanie harmonii w relacji konia z jeźdźcem. 

Stadnina Lipica

Pokazy szkoły jeździeckiej

Pokazy klasycznej szkoły jeździeckiej podkreślają najpiękniejsze i najbardziej szlachetne cechy konia lipicańskiego. Eleganckie kroki źrebiąt w takt muzyki scalają się w przedstawienie klasycznej tresury, jeździectwa i sztuki, które wymagają co najmniej 5-6 lat codziennego treningu - zanim źrebię będzie gotowe pokazać najtrudniejsze elementy. Między innymi należą do nich szkolny kadryl, pas de deux i elementy na długiej uździe. Szczególnie atrakcyjne są skoki nad ziemią, które najlepiej pokazują inteligencję i siłę lipicańskiego konia. Jednocześnie podczas pokazów można obejrzeć tresurę zaprzęgów. Nowością stał się punkt pas de deux w damskim siodle. 

Pokaz można obejrzeć w kwietniu i październiku w każdą niedzielę o godzinie 15.00 oraz od maja do końca września we wtorki, piątki oraz niedziele o godzinie 15.00.

Historia powstania rasy

Historię powstania lipicańskiej rasy koni można poznać, zwiedzając Stadninę z przewodnikiem. Podczas wycieczki goście dowiedzą się między innymi: które konie zapoczątkowały sześć linii lipicańskiej rasy, co wpłynęło na maść koni i jak na przestrzeni lat kształtowano zielony krajobraz posiadłości Lipica. 

Wartym uwagi punktem zwiedzania jest Lipikum – muzeum konia lipicańskiego, gdzie można obejrzeć zbiór zaprzęgów i galerię Avgusta Černigoja. 

Dla dzieci przygotowano specjalne programy rodzinne, dostosowane do ich wieku i zainteresowań.

Ci z gości, którzy lubią tresurę, mogą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na tygodniowych kursach jeździeckich, które prowadzone są przez nauczycieli z Lipicy. Zielona posiadłość zaprasza także na jazdę konną w terenie lub tzw. trekking na koniu. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka zaprzęgiem pośród parków posiadłości. Jest to wspomnienie z czasów, kiedy wyprowadzano konie lipicańskie na dwór wiedeński, gdzie brały udział w pokazach znanej, hiszpańskiej szkoły jeździectwa.

 

Adres: Lipica 5, 6210 Sežana
Rodzaj: Agroturystyka
Tel: +386 5 739 1580
Email: info@lipica.org 
WWW: http://www.lipica.org
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica

Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica

Stadnina Lipica