Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej


Stadnina Lipica – kolebka konia lipicańskiego (lipicanca)

Stado lipicańskich kobył ze źrebiętami na pastwisku, poznawanie klasycznej szkoły jeździectwa wywodzącej się z Lipicy, romantyczna przejażdżka zaprzęgiem po najpiękniejszych uliczkach miasteczka i przyjemny spacer do najstarszej stodoły Velbance to atrakcje, które z roku na rok przyciągają turystów do Stadniny Lipica. Stadnina w Lipicy jest kolebką lipicańskiej rasy koni i jedną z najstarszych stadnin na świecie. Jej początki sięgają roku 1580.

Stadnina Lipica jest domem dla ponad 350 koni rasy lipicanec i jednym z najpiękniejszych historyczno-kulturowych zabytków Słowenii. Tu niezapomniane widoki czekają na gości już od rana, gdy stado lipicańskich kobył ze źrebiętami wyprowadzane jest na pastwiska. Dumny krok tych pięknych białych kobył i radosne podskoki ciemnych lipicańskich źrebiąt każdego dnia niezmiennie cieszą gości. O godzinie 10 i 11 zaś od marca do końca października, każdego dnia oprócz poniedziałku goście mogą uczestniczyć w kolejnym spektaklu przyrody »Doživetje lipicanca« (Poznaj lipicanca).

Świeżość pokrytej stadniny w Lipicy umożliwia gościom, by dzięki programowi »Doživetje lipicanca« poznali charakter tego pięknego konia, jego inteligencję, ciekawość, wesołość i chęć do nauki. Goście mogą oglądać naukę i nawiązywanie harmonii w relacji konia z jeźdźcem, którzy przygotowują się na pokaz Lipicańskiej klasycznej szkoły jeździeckiej.

Stadnina Lipica

Pokazy Lipicańskiej klasycznej szkoły jeździeckiej podkreślają najpiękniejsze i najbardziej szlachetne cechy konia lipicańskiego. W kwietniu i październiku pokazy można oglądać w każdą niedzielę o godzinie 15-tej, od maja do końca września zaś we wtorki, piątki i niedziele o godzinie 15-tej. W takt muzyki elegancie kroki wybranych źrebiąt lipicańskich zlewają się w przedstawienie klasycznej tresury, jeździectwa i sztuki, które wymagają co najmniej 5-6 lat codziennego treningu, zanim źrebię będzie gotowe pokazać najtrudniejsze elementy.

Do nich należą szkolny kadryl, pas de deux i elementy na długiej uździe. Szczególnie atrakcyjne są skoki nad ziemią, które najlepiej pokazują inteligencję i siłę lipicańskiego konia. Jednocześnie podczas pokazów można obejrzeć tresurę zaprzęgów. Nowością tegorocznego sezonu jest punkt pas de deux v damskim siodle, który dwie amazonki wykonują jeżdżąc z obiema nogami na lewej stronie konia.

Historię powstania lipicańskiej rasy koni od roku 1580, kiedy habsburski książę Karol II założył Stadninę Lipica, można poznać podczas zwiedzania Stadniny z przewodnikiem. Podczas zwiedzania goście dowiedzą się między innymi: które konie zapoczątkowały sześć linii lipicańskiej rasy, dlaczego konie lipicańskie rodzą się ciemne i jak kształtowano zielony krajobraz posiadłości Lipica. Podczas przyjemnego spaceru gości dowiedzą się także dlaczego konie lipicańskie są tak wyjątkowe i dlaczego zaliczają się do najstarszych kulturowych ras na świecie.

Przewodnicy zaprowadzą gości także do Lipikum – muzeum konia lipicańskiego, gdzie można obejrzeć zbiór zaprzęgów i galerię  Avgusta Černigoja. Dla dzieci przygotowano specjalne programy rodzinne, dostosowane do wieku dzieci i ich ciekawości.

Ci z gości, którzy lubią tresurę mogą w Lipicy poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na tygodniowych kursach jeździeckich, które prowadzone są przez nauczycieli z Lipicy. Niepowtarzalna posiadłość Lipica zaprasza także na jazdę konną w terenie lub tzw. trekking na koniu. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka zaprzęgiem pośród parków posiadłości. Jest to wspomnienie czasów, gdy konie lipicańskie ze stadniny w Lipicy wywożono na dwór wiedeński, gdzie brały udział w pokazach znanej Hiszpańskiej szkoły jeździectwa.

Adres: Lipica 5, 6210 Sežana
Rodzaj: Agroturystyka
Tel: +386 5 739 1580
Email: info@lipica.org 
WWW: http://www.lipica.org
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica

Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica
Stadnina Lipica

Stadnina Lipica