Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

/

Kranjska Gora (Planica)


Inne ośrodki narciarskie w słoweńskich Alpach - Narty w Słowenii

Kranjska Gora jest całorocznym ośrodkiem turystycznym w północnozachodniej Słowenii. Jego południowa część sięga Parku Narodowego Triglav (Triglavski narodni park). Rozciąga się stąd przepiękny widok: kamienne szczyty Alp Julijskih, lasy sięgające daleko w horyzont, a wśród nich – trasy narciarskie. Cały krajobraz jest zaproszeniem dla piechurów, alpinistów, rowerzystów, a w zimie dla narciarzy. Głównym atutem miasteczka Kranjska Gora są właśnie trasy narciarskie. Rozciągają się one od miejscowości Planica i Podkoren po zbocza szczytu Vitranc. Przeplata je 13 wyciągów i 6 kolejek krzesełkowych. Większość tras narciarskich (około 85 km) jest dodatkowo zaśnieżana, by oferować jak najlepsze warunki dla amatorów białego szaleństwa. W tym ośrodku coś dla siebie znajdą zarówno początkujący jak i zaawansowani sportowcy a także rodziny z dziećmi.

 

Właśnie dla dzieci ośrodek Kranjska Gora przygotował dodatkowe atrakcje, by mogły cieszyć się zimą i w pełni z niej korzystać. Dla nich są tu możliwości jazdy na sankach, nartach i innych zabaw na śniegu. By w swoich zabawach maluchy były bezpieczne, część ośrodka przeznaczona dla nich została ogrodzona. W tym małym centrum dziecięcej zabawy znajdują się trasy, bramki i figury popularnych dziecięcych bohaterów.

Oprócz ogrodzonego centrum zabaw dla dzieci ośrodek Kranjska Gora dysponuje także parkiem nauki jazdy na nartach nawet dla najmłodszych. Przy zabawie i nauce pomagać będą wyszkoleni profesjonalni nauczyciele zarówno snowboardu jak i jazdy na nartach, którzy uczą w szkołach jazdy. Dodatkową atrakcją, która wyróżnia śnieżny park w Kranjskiej Gorze od innych parków w Słowenii, jest możliwość nocnego jeżdżenia zarówno na nartach i snowboardzie jak i na sankach. Możliwy jest zakup biletów tylko na tę nocną część śnieżnej zabawy, jeśli spędzacie urlop gdzie indziej, a sił pod koniec dnia macie w nadmiarze. Warto jednak pamiętać, że na nocne szaleństwo trzeba się wcześniej zapisać – rezerwacje jak i dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 00386 41 622 563 oraz 00386 41 367 211. Długość trasy nocnego zjazdu: do 1000 m. Różnica poziomów: 183 m. Cena biletu: 5 euro. Bilety można nabyć w szkole narciarskiej Kekec, która znajduje się obok początkowego przystanku kolejki cztero krzesełkowej o tej samej nazwie. Oprócz nocnych zjazdów w śnieżnym parku, wieczorne białe szaleństwo możliwe jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 19.00 - 22.00. także na trasach: Dolenčev Rut, Kekec i Velika Mojca. 
Skoro mowa już o nocnych atrakcjach, które oferuje Kranjska Gora, nie możemy nie wspomnieć o lodowej wiosce (Eskimska vas), która daje możliwość niecodziennej przygody ze śniegiem. Przygotowana jest tak, że odwiedzić ją może cała rodzina podczas przerwy z jeżdżeniu, wieczorem albo nawet można w niej spędzić noc! Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.eskimska-vas.si
W ośrodku oferują także wypożyczalnię wszystkiego, co do zabawy na śniegu jest potrzebne: od nart, kijków, kasków. A do wyboru aż pięć wypożyczalni w ośrodku.
By w czasie szaleństw nie doskwierał wam głód i pragnienie w ośrodku znajduje się szeroki wybór gastronomii – możecie spokojnie odłożyć kijki i z kubkiem czegoś ciepłego na śnieżnej plaży odpocząć w słońcu.

 

tekst: Anna i Matjaž Bogacz-Udovč 

zdjęcia:   RTC Žičnice, Kranjska Gora

Lokalną ciekawostkę stanowi Dom Liznjek – skansen z  tradycyjnie wyposażonym domostwem chłopskim.

 

Dojazd:

  • samochód - Lublana 90 km,
  • pociąg - najbliższa stacja – Jesenice (23 km),
  • autobus - połączenie z Lublaną, Rateče i Jesenice.

Słowenia - piksel


Kranjska Gora stok
Kranjska Gora wyciąg