Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


InformacjeNoclegi w okolicy Piranu

Zabytkowa część Piranu jest w spektakularny sposób położona na podłużnym cyplu wysuniętym w Morze Adriatyckie. Miasto  uchodzi  za jedno z najpiękniejszych, położonych nad Adriatykiem.  Jest zarazem jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Słowenii, corocznie odwiedzanym przez tłumy turystów.

W architekturze Piranu łatwo dostrzec wpływy weneckie. Układ kameralnych, wąskich ulic zgodny jest ze średniowiecznymi prawidłami urbanistycznymi. Wyróżnia się w nim obszerny główny plac, nazwany na cześć skrzypka i kompozytora Giuseppe Tartiniego. Powstał on pod koniec XIX w. w wyniku zasypania części basenu portowego. Wówczas też postawiono na jego środku brązowy pomnik skrzypka, obecnie jeden z symboli miasta.

Nad Piranem góruje okazały kościół pw. św. Jerzego z charakterystyczną dzwonnicą wzorowaną na weneckiej. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku w stylu barokowym. Dzwonnica liczy 47,2 metrów  i stanowi świetny punkt widokowy na Istrię, wybrzeże i Alpy Julijskie. Warto swoje kroki skierować również do domu Giuseppe Tartiniego, który zarazem jest jednym z najstarszych budynków mieszkalnych w mieście. Obecnie oprócz ekspozycji pamiątek po artyście, pełni on funkcję kulturalną. Pośród wąskich uliczek skryty jest dawny, najważniejszy plac Piranu – Privomajski trg. To miejsce letnich koncertów oraz przedstawień.

Wybierasz się do Piranu? Zarezerwuj nocleg przez Go2slovenia.pl

Do najbardziej charakterystycznych imprez w Piranie trzeba zaliczyć wieczory muzyczne na krużgankach klasztoru Franciszkanów, a także liczne festiwale: soli, tańca, Tartiniego, czy Międzynarodowy Śródziemnomorski Festiwal Folkloru.

Inne zabytki:

  • Kamienica Wenecjanka – arcydzieło gotyku weneckiego z przełomu XV i XVI wieku
  • Kościół i klasztor Franciszkanów z początku XVI wieku
  • Kościół Matki Boskiej Śnieżnej z początku XV wieku
  • Mury i bramy miejskie

Dojazd:

  • samochód - Lublana (120 km - autostrada), Koper (15 km),
  • autobus -  bezpośrednie połączenia z Lublaną, Nocą Goricą, kursują również linie do Chorwacji (w sezonie),
  • pociąg - stacja kolejowa w Koprze (15 km).

Piran - więcej informacji


 

Noclegi w okolicy

 
 
Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu