Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Stare, wyjątkowo niewielkie (500 mieszkańców) miasto. Jego centralna część znajduje się na sztucznej wyspie na rzece Krka. Ze względu na częste powodzie zwane jest „Dolnejską Wenecją”

Szczególnie warte uwagi są dwa zabytkowe kościoły. Kościół św. Mikołaja, wybudowany w XVI wieku,  pokrywa ekspresjonistyczna polichromia autorstwa Jože Gorjupa. Na drugim końcu wyspy znajduje się o dwa  wieki starszy kościół św. Jakuba. Jego wnętrze zdobią przede wszystkim elementy barokowe. Zabudowę okolicznych ulic stanowią niewielkie kamieniczki.

Około kilometra na południowy - zachód od miasta znajduje się monumentalny klasztor Cystersów  założony w XIII wieku. Poddawany był  on wielokrotnie przebudowie. Wczesnogotycki kościół Matki Boskiej, posiadający elementy barokowe, również został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej, a ostatnio po trzęsieniu ziemi w 1984 roku.

W okolicy warto zwrócić uwagę na  jaskinię Kostanjevica Jama, która jest największym i najbardziej dostępnym tego typu obiektem w regionie.

Dojazd:

  • samochód - miasto położone na trasie Lublana (95 km) – Brežice (20 km),
  • autobus - połączenia na trasie Brežice – Novo Mesto.
Słowenia - piksel