Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Alpy Kamnicko-Sawińskie

Alpy Kamnicko-Sawińskie porównać można do Tatr Wysokich, zbudowanych z wapienia. Góry posiadają pasmową budowę i ciagną równoleżnikowo na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. Jedynie centralna część – pasmo Grintovca (2558 m n.p.m.) – ma charakter odważnych gór wysokich. Ozdobą pasma są malownicze doliny walne: Kamniška Bistrica, Matkov kot, Robanov kot oraz dolina Logarska. Na opłotkach pasma Grintovca wznoszą się ciekawe sredniogórskie płaskowyże krasowe. Najciekawszy – Velika Planina – słynie z kompleksu arhaicznych zabudowań pasterskich.

Pasmo Grintovca ma asymetryczny charakter. Pionowe ściany po północnej stronie sąsiadują z łagodniejszymi, słonecznymi stokami południowymi. Zależnie od warunków lub nastroju możemy wybierać między długimi podejściami skąpanymi w słońcu nietrudnymi szlakami południowego skłonu gór, a chłodnymi via ferrate na północy.  Doliny u podnóża pasma dają możliwość ciekawych i niewymagających spacerów w prawdziwie alpejskiej scenerii. Tu właśnie znajdziemy śliczne wodospady, z majestatyczną Rinką na czele.

Warto podkreślić, iż wycieczki szczytowe wiążą się z pokonywaniem dużych wysokości bezwzględnych, dochodzących do 2000 m przewyższenia. Nagrodą za wysiłek są rozległe panoramy obejmujące, dzięki dogodnemu położeniu pasma, większą część Słowenii a także Austrię, Włochy i Chorwacje. W obrębie pasma Grintovca znajdziemy niespotykane w Tatrach wysokogórskie płaskowyże krasowe Mali i Veliki Podi. Częstą atrakcją są jaskinie, spośród których do zwiedzania uprzystępniono lodową jaskinię Snežna jama w masywie Raduhy.

Najbardziej logiczną formą poznawania nawyższej części Alp Kamnicko-Sawińskich są wędrówki kilkudniowe, oparte na gęstej sieci czynnych w sezonie letnim schronisk i schronów bezobsługowych. Góry są bezwodne, dlatego pamiętać należy o uzupełnianiu zapasu wody.

Do orientacji się w trudnym terenie wysokogórskim konieczne jest posiadanie dokładnej mapy pasma. Najlepszym wydawnictwem jest mapa Kamniško-Savinjske Alpe w skali 1:50 000 (dostępny w slowenskisklep.pl).

  1. Breg ob Kokri
    Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

    Niewielka wieś oddalona dwa kilometry na południe od Preddvora. Pensjonat Ušlakar. Miejscowość znana z wspaniałegokościoła św Leonarda (sveti Lenart). Pierwsze wzmianki o romańskiej świątyni pochodzą prawdopodobnie z 1403 r. Stoi na krawędzi terasy rzeki Kokry i otoczona jest skromnym murem.

  2. Grintovec (2558 m n.p.m.)
    Rodzaj: wycieczka piesza

    Najwyższy szczyt Alp Kamnicko-Sawińskich jest łatwo rozpoznawalny w panoramach ze względu na kształt regularnego stożka. Grintovec jest najłatwiej dostępnym wysokim szczytem w paśmie. Południowy skłon zwany Streha (dach) ma charakter stromego, skalistego trawnika i umożliwia pozbawione trudności technicznych, choć męczące ze względu na ogromną deniwelację, dojście do wierzchołka. 

  3. Brana (2253 m n.p.m.)
    Rodzaj: wycieczka piesza

    Położona w centrum pasma Grintovca Brana jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów Alp Kamnicko-Sawińskich. Nic dziwnego, gdyż leży blisko popularnego schroniska Kamniška koča, a szeroka panorama w niczym nie ustępuje widokom z sąsiednich, nieco wyższych wierzchołków.

  4. Ojstrica (2350 m n.p.m.)
    Rodzaj: wycieczka piesza

    Ojstrica to pierwszy na wschodzie prawdziwie wysokogórski i skalisty wierch, którego sześćsetmetrowa północna ściana należy do najwyższych i najbardziej honornych w całej grupie górskiej. Wraz ze Skutą uchodzi za najpiękniejszy szczyt Alp Kamnicko-Sawińskich. Kształtna sylwetka góry zdobi nie tylko ogólną panoramę Alp Kamnickich, jest także dopełnieniem mistrzowskiego krajobrazu Logarskiej doliny i Robanov kotu.

  5. Velika Planina
    Rodzaj: wycieczka piesza

    Velika Planina jest największym zwartym obszarem pasterskim w Słowenii i słynie z niepowtarzalngo zespołu drewnianych zabudowań związanych z wypasem tworzącego całe osiedla. Uwagę przyciąga także archaiczna konstrukcja szałasów o niespotykanym w Słowenii elipsoidalnym rzucie dachów.

  6. Turska gora (2251 m n.p.m.)
    Rodzaj: wycieczka piesza

    Niepozorna w panoramach Alp Kamnicko-Sawińskich Turska gora góruje nad wschodnią częścią płaskowyżu Mali Podi. 

  7. Jezersko
    Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

    Rozległa wieś o rozproszonej zabudowie położona w dolinie górnej Kokry dzieli się na dwie części: mniejsze Spodnje i Zgornje Jezersko, będące historycznym centrum miejscowości. Nazwa wsi pochodzi od jeziora powstałego po ustąpieniu lodowca, którego pozostałości istniały jeszcze w XIV wieku. 

  8. Ljubno ob Savinji
    Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

    Niewielka miejscowość (778 mieszkańców) u ujścia potoku Ljubnica do Savinji, położona u stóp wyniosłego wału Raduhy (2062 m n.p.m.). Informacja turystyczna. Miejscowość pojawia się w źródłach historycznych w 1247 r., jako posiadłość benedyktynów z Gornjego Gradu. Odbywały się tu trzy duże targi, które ściągały okoliczną ludność. 

  9. Solčava
    Rodzaj: zwiedzanie miejscowości

    Najwyżej położona wieś w dolinie górnej Savinji jest dobrym punktem wypadowym w północno-wschodnią część pasma Grintovca oraz w masyw Raduhy. Najważniejszym zabytkiem Solčavy jest gotycki kościół pw. MB Śnieżnej stojący na niewielkim wzniesieniu nad centrum wsi. Początkowo znajdowała się tu romańska kaplica wybudowana w XIII wieku.