Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Brana (2253 m n.p.m.)

Położona w centrum pasma Grintovca Brana jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów Alp Kamnicko-Sawińskich. Nic dziwnego, gdyż leży blisko popularnego schroniska Kamniška koča, a szeroka panorama w niczym nie ustępuje widokom z sąsiednich, nieco wyższych wierzchołków.

Zaznaczyć jednak należy, iż pod względem wypadków śmiertelnych znajduje się na niechlubnym trzecim miejscu w Słowenii. Niebezpieczeństwo skrywa podcięty pionową ścianą stromy stok północny, gdzie bardzo często nawet latem zalega zmrożony śnieg. Tu właśnie dochodzi do fatalnych w skutkach poślizgów.

Z doliny Kamniškiej Bistricy

Jedyny znakowany szlak na Branę prowadzi na szczyt od północnej strony. Trasa jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków Alp Kamnicko-Sawińskich. Mozolne podejście można znacznie skrócić dojeżdżając autem kiepską drogą leśną nad polanę Jermanca. Szlak warto pokonywać wcześnie rano, bowiem południowa ekspozycja sprawia, iż jest na nim nieznośnie gorąco.

Trasa pozbawiona jest większych trudności technicznych, choć w górnej części znajdziemy na niej żelazne ułatwienia. Na północnym stoku Brany niebezpieczne płaty śniegu, zalegające do wczesnej wiosny.

  • Czas przejścia: 5 godz.
  • Trudność: 3

Od schroniska w Kamniškiej Bistricy idziemy drogą w górę doliny, mijamy mostek nad potokiem Sedelšček. Po chwili schodzimy na ścieżkę w prawo i zaczynamy podejście stromymi zakosami. Przechodzimy pod okapem Galerije (dobre schronienie w czasie deszczu) i wychodzimy na drogę obok dolnej stacji wyciągu towarowego. Ponownie zagłębiamy się w las i docieramy do drogi wiodącej z polany Jermanca. Szlak łagodnieje i długim trawersem prowadzi do suchego zazwyczaj łożyska potoku. Chwilę później szlak skręca w lewo i stromo wznosi się w zakosy obok wysychającego w lecie źródła Pri studencu. W kilka minut dochodzimy do skromnego schronu-wiaty Pri pastirjih (1415 m n.p.m.), gdzie niegdyś znajdowały się zabudowania pasterskiego szałasu Na stanu.

Wychodzimy na rozległą polanę V sedli. Na pierwszym spłaszczeniu terenu mijamy sporą wantę zwaną Kamrica i następnie wspinamy się szerokimi zakosami przez kosodrzewinę, potem po trawach, do stojącego pod przełęczą schroniska Kamniška koča.

Wyruszamy ze schroniska na zachód i dochodzimy do odejścia szlaku do schroniska Frischaufov dom na Okrešlju (Trasa 28). Należy tu zachować uwagę: wybieramy lewy, słabo widoczny wariant i wchodzimy w północny stok Brany, gdzie często zalegają płaty starego śniegu. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie sprzętu zimowego. Niewinnie wyglądający stok podcięty jest bowiem pionową ścianą o stumetrowej wysokości. Przekraczamy piarżysko i stajemy na kolejnym rozdrożu. W prawo odchodzi Trasa 18 na Turską gorę, my zaś zakręcamy w lewo i wspinamy się do krawędzi, gdzie szlak zakręca w lewo. Ubezpieczona gdzieniegdzie ścieżka wiedzie generalnie wschodnią stroną grani. Do pokonania mamy m. in. krótki, nieubezpieczony komin. Kilka minut dalej trudności kończą się i wychodzimy na kopułę szczytową, skąd ładnie prezentują się szczytowe trawniki V Bleku. Zostało jeszcze kilka kroków do zwieńczonego krzyżem wierzchołka.