Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Niewielka wieś oddalona dwa kilometry na południe od Preddvora. Pensjonat Ušlakar.

Miejscowość znana z wspaniałegokościoła św Leonarda (sveti Lenart). Pierwsze wzmianki o romańskiej świątyni pochodzą prawdopodobnie z 1403 r. Stoi na krawędzi terasy rzeki Kokry i otoczona jest skromnym murem.

Zachowana częściowo polichromia wewnętrzna stojącej na skraju wsi świątyni uchodzi za jeden z najlepszych przykładów gotyku na terenie Gorenjskiej. Prostokątna nawa zakończona jest ścianą tęczową, na której po prawej stronie znajdują się wyraziste sceny. Patron kościoła, św. Leonard wykupuje jeńców z niewoli, zaś św. Mikołaj obdarowuje trzy siostry. Na lewej stronie widnieje ekspresyjna scena walki św. Jerzego ze smokiem. W prezbiterium znajdziemy typową dla Goreńskiej polichromię sklepienia.

Ważnym elementem wyposażenia świątyni jest drewniany strop kasetonowy nad nawą z dobrze zachowaną figuralną polichromią gotycką, przypisywaną mistrzowi z Seničnego(1480). Barokowe złote ołtarze świątyni z 1674 r. zostały wykonane w Kranju.

Dużą atrakcją świątyni były dwa witraże prezbiterium z 1470 r., które zostały skradzione w 1990 r. Na umieszczonych później kopiach znajdują się przedstawienia Świętej Rodziny, Katrzyny i Doroty oraz Ukrzyżowanie i śś. Małgorzatę oraz Barbarę.

Klucz do kościoła znajdziemy w gospodarstwie p. Cirila Trobca (nr 13, zielony budynek położony blisko światyni).