Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Ljubno ob Savinji

Niewielka miejscowość (778 mieszkańców) u ujścia potoku Ljubnica do Savinji, położona u stóp wyniosłego wału Raduhy (2062 m n.p.m.). Informacja turystyczna. Kilka autobusów z Ljubljany i Celja. Hostel, pensjonaty, kilka obiektów gastronomicznych, sklepy różnych branż.

Miejscowość pojawia się w źródłach historycznych w 1247 r., jako posiadłość benedyktynów z Gornjego Gradu. Odbywały się tu trzy duże targi, które ściągały okoliczną ludność. Ljubno znane było z handlu i przeróbki drewna. Znajdowała się tu duża przystań flisacka oraz liczne tracze. W przeciętnej tratwie znajdowało się do 12 m3 drewna. Flisacy  w XIX wieku najdalej wyprawiali się aż do leżącej w rumuńskiej Dobrudży Cernavody oraz olteńskiego Calafatu. O dużej skali savinjskiego rzemiosła świadczy fakt, iż w latach trzydziestych XX w. przez Celje przepływało ponad 4 tys. tratw rocznie.

Tradycje flisackie upamiętnia organizowana rokrocznie na początku sierpnia impreza folklorystyczna Flosarski bal. W centrum informacji turystycznej ekspozycja muzealna na temat flisactwa.

Na przełomie stycznia i lutego odbywają się zawody w kobiecych skokach narciarskich, goszczące także polska kadrę kobiecą.

Stojący w centrum miejscowości parafialny kościół św. Elżbiety zachował kilka elementów późnoromańskich. Po pożarze na początku XIX został zbarokizowany.