Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Rozległa wieś o rozproszonej zabudowie położona w dolinie górnej Kokry dzieli się na dwie części: mniejsze Spodnje i Zgornje Jezersko, będące historycznym centrum miejscowości. Hotele i liczne pensjonaty, lokale gastronomiczne, sklep Mercator.

Historia 

Nazwa wsi pochodzi od jeziora powstałego po ustąpieniu lodowca, którego pozostałości istniały jeszcze w XIV wieku. Na żyznych mułach rozwinęły się później pola uprawne. Rolnictwo, leśnictwo oraz pasterstwo były głównym zajęciem mieszkańców Jezerska. Stąd pochodzi tzw. jezersko-solčavska rasa owcy. Wieś leżała do I wojny światowej w obrębie historycznej Karyntii, o czym świadczą zachowane kamienie graniczne na granicy ze Zgornją Kokrą. Przez znajdującą się na grzbiecie granicznym przełęcz Jezerski vrh prowadził ważny transalpejski szlak handlowy mający duże znaczenie już w starożytności. Przed 1914 rokiem wieś stała się centrum ruchu turystycznego w północno-zachodniej części pasma Grintovców.

Centrum miejscowości znajduje się w Zgornjim Jezersku, które podzielone jest na dwie części. Początkowo wieś rozwijała się wokół kościoła św. Ožbolta, gdzie obecnie znajduje się centrum administracyjno-handlowe. Później osadnictwo przeniosło się na północ w obręb rozległej kotliny i kościoła św. Andrzeja. Samotne gospodarstwa rozproszone są również na wypłaszczeniach stokowych nad dnem doliny. Jezerczanie są zamknięci w sobie i słyną z niezwykłej upartości. Najbardziej znanym mieszkańcem wsi jest ekstremalny narciarz Davo Karničar, który zasłynął pierwszym w historii nieprzerwanym zjazdem narciarskim z Mount Everestu.

Co warto zobaczyć?

Wybudowany w XIV wieku kościół św. Ožbolta (św. Oswald) znajduje się na wzgórzu w osiedlu Karničar, około 10 minut na zachód od centrum wsi. Jest jednonawową świątynią gotycką z trójkątnie zamkniętym prezbiterium, przykrytą sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Najcenniejsze są dwie warstwy fresków z XIV i XV wieku, przedstawiające realistyczne sceny Męki Pańskiej. Rzeźba św. Ožbolta pochodząca ze starego, gotyckiego ołtarza znajduje się obecnie w Galerii Narodowej w Lublanie. Nieco bliżej centrum mieści się nowy kościół o tym samym wezwaniu. Na północny-wschód od kościoła św. Andrzeja znajdziemy Jenkovą kasarnię, wybudowana jako zajazd dla podróżnych. Budynek utrzymany w stylu plebejskiego renesansu kryje ciekawą kolekcję etnograficzno-historyczną. W pobliżu zwraca uwagę Šenkova domačija – rozległe gospodarstwo rodziny Šenk, którego budynki pochodzą z końca XVI wieku. Budynek mieszkalny posiada późnogotyckie portale oraz interesujące detale kamieniarskie.

Po II wojnie światowej wybudowano u wrót doliny Ravenskiej Kočnej sztuczne Planšarskie jezioro, popularne wśród niedzielnych turystów. Nieco powyżej gospodarstwa Anko znajdują się dwa odwierty słabo zmineralizowanej wody Jezerska slatina. Od gospodarstwa należy iść około 100 m w górę doliny i wejść w pierwszą boczną dolinkę po lewej stronie. Źródła znajdziemy po kilkudziesięciu metrach. We wsi działa wyciąg narciarski.