Jesień to czas dla entuzjastów niepowtarzalnego klimatu. To właśnie wtedy krajobraz rozkwita w niesamowitych barwach. Nic dziwnego, że słoweńskie rodziny uwielbiają spędzać te dni w uzdrowiskach. Zarówno młodzi jak i starsze osoby znajdą tam coś dla siebie.
Ponadto na przełomie października i listopada, w słoweńskich winnicach, trwają przygotowania do jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń jesieni - Święta Świętego Marcina. To wyjątkowe święto jest celebracją młodego wina i doskonałą okazją do świętowania w stylu słoweńskim. Wiele miasteczek słynących z bogatej tradycji winiarskiej tętni wówczas życiem. Na ich ulicach można delektować się prażonymi kasztanami i pierwszymi kieliszkami świeżego, młodego wina.
Wypoczynek z rodziną
Słoweńskie uzdrowiska to miejsce, gdzie marzenie o idealnym jesiennym urlopie staje się rzeczywistością. W resortach czekają na turystów baseny termalne, różnorodne animacje i warsztaty dla dzieci, a dla rodziców urok jesiennego otoczenia wzbogaconego walorami tradycyjnej kuchni.
Aktywność na świeżym powietrzu
Mimo krótszych i chłodniejszych dni, Słowenia oferuje niezliczone możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Może nią być np. spokojny spacer czy wycieczka rowerowa pośród malowniczego pejzażu jesieni. Ciekawą formą aktywności fizycznej jest również przejażdżka konna przez tereny leśne podziwiając przy tym piękno okolic. Podczas deszczowych dni niezwykłą atrakcją może być odkrywanie tajemnic podziemnych zakątków (np. jaskinia Postojna czy Szkocjańskie).
Kultura i sztuka nowoczesna
W Słowenii, sztuka współczesna kwitnie w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, na przykład w dawnych fabrykach rowerów czy cukrowniach. Miłośnicy kultury odnajdą tutaj swoje miejsce, pełne niezwykłych innowacji. Centrum Rog w Lublanie, będące w budowie Muzeum Lah w miejscowości Bled, czy Centrum Rotovž w Maribor - to tylko niektóre przykłady miejsc, które nie tylko zachwycają, ale także inspirują wyobraźnię.
Zabytkowe miasta z tradycją winiarską
Słowenia to raj dla miłośników enoturystyki. Kraj ten wywodzi się z historycznych regionów z bogatą tradycją winiarską, dlatego warto posłuchać opowieści od lokalnych winiarzy czy zwiedzić malownicze ulice i starówki pobliskich miast.
Obchody święta św. Marcina
Jesień to ważny czas dla winiarzy. Październik to miesiąc tłoczenia i przechowywania moszczu winogronowego w beczkach, który następnie w dniu św. Marcina - 11 listopada przemienia się w młode wino. Święto św. Marcina symbolizuje zakończenie prac winiarskich. Obchody te celebrowane są w całej Słowenii. W ich czasie goście mają okazję degustowania wielu rodzajów wina oraz poznania tradycyjnej kuchni.
Wypoczynek w Dolinie Sawińskiej
Będąc w Słowenii warto zwrócić uwagę na pełną różnorodnych atrakcji Dolinę Sawińską. W tej okolicy turyści mogą cieszyć się widokiem ze wzgórza Golte na Alpy Kamnicko-Sawińskie czy podziwiać cudowny wodospad Rink znajdujący się w Dolinie Logarskiej. Nie zabraknie tam również tradycyjnych kuchni oferujących słoweński masunek czy Zgornjesavinjski żelodec.
Blind Tasting - degustacja wina po ciemku
Winnica Radgonske Gorice od ponad 170 lat wytwarza wykwintne wino musujące. Teraz zaprasza turystów na wyjątkowe doświadczenie degustacji win w całkowitej ciemności, podczas której liczy się tylko zmysł smaku i węchu. Każdy krok, od zbiorów do butelkowania, jest starannie przeprowadzony w całkowitej ciemności, co sprawia, że wino Radgonske jest jedyne w swoim rodzaju.
Ferie zimowe na Słowenii
Dla osób, które planują odwiedzić Słowenię dopiero zimą też znajdzie się coś ciekawego. Stoki i łąki pokryte białym puchem, niekończące się śnieżne zabawy, ośrodki narciarskie oferujące komfort zimowej rozrywki wraz ze strefą relaksu.