Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2023-11-23

Dolina Sawińska: gdzie warto się wybrać? 7 pomysłów na jesienny wypoczynek w Dolinie Sawińskiej


Jesień to idealny czas na odwiedzenie Doliny Sawińskiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 pomysłów na idealny jesienny wypad w tę okolicę. 

Dla zainteresowanych: zniszczona wcześniej  powodziami główna trasa prowadząca z Ljubno do Luče jest ponownie otwarta.

1. Przepiękne parki krajobrazowe

Obecnie Dolina Logarska jest mniej zatłoczona niż zwykle, co czyni ją doskonałym miejscem do relaksu na łonie natury. Wyrusz na wędrówkę nad wodospad Rinka lub odkryj turystyczny Szlak Logarski, który jakiś czas temu zdobył tytuł najlepszego szlaku tematycznego.

Nie zapomnij też odwiedzić nostalgicznego parku Robanov Kot, gdzie będziesz mieć okazję uciec od miejskiego zgiełku.
W Dolinie Sawińskiej turyści mogą się cieszyć oczy wzgórzem Golte, oferującym zapierające dech w piersiach widoki na Alpy Kamnicko-Sawińskie. To tylko kilka z wielu zachwycających miejsc, jakie przyroda ma do zaproponowania w tym regionie.
 

2. Coś dla miłośników aktywnego trybu życia

Poczuj się jak nasi przodkowie i spróbuj swoich sił w strzelaniu z łuku w Matkov Kot.
Ta atrakcja na pewno zapewni dobrą zabawę każdemu, bez względu na wiek.


Chcąc aktywnie spędzić czas, nie można zapomnieć o tak zwanym “bushcrafcie”, czyli rekreacji na świeżym powietrzu, która polega na wykorzystywaniu umiejętności przetrwania w dziczy. Przeżycie bushcraftu zdecydowanie przybliży Ci kontakt z naszymi korzeniami i naturalnym światem. Jeśli jesteś tym zainteresowany - zarezerwuj wcześniej Bushcraft Sawiński, podczas którego wspomnianą wyprawę doświadczysz z przewodnikiem w lesie na wzgórzu Golte.
 

3. Spektakularne widoki i ekscytujące szlaki turystyczne

Dla miłośników malowniczych widoków idealna będzie wyprawa trasą widokową Solcavska Panoramska, gdzie znajdziecie mnóstwo okazji do zrobienia przepięknych zdjęć. Jesień to doskonały czas, aby zwiedzić ją rowerem lub pieszo.
Warto też zwrócić uwagę na płaskowyż Menina lub wybrać się na wędrówkę leśnym szlakiem Žabja Pot, pomiędzy Mozirje a Rečica.
 

4. Regionalne przysmaki

Koniecznie skosztuj przysmaków Doliny Sawińskiej w restauracjach czy lokalnych barach. Słyszałeś kiedyś o słynnym Zgornjesavinjski żelodec, czyli nadziewanym żołądku wieprzowym? Miałeś okazję jeść słoweński masunek, ser Solčava lub kaszę gryczaną na słodko?


Będąc w Dolinie Sawińskiej musisz spróbować tych dań, a zdobędziesz ogromne doświadczenie kulinarne. Poznaj tradycyjne jedzenie lub rozkoszuj się innowacją i wyrafinowaniem współczesnej kuchni.

 

5. Trochę relaksu w wellness i spa

Jeśli zależy Ci również na biernym odpoczynku, znajdź czas dla siebie i zafunduj sobie relaks w wellness lub spa w jednym z pięciu ośrodków wellness. Skorzystaj z udogodnień Doliny Sawińskiej.
 

6. Degustacja wina

Jesienna pora sprzyja degustacji tutejszych specjałów rozgrzewających - wina w alpejskiej winiarni. Szlak turystyczny winiarstwa obiecuje zachwycić Twoje zmysły swoją autentyczną atmosferą i smakami.
 

7. Dziedzictwo lokalne

Chcąc połączyć wszystkie rodzaje zajęć, nie można zapomnieć o Muzeum Leśnictwa i Przetwórstwa Drewna w Nazarje, gdzie drewno wciąż odgrywa istotną rolę. To historyczne miejsce pozwoli Ci odkryć tajemnicę prowadzenia gospodarki leśnej.

Zaledwie 20 km dalej, a dokładniej w Górnym Gradzie znajduje się o największa katedra w Słowenii. Odwiedziny w tym miejscu  można połączyć ze zwiedzaniem pobliskich miejscowości.

 

 

Słowenia - piksel