Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-04-29

Historyczne słoweńskie miasta, które musisz odwiedzić!


Radoviljca

Słowenia to nie tylko piękne widoki, piaszczyste plaże i góry, ale również miasta z bogatą historią. Znajdziemy tam imponujące dzieła architektoniczne oraz zabytki pochodzące z okresu od prehistorii czy starożytności, poprzez barok aż do współczesności. Kilka z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stowarzyszenie Historycznych Miast Słowenii

Ponad 20 lat temu z inicjatywy burmistrzów gmin Idriji, Koper, Piran, Ptuj, Škofja Loka i Tržič powstało Stowarzyszenie Historycznych Miast Słowenii. Celem organizacji oraz współpracującej z nią Słoweńskiej Organizacji Turystycznej jest ochrona dziedzictwa kulturowego oraz promocja atrakcyjnych miast położonych na tamtych terenach.

Obecnie w skład stowarzyszenia wchodzi aż 21 miejscowości, a roku na rok wciąż ich przybywa. W trakcie działalności organizacji dołączyły do niej m.in. Brežice, Novo mesto, Ravne na Koroškem czy Črnomelj.

Mapę miast oraz szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Jeden dzień jedno miasto

Specjalnie dla turystów powstał też internetowy przewodnik Jeden dzień jedno miasto, który ma zachęcać przyjeżdżających do samodzielnego poznania słoweńskich miejscowości z duszą. W wyróżnionych lokalizacjach można rozsmakować się w lokalnej kuchni, pospacerować podziwiając miejską architekturę czy udać się na spotkanie z naturą.

Historyczne słoweńskie miasta warto odwiedzić nie tylko ze względu na same zabytki, ale również imprezy i atrakcje, które tam znajdziemy. Miłośników takiej formy spędzania wolnego czasu z pewnością dodatkowo ucieszy fakt, że miejscowości te znajdują się w niedalekiej odległości od siebie. A więc nieco dłuższy urlop pozwoli na poznanie większości lub nawet wszystkich z nich.

 
Słowenia - piksel