Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Niewielkie miasteczko (1520 mieszkańców) u ujścia wąskiej doliny Tržiškiej Bistricy do Kotliny Lublańskiej. Stara część osady leży w wąskiej dolinie powyżej ruin zameczku Neuhaus (Hudi Grad), pod którym miejscowość się rozwinęła. Informacja turystyczna. Hotel w niedalekim Podljubelju, w bliższej okolicy pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Kamping Tominčev slap w Podljubelju. Kilka lokali gastronomicznych. Liczne sklepy różnych branż, duży Merkator w osiedlu Bistrica.

Tržič był początkowo miastem handlowym leżącym na szlaku z Krainy do Karyntii przez przełęcz Ljubelj (Loiblpass, 1369 m n.p.m.). Mieszkali tu także górnicy wydobywający w niedalekim Podljubelju rudę rtęci oraz żelaza. Na obrzeżach osady działały niewielkie huty. Rozwinęło się także kowalstwo. Miasto zatraciło swój pierwotny charakter w XIX w., kiedy to stało się sporym, jak na słoweńskie warunki ośrodkiem przemysłu.

Przede wszystkim zasłynęło z niewielkich, lecz licznych manufaktur szewskich. Najwiekszy z zakładów, będący własnością Petra Koziny, został upaństwowiony po II wojnie światowej i prowadzi działalność do dnia dzisiejszego pod nazwą „Peko”. Pamiątką po rzemieślnikach jest „Szewska niedziela” (Šuštarska nedelja), odbywająca się we wrześniu impreza plenerowa połączona z jarmarkiem. Zakłady przemysłowe i nowa część mieszkalna skupione są w osiedlu Bistrica, w południowo-zachodniej części miejscowości.

Stare centrum Tržiča położone jest u zbiegu Lomščicy i Tržiškiej Bistricy wokół dziewiętnastowiecznego kościoła Zwiastowania NMP (wewnątrz ciekawe obrazy i polichromie Langusa i Layera). Domostwa pochodzą w większości z początku XIX w., kiedy to miasto nawiedził pożar. Zwracaja uwagę dom Mally (Mallyjeva hiša) z 1618 r. z dobrze zachowanymi wnętrzami oraz pracownią. W muzeum miejskim (Zgornja kajža) prezentowana jest ciekawa ekspozycja dotycząca regionu.

Niezwykle interesująca jest kolekcja geologiczna dotycząca niedalekiego wąwozu Dovžanova soteska w Karavankach, gdzie na powierzchnie ziemi wychodzą stare, jak na warunki słoweńskie skały paleozoiczne. Corocznie muzeum organizuje wystawę minerałów i kamieni szlachetnych. W typowym mieszczańskim domu Kurnikova hiša eksponowana jest ciekawa kolekcja etnograficzna. Nad starym centrum miasta wznosi się barokowy kościół św. Józefa (1704) szczycący się interesującym stropem drewnianym (1698), przeniesionym z kościoła św. Jerzego w dzielnicy Bistrica. Przy Trasie*** znajduje się słabo zachowana ruina zamku Neuhaus (Hudi Grad).

Z Tržiča pochodzi znany najwybitniejszy słoweński narciarz alpejski, slalomista Bojan Križaj (ur. 1957 r.). Końcem lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych królował na stokach osiągając osiem zwycięstw w zawodach pucharu świata. Skutecznie konkurował z narciarzami tej klasy co Ingemar Stenmark. Do niedawna pełnił funkcję prezesa Słoweńskiego Związku Narciarskiego (SZS). Jego dom, otoczony masywnym płotem, znajduje się na północ od centrum przy starej drodze do Podljubelja.