Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-04-05

Słowenia - kulinarne odkrycie


Turystyka kulinarna w Słowenii

Mówi się, że droga do serca prowadzi przez żołądek. Tak jest  i w przypadku Słowenii, w której zakochać się można, nie tylko dzięki pięknym krajobrazom, ale również poprzez niesamowite dzieła kulinarne. Coraz więcej obiektów gastronomicznych zostaje docenionych przez międzynarodowych ekspertów. Jest to zasługa wyjątkowych szefów kuchni oraz ich zespołów. Dowodem na to są wyróżnienia otrzymane od Gault & Millau oraz Michelin.

Wyróżnienia Michelin
 

Jakość Słoweńskiej gastronomii zadowoli nawet najbardziej wymagających gości. Potwierdzeniem tego są otrzymane gwiazdki Michelin oraz inne wyróżnienia tego przewodnika, które jako pierwsze otrzymała już w 2020 roku.

Kendov Dvorec

Jednym z miejsc docenionych przez Michelin jest restauracja znajdująca się w pięciogwiazdkowym Hotelu Kendov Dvorec, położonym w malowniczej wsi Spodnja Idrija (godzinę jazdy samochodem od Lublany). Szefowie kuchni Franci Pivk i Klavdij Pirih dbając o swoich gości, korzystają tylko z wysokiej jakości lokalnych produktów. Różnorodność, na którą składa się codziennie zmieniane menu, duży wybór win z wielu regionów oraz lokalnych piw rzemieślniczych budzi duży zachwyt wśród gości słoweńskiej restauracji. 

Vila Planinka

Kolejnym Słoweńskim obiektem gastronomicznym, który otrzymał wyróżnienie od Michelin jest restauracja znajdująca się w butikowym hotelu Vila Planinka w dolinie Jezersko. Prowadzona jest przez niesamowicie zdolnego i uprzejmego szefa kuchni Blaža Derlinka. W swojej karierze zawodowej miał przyjemność pracować z Aną Roš (Hiša Franko) i Igorem Jagodicem (Strelec). Kreatywny szef kuchni codziennie zaskakuje gości zmianami w menu. Do przygotowania swoich wyszukanych dań używa sezonowych owoców i warzyw, produktów mlecznych i mięsa z alpejskich pastwisk, ryb słodkowodnych, świeżych jaj oraz ziół. Pełna minerałów woda pozyskiwana jest ze źródeł wysokogórskich. Restauracja prezentuje również doskonały stosunek jakości do ceny.

Gault & Millau

Słoweńską gastronomię docenił Gault & Millau znany również jako żółty przewodnik, który w 1965 roku stworzyło dwóch francuskich krytyków kulinarnych – Henri Gault i Christian Millau. W swoich wyróżnieniach skupia się głównie na smaku, prezentacji dań oraz wyobraźni szefa kuchni. Symbolem nadającym wyróżnienie Gault & Milau są czapki kucharskie. 

Hisa Franko to wyjątkowa słoweńska restauracja wyróżniona zarówno przez przewodnik Gault & Milau, jak i Michelin. Znajduje się ona u podnóża majestatycznych szczytów i pastwisk, blisko rzeki Soczy. Prowadzi ją Ana Ros, która w 2017 roku została wyróżniona tytułem Najlepszej Szefowej Kuchni na Świecie. Słynie z kreatywności i ekstrawagancji. Tworząc dania korzysta z produktów dostarczanych przez okolicznych farmerów i hodowców. W restauracji Hisa Franko co miesiąc zmieniane jest menu degustacyjne. OpróczPrócz pysznego jedzenia restauracja posiada duży wybór win nadzorowany przez wyszkolonego sommeliera.


Najlepsze restauracje wyróżnione przez Gault & Millau w 2022 roku:

1. Hiša Franko, Staro Selo pri Kobaridu, 18/20, 4 czapki

2. Gostilna pri Lojzetu,Dvorec Zemono, Vipava, 17.5/20, 4 czapki

3. Hiša Denk, Zgornja Kungota, 17.5/20, 4 czapki

4. Ošterija Debeluh, Brežice, 17.5/20, 4 czapki

5. Restauracja Mak, Maribor, 17/20, 4 czapki

6. Restauracja Strelec, Lublana, 17/20, 4 czapki

7. Restauracja Pavus, Zamek Tabor Laško, 17/20, 4 czapki

8. Gostišče Grič, Šentjošt nad Horjulom, 17/20, 4 czapki

 

Szef kuchni roku:

  • Marko Pavčnik, restauracja Pavus, zamek Laško Tabor
  • Kucharz tradycji: Uroš Gorjanc, Gostilna Krištof, Predoslje
  • Szef kuchni przyszłości: Filip Matjaž, Restauracja COB, Portorož
  • Młody talent: Marko Magajne, Galeria Smaków, Novo Celje
  • Młody talent: Marko Vršič, Galeria Smaków, Novo Celje
  • Najlepszy sommelier: Gregor Kren, Fink House, Novo mesto
  • Najlepszy POP: bar Dvorni, Lublana
  • Najlepszy POP: Dom Polonka, Kobarid
  • Najlepsza cukiernia: Zebra Patisseries, Lublana

Osoby zainteresowane wycieczkami kulinarnymi zapraszamy do przesyłania zapytań: https://www.visitslovenia.pl/zaplanuj_podroz, a chcących poczuć smaki Słowenii w swoim domu do zakupów: https://slowenskisklep.pl/.

 

Słowenia - piksel