Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Dolina Soczy (sł. Dolina Soče)


 • Rzeka Soca - Słowenia (Archiwum TDS, fot. Vasja Bocko)
 • Kobarid (Archiwum TDS, fot. Jost Gantar)
 • Wędkowanie na Soczy (Archiwum TDS, fot. Ursa Drofenik)
 • Dantejeva jama (Archiwum TDS, fot. Miljko Lesjak)
 • Dolina Soczy (Archiwum TDS, fot. Jošt Gantar)
 • Dolina Soczy (Archiwum TDS, fot. Monica Silva)
 • Soca (Archiwum TDS, fot. Fabio Ferrari)
 • Javorca - Kościół Pamięci Ducha Świętego (Archiwum TDS, fot. Gorazd Kutin)
 • Wodospad Kozjak (Archiwum TDS, fot. Jošt Gantar)
 • Fort Kluže (Archiwum TDS (Fundacija Poti miru), fot. Jure Batagelj)
 • Rafting na Soczy (Archiwum TDS, fot. Ursa Drofenik)

InformacjeNoclegi w okolicy

Spis treści:

Dolina Soczy (Dolina Soča) to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin w Słowenii. Znana jest przede wszystkim jako raj dla miłośników spędzania czasu aktywnie oraz z krystalicznej czystej, szmaragdowej rzeki Soczy. Miejsce to jest jednak stosunkowo rzadko odwiedzane przez Polaków. Może dlatego, że wydaje się ono nieco schowane za górami.

Dolina Soczy

Źródło: Archiwum TDS, fot. Vasja Bocko


CIEKAWOSTKA

Piękno tego regionu docenili także twórcy filmu Opowieści z Narnii, którzy nakręcili jedne z najbardziej ekscytujących scen tego słynnego filmu nad rzeką Soczą.


 

Miasteczko Bovec położone jest w śródgórskiej kotlinie u zbiegu Soczy oraz potoku Koritnica. Zimą zachęca narciarzy do szusowania w ośrodku narciarskim tuż pod szczytem Kanin (2582 m n.p.m.) w Alpach Julijskich. Latem kusi fanów górskich wędrówek oraz miłośników różnych form spływów górskich rzekami.

 


WARTO WIEDZIEĆ

W mieście Bovec ulice nie mają nazw. Tylko plac w centrum zwany jest Trg golobarskih žrtev lub po prostu Trg. Pozostałe adresy oznaczają dawne przysiółki np. Rupa, Ledina czy Brdo. 


 

Kobarid to miasto, które znalazło się wśród najwyżej ocenianych miejsc na kulinarnej mapie świata. Leży u stóp szczytu Krn (2245 m n.p.m.) i jest końcowym punktem na trasie spływów Soczą. Najważniejsze wydarzenia w dziejach tego miasteczka miały miejsce w czasach I wojny światowej, czego upamiętnieniem jest powstałe tam Muzeum Kobarid. To właśnie przez ten region przebiegał front. 


Tolmin to stare, administracyjne centrum regionu Doliny Soczy. Miasto to leży u zbiegu rzek Tolminki i Soczy. Będąc w Tolminie warte odwiedzenia jest Muzeum Miejskie, w którym to przedstawione są liczne i ciekawe elementy wyposażenia drewnianych domów chłopskich oraz ekspozycja dotycząca I wojny światowej.

 

Co warto zobaczyć w Dolinie Soczy?

Dolina Soczy zachwyca różnymi możliwościami aktywnego wypoczynku na łonie natury na stosunkowo niewielkim obszarze. Dodatkowo jest miejscem, które warto odwiedzić ze względu na jej historię. To w tym regionie znajdował się front I wojny światowej. Co więcej, dolina zachwyca miłośników pięknych widoków i przyrody.

Warto zarezerwować kilka nocy, aby odkryć dolinę Soczy. Jeżeli potrzebujecie sprawdzony noclegów - możecie wysłać zapytanie do naszego biura podróży Starlight-Travel, które specjalizuje się w organizacji wyjazdów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i grup.

 

ATRAKCJE SPORTOWE

Region ten jest bardzo atrakcyjny dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Wraz z naszymi partnerami jesteśmy w stanie zaproponować Wam pakiet aktywności. Część z nich takie jak np. rafting czy rodzinny rafting po rzece Socza można odbyć bez przygotowania. Są również takie dyscypliny, które wymagają większego doświadczenia. Jedno jest pewne - ten region jest absolutnie doskonały do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Aktywnie w Dolinie Socy

Źródło: partner serwisu

Aktywności realizujemy wyłącznie ze sprawdzonymi partnerami, z którymi współpracujemy od blisko dekady. Wybierając się do Doliny Soczy można spróbować swoich sił między innymi w:

 • raftingu 

 • parku linowym

 • kanioningu

 • kajakarstwie

 • kolarstwie górskim

 • teambuildingu (aktywności służące integracji zespołu)

 

Rafting na rzece Soča

Rafting na Soczy

Źródło: Archiwum TDS, fot. Ursa Drofenik

Rafting w dolinie Soča to jedna z tych aktywnych wycieczek, które po prostu trzeba wpisać na listę przygód. Spływ po rzece Soča trwa 2–3 godziny. Jedyną umiejętnością, która jest wymagana do raftingu to pływanie. Agencje sportowe, które organizują spływy po rzece Soča , zapewnią niezbędny sprzęt i wykwalifikowanego przewodnika, aby zapewnić bezpieczną i przyjemną podróż.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w raftingu na szmaragdowej rzece Soča, napisz do nas - pomożemy zaplanować całą przygodę! 

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Kajak w Dolinie Soczy

Rzeka Soča jest popularnym miejscem także do pływania kajakiem. Oferuje różne poziomy trudności (od I do V) zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy, którzy preferują tory trudne technicznie. 

Doskonalić swoje umiejętności można na niektórych odcinkach rzek i jezior:

 • rzeka Soča (różne stopnie trudności)

 • rzeka Koritnica (odpowiednia dla doświadczonych kajakarzy)

 • Jezioro Most na Soči (odpowiednie dla początkujących)

 • Jezioro Rabeljsko Jezero (odpowiednie dla początkujących)

 

Wędkowanie w Dolinie Soczy

Wędkowanie w Dolinie Soczy

Źródło: Archiwum TDS, fot. Ursa Drofenik

Dolina Socza ma dwa okręgi rybackie, kontrolowane przez Zavod za ribištvo Slovenije (Słoweński Instytut Badawczy Rybołówstwa) i Ribiška družina Tolmin (Klub Wędkarski Tolmin). W rzekach i wodach poza tymi dzielnicami nie wolno łowić

 

Kanin - ośrodek narciarski (Kanin - Sella Nevea)

Słoneczny Kanin, połączony z włoskim ośrodkiem narciarskim Sella Nevea, zachwyca niesamowitą górską atmosferą i naturalnym śniegiem, który utrzymuje się do późnej wiosny.

Transgraniczny ośrodek narciarski Kanin - Sella Nevea, najwyższy ośrodek narciarski w Słowenii, jest jednym z największych słoweńskich ośrodków narciarskich z 70 ha powierzchni narciarskiej. Odwiedzają go początkujący, zaawansowani narciarze i miłośnicy snowboardu. Kolejka na szczyt górski Kanin dostępna jest dla turystów również latem.

Więcej informacji o tym ośrodku


W sezonie zimowym 2020/2021 organizujemy SKI SAFARI - 7-dniowy pobyt narciarski ze ski-passem na ośrodki narciarskie w 3 krajach: Słowenii, Austrii oraz we Włoszech

Dowiedz się więcej


 

Wędrówki w rakietach śnieżnych w Dolinie Soczy

W Dolinie Soczy istnieje wiele możliwości spacerów w rakietach śnieżnych. Magiczne doliny, zaśnieżone pola, białe łąki i leśne ścieżki można znaleźć praktycznie na każdym kroku. Będzie zachwycał przez magiczną Trenta, idyllicznej Log pod Mangartom oraz unikalnej planota Šentviška.

Zabawne spacery po śniegu, do których potrzebne są śniegowce, odpowiednie obuwie zimowe, śnieg, ciepłe ubranie i czapka w nocy, to doskonały pomysł na zimowy rodzinny wyjazd.

 

ATRAKCJE HISTORYCZNE

Muzeum Kobarid 

Słynne muzeum o znaleziskach z I wojny światowej otrzymało najwyższy krajowy certyfikat dla muzeów, Nagrodę Muzealną Rady Europy i zostało nominowane do nagrody Europejskiego Muzeum Roku.

Muzeum Kobarid jest ośrodkiem reprezentowania dziedzictwa frontu Isonzo w skali słoweńskiej, europejskiej i światowej. Wyjątkowe pokazy walk i życia w czasie wojny, eksponaty, bogaty materiał fotograficzny i projekcja wielopoziomowa opowiadają wzruszającą historię ciężkich i krwawych dni nad rzeką Sočą, o których wspominali również słynni Ernest Hemingway i Erwin Rommel.

Muzeum Kobarid

Źródło: Archiwum TDS, fot. Jost Gantar

 

Fort Kluže

Ten majestatyczny fort nad wąwozem Koritnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych atrakcji kulturalnych w dolinie Soczy. Jest ważnym pomnikiem obrony przed najazdami tureckimi, wojskami Napoleona i atakami w czasie I wojny światowej.

Fort Kluže

Źródło: Archiwum TDS (Fundacija Poti miru), fot. Jure Batagelj

W XV wieku fort Kluže był drewnianą fortyfikacją, mającą na celu zapobieżenie najazdom tureckim na Koroškę. Później zbudowano kamienną fortyfikację, której w XVIII wieku bronili żołnierze austriaccy przed wojskami generała Napoleona Bonaparte. Nowoczesny wygląd fort uzyskał w XIX wieku, podczas gdy w XX wieku odgrywał ważną rolę na froncie Isonzo. Do dzisiaj w forcie funkcjonuje grupa rekonstrukcyjna, która nosi nazwę “1313”.

 

Javorca - Kościół Pamięci Ducha Świętego

Kościół św. Ducha w Jaworce został zbudowany przez żołnierzy austro-węgierskich, mistrzów różnych rzemiosł. Jest symbolem wezwania do pojednania i świadectwem łączącej siły łączenia twórczości artystycznej z konstrukcją. Nad wejściem znajduje się dzwonnica z zegarem słonecznym, herbem monarchii i napisem PAX (pokój).

Kościół upamiętnia poległych austro-węgierskich obrońców pola bitwy na froncie Isonzo (1915–1917). Jako najpiękniejszy pomnik I wojny światowej na terenie Republiki Słowenii został umieszczony na liście szczególnie ważnego europejskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego już w 2007 roku, a w 2018 roku otrzymał znak Dziedzictwa Europejskiego.

Javorca - Kościół Pamięci Ducha Świętego

Źródło: Archiwum TDS, fot. Gorazd Kutin

 

ATRAKCJE PRZYRODNICZE

Wąwozy Tolmin 

Wąwóz Tolmin to potoczna nazwa wąwozów Tolminka i Zadlascica, które są jedną z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych w Tolmin. 

W wąwozach Tolmin można zobaczyć takie atrakcje przyrodnicze jak:

 • Głowa Niedźwiedzia - duża skała wciśnięta między ściany Kanionu Zadlascica

 • Most Diabła - znajdujący się 60 metrów nad rzeką Tolminka

 • Jaskinia Dantego - Jaskinia Zadlaška, której drugie imię pochodzi od poety Dantego Alighieri

 • Źródła termalne

 

Rzeka Soča

Rzeka Soča, jedna z najpiękniejszych rzek w Europie, jest ważnym skarbem przyrody w Parku Narodowym Triglav. Słynie z głębokiego szmaragdowego koloru i energicznych bystrzy w górnym biegu rzeki. Jej długość to 137 km. Alpejska rzeka z tajemniczym źródłem krasowym w Trenta, u podnóża majestatycznych Alp Julijskich. Rzeka jest istnym rajem dla miłośników górskich sportów wodnych. 

 

Wodospad Kozjak

Wodospad Kozjak

Źródło: Archiwum TDS, fot. Jošt Gantar

Wodospad Kozjak to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Słowenii. Otoczenie dzikiej natury sprawia, że widok zapiera dech w piersiach. Położony jest niedaleko miasteczka Kobarid. Wodospad Kozjak mierzy 15 metrów i znajduje się nad szmaragdową rzeką Soča.

 

Jezioro w Most na Soči

Most na Soči słynie z pięknego jeziora i ścieżek wokół niego. Ze względu na pobliską elektrownię wodną Doblar dorzecza rzeki zostały całkowicie zalane, a pod osadą utworzyło się rozległe jezioro akumulacyjne. Jezioro ma ten sam wyjątkowy kolor, co tajemnicza rzeka Soča.

Jezioro w Most na Soči

Źródło: Archiwum TDS, fot. Jošt Gantar

 

Wydarzenia w Dolinie Soczy

 • Festiwal wędrówek po Dolinie Soczy (wrzesień - październik 2020 r.) 

 • Metaldays - słoweński festiwal muzyki metalowej, który odbywa się w Tolmin.

 • Noc nad jeziorem Most na Soči

 • JESTIVAL - Festiwal Jedzenia i Sztuki (Kobarid)

 • EMAUS - Międzynarodowe zawody narciarskie jak w dawnych czasach (Bovec, Poniedziałek Wielkanocny)

 • Strukljada - Festiwal najsłynniejszego deseru z Kobarid “Kobariski Strukli” (czerwiec)


Miejsca, które warto zobaczyć w okolicy

Dolina Soczy kulinarnie 

 • tradycja serowarska: ser Tolminc, ser Bovec 

 • pstrąg Soča - Soča Trout

 • Kobariški štruklji

 • Bovški krafi

 • Frika

 • Čompe an skuta

Mapa

Źródło: soca-valley.com

 

 

 

 
Słowenia - piksel