Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2024-01-18

Magiczny grudzień w Słowenii


W okresie Adwentu słoweńskie miasteczka zamieniają się w bajkową krainę, która rozczula przyjezdnych jak i miejscowych.

Pięknie przystrojone centra miast, gdzie można spacerować między świątecznymi straganami i oświetlonymi uliczkami w towarzystwie unoszącego się w powietrzu zapachu wypieków z aromatem cynamonu i goździków.

To nie tylko czas spotkań z bliskimi, ale także okazja do odkrywania codziennie nowych opowieści świątecznych, wydarzeń kulturalnych, koncertów, tradycyjnych potraw i wyjątkowych prezentów!

Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Słowenię podczas Adwentu. Przywróć iskrę dziecinnej radości w swoich oczach i daj się ponieść przytulnej atmosferze, która zachwyca w ustrojonych miasteczkach. 

1. Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

Udaj się na spacer wśród świątecznych straganów słoweńskich miast (np. w Lublanie organizowany jest jeden z największych jarmarków) i miasteczek (np. Kamnik), gdzie na pewno natkniesz się na upominki i dekoracje z ogromnym wyborem ręcznie robionych. Oprócz tego znajdziesz tam grzane wino, herbatę czy kakao lub coś do zjedzenia z tradycyjnej kuchni. Będziesz też mieć okazję posłuchać świątecznej muzyki na żywo. Czas Ci minie tak szybko, że nawet nie zauważysz, że to już Nowy Rok!

2. Zobacz tradycyjną żywą szopkę

Wiele osób nie wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez stajenki, a najlepiej żywej. Jednak te szopki w Słowenii mogą wyglądać nieco inaczej niż te, które możemy zobaczyć w Polsce. W tajemniczym świecie podziemnych jaskiń krasowych możesz ujrzeć niesamowite rzeźby lodowe w otoczeniu prawdziwych zwierząt. Takie widowisko może przypaść do gustu każdemu niezależnie od wieku. 

3 . Wypatruj postaci z bajek

Grudzień to wyjątkowy czas szczególnie dla najmłodszych, gdyż spodziewają się wizyty rok wyczekiwanego pana przynoszącego prezenty – Świętego Mikołaja. W niektórych miasteczkach, jak chociażby Celje, dzieci mogą także spotkać postacie z bajek, takie jak wróżki czy elfy. Spraw uśmiech na twarzy swojej pociechy i odwiedź słoweńskie krainy baśni właśnie w tym miesiącu. 

4. Spektakularne lodowiska

Otwarte lodowiska w centrach miast nadają im szczególnego klimatu. W Słowenii można jeździć na łyżwach pod gwiazdami i magicznymi światłami przy dźwiękach muzyki oraz zapachu pieczonych i gotowanych smakołyków. Dodatkowo nie musisz martwić się łyżwy - możesz wynająć je na miejscu.

Jedno z bardziej widowiskowych lodowisk jest lodowisko z animacjami świetlnymi w miejscowości Nove Mesto, na którym wieczorami odbywa się dyskoteka

5. Wypocznij w lokalnych uzdrowiskach

Ostatni miesiąc w roku jest głównie znany z radosnego, świątecznego nastroju. Od niepotrzebnych nerwów tego okresu można uciec w słoweńskich resortach spa relaksując się podczas urlopu (koniecznie odwiedź Termy Olimia). Zafunduj sobie dostosowany do aktualnych potrzeb zabieg czy masaż, który może poprawić Ci samopoczucie w ostatnie dni starego roku.

Wybierz coś dla siebie!

Spędź Adwent w Słowenii, doświadcz magii tego kraju i wybierz odpowiedni rodzaj atrakcji. Każdy napewno znajdzie coś wartościowego dla siebie!


 

Słowenia - piksel