Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Jedno z najstarszych miast w Słowenii, położone u podnóża Alp Kamnickich, nad brzegami rzek Kamniška Bistrica i Nevljica. Okres rozkwitu miasta przypada na średniowiecze, kiedy miasto posiadało własną mennicę, rozwijał się handel i rzemiosło. W XVII wieku ośrodek stracił znaczenie na rzecz Lublany. Obecnie przyciąga zarówno miłośników zabytków oraz, ze względu na położenie, górskich wędrówek.

Pośród malowniczej starówki wyróżnia się Mały Zamek. Czas w znaczny sposób odcisnął na nim swoje piętno. Stosunkowo dobrze zachowana jest natomiast kaplica z kryptą. Była ona wielokrotnie przebudowywana od XI wieku, kiedy to  została wzniesiona.  Szczególnie warte uwagi są gotyckie i barokowe freski, które pokrywają jej wnętrze. 

Kolejnym ważnym zabytkiem jest klasztor Franciszkanów. Większość z jego zabudowy powstała między XVII a XVIII wiekiem. Jego biblioteka dysponuje bezcennym zbiorem starych woluminów.
Ciekawym wydarzeniem są Dni Średniowieczne, tzw.  „Ścieżki Wenus”, podczas których odbywa się targowisko w dawnym stylu.

Inne zabytki:

  • Zamek Zaprice – barokowa rezydencja
  • Ruiny Starego Zamku

Dojazd:

  • samochód - Lublana 25 km,
  • pociąg - połączenia z Lublaną co godzinę.
Słowenia - piksel