Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2021-02-02

Słoweński karnawał online - Kurentowanie


Kurentowanie w Ptuju

W dniach 2-16 lutego 2021 roku w mieście Ptuj odbędzie się 61. Kurentovanje, czyli cykliczna impreza, która ma na celu huczne pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Do tej pory festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata. Jak impreza będzie wyglądała w dobie ograniczeń związanych z pandemią?

Ptujskie ostatki

Kurentowanie to obyczaj, który odbywa się na przełomie lutego i marca. W czasie tego 10-dniowego wydarzenia ulice Ptuj wypełnione są kolorowymi korowodami przebierańców, na których czele idzie diabeł. Gospodynie tłuką przed nim gliniane garnki wierząc, że zapewni im to szczęście. Istotą festiwalu jest podtrzymanie ludowej tradycji. Między innymi dlatego w 2017 roku kurentowanie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. A wzmianki o tym wydarzeniu pojawiły się w Lonely Planet i The Guardian.

Festiwal swoją nazwę zawdzięcza mitycznemu stworzeniu zwanemu Kurent. Miejscowi młodzieńcy przebierają się za tę istotę i przy dźwiękach muzyki chodząc od domu, do domu odpędzają zimę dzwonkami i pałkami z kolców jeża. Ich stroje ważą nawet 40 kg. A to za sprawą przebrania z owczej wełny oraz futrzanej czapki.

W tym roku online

Organizatorzy, chcąc podtrzymać tradycję tego niezwykłego wydarzenia, zdecydowali, że w tym roku ze względu na pandemię, zmienią oni nieco formę festiwalu. Chcąc zachować wszystkie możliwe środki ostrożności, postanowili, że 61. Kurentovanje odbędzie się online. A wydarzenie będzie można śledzić na Facebooku, Instagramie i stronie www.kurentovanje.net.

Europejska stolica karnawałowa

Poprzednia edycja Kurentowania sprawiła, że miejscowość Ptuj odwiedziło ponad 100 tys. osób z 16 krajów. Oprócz tego festiwalu odbywają się tam też inne wydarzenia m.in tradycyjne jarmarki, Festiwal Popularnej Muzyki Słoweńskiej i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dziecięcego. Jak się okazuje oprócz licznych imprez miasto ma do zaoferowania turystom też inne atrakcje. 

Mimo że Ptuj posiada powierzchnię zaledwie 25,65 km², a liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys., to nie brakuje tam zabytków oraz miejsc rozrywki. Będąc w tamtych okolicach, nie sposób odmówić sobie zwiedzania Zamku Ptuj czy kościoła rektorskiego św. Jerzego. Na terenie miasta działają także obiekty kulturowe i sportowo-rekreacyjne takie jak np. kąpielisko termalne Terme Ptuj. Miejscowość jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Słowenii, które niewątpliwie zasługuje na uwagę turystów. 

Więcej informacji o Ptuju

A tak wyglądało Kurentowanie w Ptuju w 2020 r.:

Słowenia - piksel