Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Przez zachodnią Słowenię bez winiety


Przez Słowenię bez winiety – część zachodnia (do/z Austrii i Włoch)

Również zachodnia część Słowenii, jakże inna od wschodniej, zasługuje na szczególne poznanie. Kras, szynka Pršut oraz słoweńskie wybrzeże to tylko część atrakcji, jakie oferuje ta część tego małego, ale jakże pięknego kraju.

Wjazd od strony Austrii

  1. Udając się autostradą przez austriackie Villach – należy kierować się na zjazd Hart (Karntner Strasse – Wurzenpass Strasse), a stamtąd na przejście Podkoren.

TriglavPrzed nami otworzy się przepiękna droga widokowa: Kranjska GoraVršičTrenta (w okresie jesienno-zimowym obowiązkowe łańcuchy na koła). Tu polecamy zatrzymać się w jedynym z ekologicznych kempingów w Słowenii, tzw. hostelu na powietrzu Adrenalinček Soča. Oferuje on wspaniałe i niecodzienne możliwości noclegowe (szałasy, namioty, hamaki oraz miejsce, gdzie można rozbić swój namiot). To także dobra baza wypadowa na wycieczki górskie po Alpach Julijskich, poznawanie przyrody i wypoczynek na łonie natury. To także znany i ceniony nie tylko wśród Słoweńców centrum sportów i aktywności górskich, jak na przykład rafting na rzece Soča.

Jeśli jednak nie planujemy tutaj postoju to kierując się dalej w stronę miasteczka Bovec można odkryć uroki świata górskiego i pierwsze wpływy Adriatyku. Cały obszar leży na skraju Parku Narodowego Triglav, jest bardzo zielony i spokojny. Jest doskonałym wyborem dla Gości szukających aktywnego wypoczynku we wspaniałej scenerii, z dala od szumu aut, dróg i dużych miast. W Bovcu (także w zimie planując narty) polecamy zatrzymać się w rodzinnych, dobrze wyposażonych i ładnie położonych Apartamentach Tajčr rodziny Zorč. W okolicy miasta jest dość duża oferta sportów ekstremalnych i wodnych (spływy rzeczne, kajak, wspinaczka) – rodzina Zorč oraz obsługa kempingu Adrenalinček służy radą i pomocą w organizacji tego typu atrakcji.

Z Bovca jadąc dalej przez Kobarid i Tolmin polecamy dojechać do pełnego naturalnych i kulturalnych bogactw regionu Gorška Brda. Będąc tutaj warto odwiedzić regionalne winnice: Goriška Brda, Prinčič, Dobuje, a jeśli pojawi się potrzeba noclegu, to swietną opcją będzie Hotel Kozana w miejscowości Dobrovo, skąd polecamy także udać się na degustacje win i zwiedzanie winnic opisanych wyżej. Nawet jeśli nocleg w tym regionie nie wchodzi w grę serdecznie polecamy wybrać się na wycieczkę degustacyjną. Oczywiście to także świetna okazja do zaopatrzenia się w doskonałe słoweńskie wina na dalszą część Państwa urlopu.

Jaskinia PostojnaZ tych pięknych i urodzajnych ziem, kierując się na miasto Nova GoricaVolčja DragaDornberk, warto skręcić na BranikKomen i dojechać do Hostelu Pliskovica oraz zwiedzić te ciekawe obszary. Alternatywna trasa i miejsce na postój to przejazd przez wioskę ŠtanjelDutovljeSežanaLipica (znana stadnina koni) – Lokev, czyli najstarszą słoweńską wieś, która słynie z wyrobów mięsnych, zwłaszcza słoweńskiej szynki suszonej – pršut. Tu na nocleg, będący doskonałym wyborem przy chęci zwiedzenia jaskiń (Postojna, Škocjan), regionu Goriška Brda, wycieczek do Triestu i nawet Wenecji, polecamy piękne i stylowe apartamenty Muha. Ta doskonała lokalizacja dodatkowo gwarantuje wyśmienitą, tradycyjną kuchnię, której sekrety kultywowane są od 11 pokoleń gospodarzy. Także tym z Państwa, którzy przyjeżdżają w te okolice w celu zwiedzenia jaskiń, stadniny koni Lipica czy udając się nad słoweńskie morze polecamy postój i odpoczynek w restauracji Andreja Muhy. Suto zastawiony stół, kieliszek dobrego, lokalnego wina z pewnością doda pasażerom energii do dalszej podróży. 

Dalej, kierując się na miasto Divača i Kozina można odbić w stronę chorwackiej granicy (Rijeka i Kvarner – wschodnia część chorwackiej Istrii) lub udając się na słoweńskie wybrzeże kierować się na miasta KoperIzolaPiran. Stąd można udać się także na chorwacką Istrię – jej zachodnią część. Na słoweńskim wybrzeżu polecamy kilka możliwości noclegowych, zależących od preferowanego standardu, typu noclegów i budżetu. Zaczynając od Kempingu Adrenalinček Morze i Hostelu Histria w samym centrum Kopru, poprzez apartamenty i agroturystyki: Kozlovič, Vitez, Vojko, po apartamenty Lavanda w Koprze czy Marina w Portorožu i hotele Koper i Aquapark Hotel Žusterna (wszystkie pod banderą Term Čatež, gwarantującą jakość i dobry standard). A to nie koniec, bo w tym rejonie jest jeszcze mały, ale uroczo położony Hotel Tartini w sercu perły słoweńskiego wybrzeża, Piranu.

Natomiast świetnym miejscem na dłuższy wypoczynek w domkach, pokojach hotelowych albo na campingu jest także położony nad samym wybrzeżem ośrodek Adria Ankaran w miejscowości Ankaran albo Resort Bernardin położony nad brzegiem morza, wzdłuż popularnej promenady między miastem Portorož a miastem Piran

Dla tych z Państwa, którzy z regionu Bovca lub Goriška Brda kierując się na miasto Nova Gorica wybiorą trasę – AjdovščinaVipavaRazdrto – (Postojna) Hruševje polecamy zatrzymać się w miasteczku Prestranek, położonym 5 km od miasta Postojna (ta informacja może być przydatna także tym, którzy jadąc do jaskini Postojna i zamku Predjama zechcą zatrzymać się na dobry, lokalny obiad). Tu na nocleg i odpoczynek przy doskonałym gulaszu, mięsiwie czy pizzy z pieca chlebowego polecamy apartamenty Zamku Prestranek, gdzie przy wcześniejszym zapowiedzeniu się można skorzystać z oferty rodzinnej: obiad i jazda konna. Stamtąd udając się w kierunku PivkaKnežakIlirska BistricaJelšane dojadą Państwo do miasta Rijeka – chorwacka wschodnia Istria i Kvarner

Wjazd od strony Włoch

  1. Do Słowenii wjadą Państwo od strony Villach (Austria) przez Tarvisio (Włochy) zjazdem TarvisioCave del PredilPredil/Predel do słoweńskiego Log pod Mangartom. Stamtąd kierując się na Bovec otwiera się przed Państwem droga pełna piękna, smaków, zapachów i atrakcji, które oferuje bogata, różnorodna, pełna możliwości i ciekawostek zachodnia część małej, a jakże pełnej wrażeń Słowenii (opisanych wyżej).

Pozostałe możliwości wjazdu do Słowenii od strony Włoch to:

2.1 Trieste (Trst) – Basovizza (Basovica) – LipicaLokev – udając się do miasta Postojna lub Kozina i w kierunku wybrzeża

2.2 Trieste (Trst) – Basovizza (Basovica) – Krvavi PotokKozina – jadąc nad słoweńskie morze lub do Rijeki

Życząc udanych wycieczek i odkrywania czarów tego wspaniałego obszaru pozostajemy do Państwa mailowej dyspozycji służąc dodatkowymi informacjami i pomocą w rezerwowaniu noclegów i atrakcji.

Polecamy też artykuł przedstwiający trasę przez wschodnią Słowenię.

Mapy tras bez winiety przez wschodnią Słowenię

Do Novej Goricy:

Od Novej Gorica do granicy  wer. 1

Od Novej Gorica do granicy  wer. 2

Anna i Matjaž Bogacz-Udovč

Słowenia - piksel