Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

KURENTOVANJE - czyli słoweński karnawał


 

Karnawał w Słowenii
fot. Camera on autopilot | flickr | CC

KURENTOVANJE - To najbardziej znany obrzęd słoweński. Na terenie całego kraju odbywa się co roku w ostatni weekend karnawału. W sobotę na ulicach wszystkich miast i wsi można zobaczyć przebierańców. Natomiast w niedzielę główna procesja odbywa się w najstarszym mieście Słowenii - Ptuju. Głównymi postaciami są tzw. kurenty, których zadaniem jest przegonić zimę i złe duchy oraz przywitać wiosnę. Tego dnia tysiące kurentów wychodzi na ulicę. Ubrane są w  owcze skory, czerwone skarpetki, czarne buty, a na głowach mają futrzane czapki oraz rogi. Głośnymi dzwonkami starają się przegonić zimę, tym samym stwarzają nieamowitą atmosferę karnawałowej zabawy. Kurent to słoweński odpowiednik greckiego Dionizosa.

 

Nie w każdym regionie Słowenii główną postacią karnawału jest kurent. Funkcjonuje on w południowo-wschodniej Słowenii. Chociaż ostatnio głośno o nim także w centralnej Słowenii (w stolicy kurentovanje odbywa się w ostatnią sobotę karnawału). W Cerknie występują maski o nazwie laufarija, w Kostanjevicy šelme.

W czasie kurentovanja, a także w Tłusty Wtorek (nie czwartek!) Słoweńcy zajadają się pączkami. Podobno najlepsze można kupić na trasie Lublana - Maribor w miejsowości Trojane.

Osoby, a także grupy zorganizowane zainteresowane wyjazdem na słoweński karnawał zapraszamy do kontaktu:

email: info@visitslovenia.pl
tel.: 691748684

Słowenia - piksel