Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

Jaskinie Jaskinia Postojna i Zamek Predjama


Zamek pred Jama

Photo credit: Project 1080 / Foter.com / CC BY

Na skróty:

Cennik biletów wstępu do Jaskini  Postojna i  Zamku

Godziny otwarcia

Jaskinia postojna i zamek na zdjęciach >

Jaskinia Postojna jest dwudziestokilometrowym labiryntem przejść, galerii oraz komnat, które w asyście doświadczonych przewodników, w ostatnich 193 latach, odwiedziły ponad 33 miliony osób. Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu "klasyczny kras". 

Jej najbardziej interesujący tunel został odkryty w 1818 roku przez Luka Čeč. W następnym roku po jego odkryciu został on udostępniony dla zwiedzających. Do tego czasu jedyną dostępną częścią jaskini były wejścia do niej, gdzie odwiedzający cysto pozostawiali po sobie ślady wyryte na ścianach. Najstarsze z nich pochodzą z XIII stulecia. W 1872 w jaskini zostały położone tory kolejowe, a dwa lata później doprowadzono elektryczność.  


Najtańsze noclegi w okolicy Jaskini Postojna - bezpłatna rezerwacja -  tel.: 52 321 49 87


Wizyta w jaskini Postojna rozpoczyna się od stacji kolejowej. Pociąg najpierw mija tunel stworzony przez człowieka ponad 40 lat temu (w czasie modernizacji linii). Pierwszy naturalny tunel jest czarny od sadzy po wybuchu paliwa gromadzonego tu w czasie II wojny światowej. Dalej przejeżdżamy przez bogato zdobioną stalaktytami i stalagmitami „Gotycką Salę”, a następnie przez „Salę Kongresową”, zwaną Balową, służącą od ponad 180 lat na bale i inne wydarzenia. Podczas gdy oglądamy rzeźby stworzone przez naturę, pociąg wjeżdża kolejne dwa kilometry w głąb jaskini, do wnętrza Wielkiej Góry. Tutaj wysiadamy z pociągu i dalej poruszamy się pieszo. Szlak prowadzi przez Wielką Górę (zwaną również Kalwarią), Rosyjski Most do Pięknej Jaskini. Ostatecznie trasa dochodzi do Brylantowego przejścia, gdzie znajduje się najsłynniejszy stalagmit zwany Brylant – symbol Jaskini Postojna. Następnie droga prowadzi do basenu z „ludzkimi rybami” a następnie do „Sali Koncertowej”, gdzie wsiadamy do pociągu, którym wracamy na powierzchnię.

więcej informacji o regionie Kras


Polecane noclegi w okolicy Jaskini Postojna i Zameku Predjama

Apartamenty Muha Grad-Prestranek

 

VIVARIUM  PROTEUSA
 

Już od połowy XVII stulecia Jaskinia Postojna była przedmiotem zainteresowania badaczy natury i uważana za kolebkę speleobiologii (nauki o formach życia pod ziemią). Badacze twierdzą, że w jaskini żyje ponad 130 odmian zwierząt.

Proteus Vivarium uczy podstawowych zasad, historii krasu i speleobiologii (nauki zajmującej się badaniem jaskiń), poprzez ukazywanie charakterystycznych cech obszaru podziemnego oraz umożliwienie oglądania najbardziej charakterystycznych osobników fauny jaskini. Odwiedzający mogą zapoznać się z ogólnymi multimedialnymi prezentacjami na temat krasu oraz życia pod ziemią, by następnie przejść do oglądania w vivarium przedstawicieli fauny Jaskini Postojna. Specjalna uwaga zwrócona jest na najsłynniejszy okaz - ślepego płaza „Odmieniec jaskiniowy” (Proteus anguinus). Ze względu na kolor skóry zbliżony do skóry osobników rasy białej określa się go mianem „ludzka ryba”. W tej części jaskini, na potrzeby badań naukowych, znajduje się laboratorium speleologii. Wizyta w jaskini jest rekomendowana szczególnie dla osób chcących poznać różnorodne aspekty życia świata podziemnego.


Najtańsze noclegi w okolicy Jaskini Postojna - bezpłatna rezerwacja -  info@visitslovenia.pl


 
WAŻNA INFORMACJA
 

W jaskini panuje stała temperatura w przedziale 8 do 10° C. Odwiedzających prosimy też o przybycie na 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki.

ZAMEK PREDJAMA
 

Ledwie 10 km od Jaskini Postojna znajduje się jeden z najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości: Zamek Predjama. Osadzony od ponad 700 lat na 123 metrowym klifie; potężna, doskonała kryjówka obronna prostego rycerza-rebelianta, barona-rabusiów, i bohatera wielu romantycznych legend imieniem Erazam z Predjama. 

Erazemowi udało się uniknąć nieprzyjemności surowego wyroku sądu imperatorskiego, co zmusiło Gubernatora Triestu, Kaspara Ravbara, do wyprawy po niego i ściągnięcia go do więzienia. Zimą 1484 roku Gubernator otoczył zamek, aby zmusić rabusia do podania się. W czasie oblężenia, Erazem zakpił z Ravbara wysyłając mu sekretnym przejściem prezenty. Ravbar zdał sobie sprawę, że może zdobyć zamek tylko drogą sprytnego podstępu. Ostatecznie udało mu się przekupić służącego Erazema i namówić go do zdrady swego pana. Zdrajca doniósł Ravbarowi, by ten skierował armaty w miejsce, gdzie znajdowała się ubikacja. Na dany przez zdrajcę znak Ravbar wystrzelił z armat. Kula przebiła cienką ścianę pomieszczenia i zabiła rozbójnika. 

Ta legenda jest obecnie przypominana dzięki Tunelowi Erazema, który mogą przebyć najodważniejsi turyści. Odnowione pomieszczenia zamku i jego wyposażenie ukazują, jak żyli i pracowali jego mieszkańcy. Najbardziej interesujące są komnaty mieszkalne, kaplica oraz lochy. Na uwagę zasługują okazy broni, obrazów olejnych oraz rzeźba Piety z 1420 roku. Dodatkowo z zamku prowadzi przejście do punktu widokowego znajdującego się nad samym skalnym urwiskiem. Stąd można obserwować całą okolicę oraz wejście do legendarnego Tunelu Erazema.

JASKINIA POD ZAMKIEM PREDJAMA
 

Podziemny strumień Lokva wypłukał pod Zamkiem Predjama jaskinię, która znajduje się na czterech poziomach. Najwyższy poziom obejmuje  „Erazem’s Gap” oraz  „Fiženca”. Na drugim poziomie jaskinia wychodzi na Stajnię oraz Przejście Nazwisk (główna część tunelu Stara Jaskinia), gdzie można znaleźć podpisy osób odwiedzających tę jaskinię począwszy od XV stulecia aż do dzisiaj. Trzeci poziom jest zauważalny jedynie na odcinku wejścia, podczas gdy przez czwarty – najmłodszy poziom  - przepływa strumień Lokva. Odcinek jaskini zwany Zachodnie Przejście jest dostępny jedynie dla doświadczonych grotołazów ze względu na niezwykle trudne do przejścia zwężenia. 

Oczywiście jaskinia ma wiele miejsc, zwłaszcza na odcinku zwanym Wschodnie Przejście, dostępnych dla niedoświadczonych osób, które dysponują odpowiednim sprzętem. Osobom tym zawsze jednak towarzyszy doświadczony przewodnik.

 

Jaskinia Postojna - ceny biletów 2017 (cennik 2018 w przygotowaniu)

Poniżej prezentujemy cennik biletów wstępu do Jaskini Postojnej i pobliskego Zamku Predjama.

 
  Dorośli

Dzieci

do 5 lat

Młodzież

5 - 15 lat

 Studenci

Jaskinia Postojna 25,80 EUR 1,00 EUR 15,50 EUR 20,60 EUR
Zamek Predjama 13,80 EUR 1,00 EUR 8,30 EUR 11,00 EUR
 
Dostępne są również pakiety i zakup biletów online - więcej informacji w oficjalnym cenniku.
 
Godziny Otwarcia
  Jaskinia Postojna Zamek Predjama  
STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, LISTOPAD, GRUDZIEŃ 10.00, 12.00, 15.00 10.00 - 16.00
KWIECIEŃ, PAŹDZIERNIK 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 10.00 - 17.00
MAJ, CZERWIEC, WRZESIEŃ 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 09.00 - 18.00

LIPIEC, SIERPIEŃ

9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 09.00 - 19.00

Atrakcje w okolicy:

 

Wszelkie prawa do tekstu oraz zdjęć zastrzeżone
Tekst oraz foto: Turizem KRAS d.d.
 Tłumaczenie: www.visitslovenia.pl
 


Noclegi w pobliżu


Rekomendowane noclegi w górach »