Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

Regiony i Miasta Izola - Isola


Izola jest urokliwym  liczącym 15 000 mieszkańców rybackim miasteczkiem na wybrzeżu Słowenii. Herb Izoli to tarcza ukazująca lecącego gołębia z gałązką oliwną w dziobie, dla którego tłem jest niebieskie niebo z żółtym półkolem. Flaga ma kolor niebieski z herbem miasta po środku. Nazwa Izola  (z włoskiego Isola) znaczy wyspa. Stąd też wzięła sie nazwa tej miejscowości. Wyspa przekształciła się w stały ląd około 1800 roku. Romantycy uważają, że do dzisiaj można stojąc nad brzegiem i wsłuchując się w szum fal usłyszeć echa dawnego romansu Izoli z morzem.

 
Jeśli chcesz przeżyć ciekawą historyczną przygodę podąż za aromatem rozmarynu i skalnej sosny unoszącym się pośród wijących się wąskich uliczek  prowadzących do starego centrum miasteczka. Właśnie tu architektura sprzed wieków spotyka się z nowoczesną sztuką  goszczącą w pracowniach lokalnych artystów. 
Izola ma dla ciebie również wiele innych atrakcji. Przeżyj tu liczne i zróżnicowane wydarzenia takie jak  regaty o Międzynarodowy Wiosenny Puchar Izola, które mają miejsce w kwietniu; „Usake Šćiat” Wielkanocny Jarmark Antyków i Tradycji czy „Kino Otok  Isolacinema” – Międzynarodowy Festiwal Filmowy - odbywający się w maju; Dni Oliwy, Wina i Ryb, Letnie Muzyczne Wydarzenia, spotkania malarzy „Ex – tempore”- wszystkie odbywające się w lipcu. Natomiast w sierpniu ma miejsce tradycyjna impreza „Uczta Rybaka”. Oprócz tych wszystkich atrakcji Izola daje nam również możliwość brania czynnego udziału w różnorodnych działaniach rekreacyjnych. 
Zmęczeni wszelakimi przejawami turystycznej aktywności możemy również po prostu zrelaksować się w cieniu  restauracji rozkoszując się  rybnymi specjałami oraz winem czując gościnność mieszkańców i przyjaznego ducha miasteczka.
 
Najważniejsze święto Izoli odbywa się 11 lipca, w rocznicę dnia w którym wielka liczba mężczyzn wstąpiła do partyzantki.
 
 
Tekst oraz zdjęcia:
Biuro Informacji Turystycznej Izola
Sončno nabrežje 4, 6310 Izola, Słowenia
Tel: 00386 5 640 10 50
Fax: 00386 5 640 10 52
tic.izola@izola.si
www.izola.eu

Tłumaczenie: www.visitslovenia.pl

Noclegi w pobliżu


Okolice Izoli »