Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Jalovec (2645 m n.p.m.)

Jalovec - Alpy JulijskieW Jalovcu trudno się nie zakochać od pierwszego wejrzenia. Jego smukła sylwetka oglądana z okolicznych szczytów odważnie wgryza się w niebo, rysując ogromny, oszlifowany ręką boskiego jubilera kryształ. Dla wielu jest to najbardziej kształtna góra całych Alp Wschodnich. Wariantów wyjścia na szczyt jest kilka. Każdy z nich to tura wymagająca sporej kondycji i absolutnej odporności na ekspozycje. Ubezpieczenia zainstalowano są tylko w miejscach absolutnie koniecznych, dlatego też komplet na via ferrate zastosować można tylko gdzieniegdzie. Ze względu na kruchą skałę konieczny kask. Zdobywając Jalovec od północy nie wolno skusić się na trasę biegnącą dnem zamkniętego latem Jalovškego ozebnika (zlodowaciały śnieg, padające kamienie).  

 

 

 

Na Jalovec przez Jalovšką škrbinę

Długi i przepiękny szlak na najpiękniejszą górę Słowenii. Do pokonania mamy sporą różnicę wysokości i masę odcinków trudnych technicznie. Szlak tylko dla osób obytych z ekspozycją.

Przy ogromnym parkingu naprzeciw skoczni w Planicy drogę zamyka szlaban. Jeżeli jest otwarty możemy autem dotrzeć dobrą drogą gruntową do schroniska Dom v Tamaru. Biorąc pod uwagę znaki drogowe nie jest kto to do końca legalne, acz powszechnie praktykowane, gdyż zaoszczędza godzinę marszu nudną droga.

Od schroniska szlak prowadzi łagodnie w górę zalesionej doliny. Niedługo potem las się kończy, ścieżka zaś zaczyna stromieć prowadząc nas w kierunku rozległych piarżysk. Wznosimy się nimi podziwiając wspaniałą sylwetkę góry i pionowe ściany Šit (2305 m. n.p.m.). Na wysokości 1550 m. n.p.m. pod ścianą odchodzi w prawo szlak na Kotovo sedlo. Kontynuujemy stąd wędrówkę w górę Jalovškiego ozebnika osiągając skrzyżowanie szlaków przy zwężeniu żlebu. Szlak w górę prowadzi dnem Jalovškiego ozebnika i jest oficjalnie zamknięty (spadające kamienie i utrzymujący sie w miesiącach letnich lód).

Na skrzyżowaniu szlaków zakręcamy w lewo i przechodzimy przez nieprzyjemny zerodowany żleb (wczesnym latem możliwy śnieg ze szczeliną brzeżną!) do początku krótkiej via ferraty na Jalovšką škrbinę (od schroniska 2 godz.). Zabawa nie trwa długo: niewysoką choć bardzo stroma ścianę pokonujemy w urozmaiconej i eksponowanej wspinaczce ułatwionej przez ubezpieczenia. Szybko stajemy na słonecznej przełęczy, skąd otwiera się widok na Trente i majestatyczny Triglav.

Ścieżka prowadzi teraz nieco w dół przez piarg i dochodzi do ściany Goličicy. Wczesnym latem znajduje się tu niebezpieczny płat śnieżny z głęboką szczeliną brzeżną. Ubezpieczony jedynie klinami przechód wiedzie efektownym i miejscami eksponowanym trawersem w lewo i stromo wyprowadza do piarżystego stoku, którym docieramy do wylotu Jalovškiegoozebnika. Nieco wyżej osiągamy trawniczek Na Jezercich, gdzie w lewo odchodzi szlak do schroniska Zavetišče pod Špičkom. Warto zrobić parę kroków do krawędzi przepastnego Loškiego žlebu. Nasz szlak ponownie wchodzi w ścianę i po chwili urozmaiconej wspinaczki osiaga eksponowaną grań Jalovca, którą wznosimy się do szczytu (od Tamaru 5 godz.). Widok z Jalovca to wspaniała lekcja topografii Alp Julijskich i okolicznych grup górskich – zachęcam więc do wertowania mapy.