?t=js&f=jquery-ui,datepicker-pl,respond,swfobject,slimbox2,main&v=25">
Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Treść strony dostępna jest tylko dla osób, które ukończyły
18 lat.Wina

Mamy przyjemność zaprezentować państwu specjalny dział portalu www.visitslovenia.pl, poświęcony winiarstwu w Słowenii. Prezentujemy tu zarówno różnorodne gatunki i rodzaje słoweńskich win, jak i ich producentów i winnice, w których są produkowane.

Winiarstwo jest niezwykle ciekawym wątkiem historii i krajobrazu kulturowego Słowenii. Mimo ponad 25 wieków tradycji wina ze słonecznej strony Alp nie są powszechnie znane na rynkach światowych, a nawet europejskich. Mało znane są jeszcze słoewńskie wina, tak jak mało kto wie, że w mieście Maribor rośnie najstarsza owocująca winorośl, która ma już 400 lat. 
 
Ale to już niedługo może ulec zmianie, bo słoweńscy winiarze konsekwentnie dążąc do perfekcji w produkcji wina już teraz doprowadzili do tego, że pośród znawców ich produkty zaliczane są do europejskiej czołówki obok wyrobów francuskich, włoskich czy hiszpańskich. Obecnie eksportują oni zaledwie 5% produkcji, prawdopodobnie dzięki statystycznie większemu spożyciu na mieszkańca większemu nawet niż we Włoszech
Słoweńska mapa wina dzieli się na 3 podstawowe regoiny: Podravje, Posavje i Primorje.
Z Podravje pochodzą najsłynniejsze wina białe: Renski rizling, Laški rizling, Šipon, Zeleni Radgonska ranina, silvanec, Rumeni muška, Sauvignon i  Traminec. Wina czerwone: Modra frankinja, Modri pinot i Zweigelt.
Specjałem z Posavje jest  czerwone, wytrawne wino Cviček. Inne gatunki to Rdeča kraljevina,  Žametovka, Modra frankinja, Šentlovrenka,Laški rizling,  Beli pinot, Rizvanec. 
Z nadmorskiego regionu Primorje pochodzą wina czerwone: Barbera, Cabernet franc, Refošk, Modri pinot i Merlot. Białe wina to Malvazija, Beli pinot, Sivi pinot, Rebula.
 
 

Jesteś zaintersowany współpracą? Zapraszamy do kontaktu info@visitslovenia.pl


 

 

Degustacje win słoweńskich oraz prezentacja oferty turystycznej – serwis specjalny

W dniach od 18 do 20 listopada br. Agencja Marketingowa Green House, właściciel portalu visitslovenia.pl, już po raz trzeci miała przyjemność zorganizować wydarzenie jakim są degustacje win słoweńskich połączone z prezentacją oferty turystycznej kraju.

Nasi goście mogli nie tylko skosztować wspaniałego wina serwowanego bezpośrednio przez producentów – właścicieli winnic - ale również zapoznać się z ofertą turystyczną tego południowego kraju. W tym roku wydarzenie odbyło się w Krakowie, Warszawie oraz Bydgoszczy.

Degustacje win słoweńskich swoją obecnością uświetniło pięciu producentów wina z trzech różnych regionów Słowenii: Goriška Brda, Jeruzalem-Ormož oraz okolic nadmorskiego miasta Izola. Prezentację szerokiej palety południowych smaków wzbogacili nasi partnerzy z branży turystycznej kraju, dzięki którym goście zapoznali się z ofertami obiektów hotelowych z Lublany (Hotel Słoń), słoweńskiej perełki czyli miejscowości Bled (Hotel Lovec oraz Hotel Kompas), największego w regionie zespołu hoteli, Term Olimia, stadniny koni w Lipicy oraz Ośrodka narciarskiego Rogla. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko miasta i gminy Izola – gdzie prócz adriatyckiej oferty turystycznej, można było spróbować przysmaków rodem ze słoweńskiej Istrii: win, oliwy z oliwek oraz trufli. W tym roku nasze wydarzenia odwiedziło ponad 250 reprezentantów branży winiarskiej, turystycznej oraz mediów.

Degustacje win słoweńskich organizowane zostały przy wsparciu Ambasady Republiki Słowenii w Warszawie – serdecznie dziękujemy za pomoc.

 

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
 
Zobacz winnice na filmie przygotowany przez ekipę www.visitslovenia.pl jesienią 2013 roku: