Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Słoweńskie Krško zaprasza do odkrywania wszystkich kulturalnych, kulinarnych i rozrywkowych atrakcji tego miasta.

Krško leży przy słoweńskiej granicy z Chorwacją i choć jest niewielkim miastem, to bogatym w ofertę turystyczną. Podstawowa atrakcją miasta to... przede wszystkim krajobrazy jego okolic, które można i warto podziwiać z pozycji siodełka lub w ramach pieszych wędrówek. Podczas takich wypraw odkryjemy uroki regionu Posavje.

Podróżując od mieściny do mieściny będziemy poznawać się z architekturą zabytkowych kościołów, licznych średniowiecznych zamków oraz z tradycyjnymi kulinarnymi smakami, spośród których najbardziej charakterystyczne dla tego miejsca są różnego rodzaju wędliny oraz fantastyczne wino. A przy odrobinie chęci i inicjatywy poznamy też serdecznych i gościnnych mieszkańców regionu.

Oczywiście sporo do zaoferowania ma też i same miasto. Krško otrzymało prawa miejskie w 1477 roku, a jego najbogatsza historia pochodzi z czasów przed najazdami tureckimi i rewoltami chłopskimi w XVI wieku. W tym czasie miasto było ważnym centrum protestanckim. Obecnie na starym mieście znajduje się centrum administracyjne, biblioteka Valvasor z klasztorem Kapucynów, piękny park miejski, kościół parafialny św. Jana Ewangelisty i Muzeum Miejskie Krško.

Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście Zamek Rajhenburg, który znajduje się kilka kilometrów od Krško – we wsi Brestanica. Jest przepięknie położony i wart każdego kroku, jaki trzeba zrobić podczas niewielkiej wspinaczki do jego bram.

Odnowione i ładnie zaadaptowane zabytki to atuty, dla których warto przejść się ulicami starego miasta. Podczas takiego spaceru można zatrzymać się w jednej z licznych kawiarni, wypić dobrą kawę, lub wziąć udział w różnych atrakcjach muzycznych, kulinarnych, a także sportowych, jakie co roku włodarze miasta organizują ku rozrywce miejscowych i zagranicznych gości.

Jednak to nie zabytkom miasto zawdzięcza swoją sławę, a pobliskiej elektrowni atomowej. Dzięki niej obecnie Krško funkcjonuje w opinii publicznej przede wszystkim jako miasto energii, czego efektem jest kolejna atrakcja turystyczna, ale i edukacyjna - interaktywne centrum multimedialne World of Energy, które w nowy sposób pozwala poznać proces wytwarzania energii.

Na koniec nie można nie wspomnieć o sportowych aspiracjach miasta. Otóż od kilku lat Krško regularnie jest gospodarzem żużlowych zawodów z cyklu Speedway Grand Prix, na które ściąga światowa elita żużlowców oraz ich kolorowi i głośni fani. W 2018 roku zawody na stadionie Matija Gubca odbyły się 8 września i zgromadziły tłumy Słoweńców.

Słowenia - piksel