Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Cerkno - ośrodek narciarski


Cerkno – tu zima staje się radością

Ośrodek narciarski Cerkno nie jest największy w Słowenii, ale z pewnością cieszy się sporym uznaniem narciarzy. Dość powiedzieć, że został wybrany jako najlepszy słoweński ośrodek narciarski w sezonie 2010/2011, a do dziś charakteryzują go bardzo wysoki poziom utrzymania tras.

Ale po kolei. Cerkno leży na styku trzech krain geograficznych: Gorenjska, Primorska i Słowenia Centralna, ledwie 50 kilometrów od Lublany i 70 km od Novej Goricy. Cała jego infrastruktura powstała na zboczach Črnego vrhu ze szczytem na wysokości 1291 m n.p.m,, a dzięki położeniu i warunkom klimatycznym gwarantuje aż 110 dni w roku z bardzo dobrymi warunkami do jazdy na nartach.

Obecnie ośrodek narciarski Cerkno zajmuje 70 ha powierzchni, na których wytyczono łącznie 18 kilometrów tras wyposażonych w armatki śnieżne na wypadek słabszej pogody. Stoki przygotowano dla narciarzy o wszystkich poziomach umiejętności:

  • trasy niebieskie: 4 km

  • trasy czerwone: 10 km

  • trasy czarne: 4 km

Do tego są jeszcze trasy do narciarstwa biegowego (5 km), trasy saneczkowe oraz fun park. Wszystkie położone na wysokości pomiędzy 800 a 1300 m n.p.m.

I choć Cerkno nie należy do największych ośrodków w Słowenii, to jego infrastruktura techniczna budzi już zazdrość. O komfort narciarzy dbają dwie kolejki sześciokrzesełkowe, dwie czterokrzesełkowe, dwie dwukrzesełkowe i dwa wyciągi, których łączna przepustowość to 12800 narciarzy na godzinę. O staniu w kolejkach nie ma więc mowy!

Dodatkowym atutem jest narciarskie przedszkole z ruchomą taśmą, gdzie instruktory troszczą się o najmłodszych gości. Oczywiście jest i szkółka narciarska z poligonem i ruchomą taśmą, wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego.

Od niedawna jest także park dla snowboardzistów i freestylerów, który choć nowy, to już został rozszerzony i wzbogacony o nowe atrakcje.

Na szczycie ośrodka znajduje się duża restauracja samoobsługowa i 6 luksusowych apartamentów z 47 łóżkami. Natomiast w samym miasteczku Cerkno, od szczytu oddalonego o 10 km, jest jeszcze hotel z 180 łóżkami i krytym basenem (25 x 13 metrów) z wodą z ciepłych źródeł termalnych. Jego goście mają dwa razy dziennie zagwarantowany przejazd autobusem dla narciarzy do ośrodka, gdzie mają także do dyspozycji ogrzewaną przechowalnię, więc nie muszą ciągle wozić swoch nart i desek.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że administracja ośrodka stawia na rodziny, czego efektem jest kompleksowa oferta oraz tytuł ośrodka przyjaznego rodzinom.

Zachęcamy do kontaktu: info@visitslovenia.pl (odpowiadamy w ciągu 24h)

Podstawowe informacje o mieście Cerkno (wkrótce bardziej szczegółowy artykuł)

fot. Boris Drešček

Słowenia - piksel

Ośrodek narciarski Cerkno - wyciąg krzesełkowy (fot. Boris Drešček)
Trasa narciarska w Cerknie (fot. Boris Drešček)
Cerkno - ośrodek narciarski (fot. Boris Drešček)
Trasy narciarskie Cerkno (fot. Boris Drešček)

Cerkno  (fot. Boris Drešček)
Stok - cerkno (fot. Boris Drešček)
Zimowy krajobraz w Cerknie (fot. Boris Drešček)