Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Ośrodek Narciarski Kanin


 
Freeride w Alpach słoweńskich

Słoweńskie miasto Bovec, choć leży ledwie na wysokości 483 metrów nad poziomem morza i słynie przede wszystkim z urzekającej rzeki Socza, to zimą jest ośrodkiem alpejskim w pełnym tego słowa znaczeniu. Niepowtarzalne położenie miasta oraz otaczająca go dolina otwierająca się w kierunku morza sprawiają, że gościom oferuje różnorodność, którą ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie.

W czasie kalendarzowej zimy Bovec oferuje jazdę na sankach z okolicznych pagórków, wspinaczkę lodową po zamarzniętych wodospadach oraz biegi na nartach, spacery po zaśnieżonych dolinach oraz przejażdżki konne. Daje też ciepłe, przyjazne schronienie w rozwiniętej bazie noclegowej, a także oferuje szeroki wybór kulinarnych smaków, które mają tendencję do zapadania w pamięć.

Jednak to, co jest najbardziej charakterystyczne dla Bovca to fakt, że wiosną, kiedy w dolinie już kwitną czereśnie i szumią obudzone strumyki, to wysoko nad miastem ciągle jeszcze trwa zima. Oddalony o ok. 3 km Masyw Kanin, prawie zawsze oświetlony słońcem, unosi się z szeregu szczytów zwróconych ku Morzu Adriatyckiemu. To właśnie na jego terenie zlokalizowano ośrodek narciarski Kanin, który jest wysokogórskim obliczem Bovca i całej okolicy. Jest prawdziwą perełką alpejskiego świata, tak jak rozciągające się pod nim doliny. Ze stokami, skałami i innymi szczytami Kanin oraz otaczające go doliny tworzą wyjątkową górską scenerię.


Narty w Słowenii sezon 2023/2024 - oferta specjalna

Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl

lub prześlij zapytanie przez formularz


A teraz do rzeczy. Ośrodek Kanim jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Słowenii (2300 m n.p.m.). Dzięki temu trasy w wyższych partiach oferują szaleństwo wyłącznie na naturalnym śniegu, a zimowy sezon narciarski trwa tu aż do długiego weekendu majowego! Prawdziwą wisienką na torcie są jednak widoki towarzyszące narciarzom. Dzięki położeniu tras mają tu dużo słońca i „suchego śniegu” z jednej strony, a z drugiej – niepowtarzalne widoki na dolinę i znajdujące się kilkadziesiąt kilometrów dalej wybrzeże Adriatyku. Już tylko dla nich zdecydowanie warto.

Ale Kanin to także największy, najbardziej rozbudowany i pierwszy międzynarodowy ośrodek narciarski w Słowenii. Od sezonu 2009/2010 jest on na stałe połączony – za pomocą czterokrzesełkowej kolejki „Prevala” – ze znajdującym się po drugiej stronie szczytu włoskim ośrodkiem Sella Nevea. Sam Kanin to 30 km tras, ale dzięki Włochom ta liczba się podwaja. Oczywiście po wszystkich można jeździć w ramach jednego ski passa.

Po słoweńskiej stronie narciarze mają do dyspozycji łącznie 30 km tras:

  • 6 km niebieskich

  • 22 km czerwonych

  • 2 km czarnych

Całość obsługuje system 12 kolejek i wyciągów, w tym najdłuższa kolejka kabinowa w Słowenii, która wywozi narciarzy z doliny Bovca (436 m n.p.m.) do centrum ośrodka znajdującego się na wysokość 2200 m. System obejmuje: 2 okrężne kolejki kabinowe, 1 kolejkę gondolową, 4 kolejki krzesełkowe i 5 wyciągów, których całkowita przepustowość wynosi 15000 narciarzy na godzinę. Trasy wytyczono na wysokościach od 1140 do 2300 m n.p.m.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się serce słoweńskiego alpejskiego świata. A na koniec dodamy jeszcze, że jeśli nawet zdecydujecie się spędzić swój zimowy urlop gdzie indziej, to warto o Kaninie i rejonie Bovca pamiętać w okresie Wielkanocy i świąt majowych. Tylko tu i wtedy jednego dnia możliwe są poranne szusy po ośnieżonych stokach oraz popołudniowa kąpiel w Adriatyku, lub popołudnie na łódce, w kajaku, na rowerze bądź na polu golfowym. No i nie zapomnijcie odkrywać kulinarnych smaków tego rejonu!

 

Zachęcamy do konaktu: info@visitslovenia.pl (odpowiadamy w ciągu 24h)

 
Zdjęcia: ATC Kanin
Słowenia - piksel

Autor: Peter Fettich
Na narty w Alpy Słoweńskiej
Piękne alpejskie krajobrazy
Raj dla snowboardzistów

Rodzinne wyprawy na narty do Słowenii
Ośrodek narciarski Kanin